Ogólna

Od czego zacząć zmianę nawyków na ekologiczne?

Im bardziej zmienia się nasz klimat, tym więcej osób zdaje sobie sprawę z faktu, że globalne ocieplenie to nie mit i że najwyższa pora na proekologiczną zmianę. Problem zanieczyszczenia środowiska dotyczy nas wszystkich, a ponieważ każdy przyczynił się już do tego stanu, to również każdy powinien postarać się zmienić swoje codzienne nawyki na te bardziej ekologiczne. Od czego zacząć?

Redukujmy ilość odpadów

Każdą dużą zmianę w życiu najłatwiej i najskuteczniej jest wprowadzić małymi krokami. Jeśli więc chcemy być bardziej eko, nie przesiadajmy się od razu z samochodu na rower, ale zmieńmy te drobne, z pozoru nieistotne nawyki, które popchną nas w dobrym kierunku. Zacznijmy od redukcji odpadów, które najbardziej zanieczyszczają nasze środowisko, czyli od plastiku. Możemy zrobić to na wiele sposobów, stopniowo wdrażając kolejne rozwiązania. Najlepszym przykładem pozytywnej zmiany w tym zakresie jest rezygnacja z jednorazowych czy nawet wielorazowych toreb foliowych na zakupy, na rzecz tych wykonanych z naturalnych materiałów. Torby bawełniane są nie tylko bardziej ekologiczne, ale też bardziej wytrzymałe niż foliówki, a dodatkowo świetnie sprawdzają się nie tylko podczas zakupów, ale też na co dzień jako torby na strój sportowy, książki i zeszyty lub buty na zmianę.

Zmień nawyki na ekologiczne!

 

Plastik możemy zredukować również poprzez:

  • stosowanie dzbanków z filtrami wody i butelek filtrujących,
  • kupowanie dużych ekonomicznych opakowań produktów, na przykład zapasu do mydła w płynie,
  • stosowanie wielorazowych naczyń, sztućców czy słomek, i tak dalej.

Dbajmy zamiast wyrzucać

Konsumpcjonizm nie idzie w parze z ekologią, a wręcz przeciwnie – pogarsza zanieczyszczenie środowiska. Zamiast kupować tony jedzenia, dbajmy więc o jego prawidłowe przechowywanie i nie przestrzegajmy bezwiednie terminów przydatności określonych na opakowaniu. Przykładowo, takie produkty spożywcze jak pieczywo, owoce czy warzywa, zapakowane w woreczki bawełniane, zdecydowanie dłużej zachowają swoja świeżość, ponieważ bawełna, w przeciwieństwie do folii, przepuszcza powietrze. Dbanie o trwałość żywności jest w interesie nie tylko naszej planety (bo nie jedziemy do sklepu po kolejne zakupy, bo nie trzeba produkować tak dużych ilości żywności, bo można rzadziej dowozić towar do sklepów), ale również w interesie naszego domowego budżetu. Dbać warto jednak nie tylko o właściwe przechowywanie jedzenia, ale również o noszoną odzież, wyposażenie wnętrz, a zwłaszcza o urządzenia RTV i AGD, których w dzisiejszych czasach nie naprawiamy, lecz co chwilę wymieniamy na nowe. To kolejny nawyk, który generuje tony odpadów i skutecznie uszczupla nasze portfele.

Torby i woreczki bawełniane - unikaj plastiku!

Dajmy drugie życie

Recykling i upcykling można stosować na wiele sposobów. Nie chodzi jedynie o wykorzystanie opakowania po owocach do przechowywania innego rodzaju żywności czy użycie kubka po jogurcie jako doniczki lub pojemnika na przybory piśmiennicze, ale również o sięganie po rzeczy z drugiej ręki, które można odświeżyć, naprawić i dostosować do własnych potrzeb. W taki sposób mamy szansę dawać nowe życie ubraniom, meblom, biżuterii i różnego typu urządzeniom. Jest to rozwiązanie dobre dla domowego budżetu, ale też zwyczajnie ciekawsze. W końcu odrestaurowany mebel to element wyposażenia wnętrza z historią i charakterem, a odzież z drugiej ręki często jest dużo oryginalniejsza niż ta oferowana w popularnych sieciówkach.

Oszczędzajmy prąd, wodę i gaz

Wiele ekologicznych nawyków pokrywa się z nawykami ekonomicznymi. Oznacza to, że zmniejszając zużycie, na przykład, prądu, wody czy gazu, a nawet benzyny we własnym samochodzie, zmniejszamy swoje wydatki, ale też przyczyniamy się do poprawy kondycji naszej planety. Jakie codzienne nawyki warto więc wdrożyć? Lista jest bardzo długa, a to tylko niektóre propozycje:

  • gaszenie światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa,
  • zakręcanie wody w trakcie mydlenia rąk czy mycia zębów,
  • zamiana kąpieli w wannie na prysznice,
  • rezygnacja z dojazdów samochodem na rzecz spaceru, jazdy rowerem, komunikacji miejskiej,
  • wybór urządzeń z wysokiej klasy efektywności energetycznej,
  • gotowanie pod przykryciem,
  • pranie w niższych temperaturach, krótszymi cyklami.

Takich drobnych zmian można wprowadzić do swojej codzienności znacznie więcej. Wystarczy, że zaczniemy i zachęcimy do tego samego innych.

 

 

Domowy Zakwas Buraczany – najlepszy na odporność i krew.

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.