Masaż

Czy zastosowanie bańki chińskiej w masażu jest bezpieczne?

Czy powinniśmy korzystać z tej formy masażu?

Pytanie 7: Jak to jest naprawdę z masażem bańką chińską stosowaną na brzuch? Wiele gabinetów robi ten masaż bez żadnych oporów, a mnie w każdej szkole profesorowie powtarzali, że taki masaż jest niebezpieczny ze względu, iż narządy wewnętrzne są zbyt płytko położone a jelita ruchome. Gdzie tkwi prawda? Czy gabinety w takim razie kierują się niewiedzą czy postępują na własną odpowiedzialność?

Odpowiedź eksperta:

Podobne pytania pojawiają się nagminnie. Różnie to bywa. Czasem stosuje się dodatkowe urządzenia do masażu – bańka jest tylko przecież jednym z nich – bardzo rozsądnie, ale czasem w zamian. Bańka jak bańka, przedmiot wspomagający masaż, po coś wymyślono. Początkowo zastosowanie było w miarę logicznie, w kilku przypadkach. Obecnie niestety promuje się zabiegi z jej zastosowaniem gdzie tylko można. Powstaje pytanie co ma wspomagać, w czym jest skuteczniejsza, czy chodzi tu po prostu o pójście na skróty, ale po co?

Wspomnę tylko, iż kiedy zaczynałem przygodę zawodowo z masażem, był szał na wspomagające masaż urządzenia, ręczne wibratory do masażu, stosowane nawet w gabinetach masażu i fizykoterapii w przychodniach. Szał się skończył, co nie oznacza że są zupełnie odstawione. Ale to było ponad dwie dekady temu 🙂

Dyskusyjne jest nie tylko masowanie bańką powłok brzusznych, ale słabszych tkanek, miejsc gdzie skóra jest nadmiernie wiotka, okolic dużych węzłów limfatycznych, poza tym tam gdzie występują tendencje do siniaków, popękane naczynia, pajączki, itd. Sporo promuje się zabiegów w celach modelowania sylwetki czy cellulitu. Ale to jest trochę mylenie pojęć. Poza tym powinien być wstępnie wykonany masaż ręcznie, aby zapoznać się z kondycją tkanek. Nie wykonujemy zabiegów bańką bez wcześniejszej diagnostyki palpacyjnej (dotykowo) skóry.

Co do samych powłok brzusznych, w obecnych czasach jest tak wielu schorzeń, dolegliwości zarówno tych uświadomionych jak i utajonych czyli o których pacjent nie wie, więc dziwię się zarówno praktykom jak i samym pacjentom. Chociażby w sytuacji problemów z jelitami, zaburzeń trawienia, dolegliwości żołądkowych, pojawiających się krwawień, obstrukcji spastycznej, to są tylko niektóre miejscowe przeciwwskazania. W dobie powikłań w wyniku długotrwałego stresu, występują także przeciwwskazania związane z czynnikami psychosomatycznymi, napięcie czy nadwrażliwość jelit. Nawet jeśli klient o tym nie wie, wiele reakcji da się wyczuć pracując z powłokami palpacyjnie, ale bańka czy innymi urządzeniami już nie!

Moim skromnym zdaniem, nie ma jakiś spektakularnych efektów osiąganych bańką, których nie można uzyskać manualnie. Poza tym warto wspomnieć, że powłoki, jama brzuszna to także silne centra energetyczne, dosłownie i w przenośni.

Piotr Szczotka  Gabinet Body Work   www.bodyworker.pl

Uwaga! Odpowiedzi zamieszczane tutaj są jedynie poglądowe o charakterze ogólnym. Prosimy nie sugerować się nimi w pełni, podejmując jakiekolwiek decyzje dotyczące leczenia. Od tego są bezpośrednie kontakty ze specjalistami. Kontakty internetowe mają spore ograniczenia, absolutnie nie służą diagnostyce online. 

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.