Zdrowie

Kiedy i dlaczego warto stosować witaminę K2MK7?

Niektóre, ale nie wszystkie badania, wykazują, że osoby z osteoporozą mogą stosować witaminę K2 w celu poprawy zarówno gęstości kości, jak i siły kości. Witamina K2 jest bardziej skuteczna niż witamina K1 w zakresie poprawy zdrowia kości. Głównymi źródłami witaminy K2 są produkty zwierzęce i sfermentowane pokarmy. Jeśli nie zwiększasz aktywnie poziomu witaminy K2 poprzez dietę lub suplementację, prawdopodobnie masz jej niedobór i poziom nieadekwatny do potrzeb związanych ze zdrowiem kości i serca. Skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu przed rozpoczęciem suplementacji. Ta rada jest szczególnie wskazana dla osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe.

Rola witaminy K2MK7

Witamina K jest ważna w procesie krzepnięcia krwi poprzez modyfikację cząsteczek białek. Niedobór witaminy K2 prowadzi do ograniczenia usuwania wapnia z naczyń krwionośnych i zwiększa ryzyko zwapnienia naczyń krwionośnych, a w efekcie choroby sercowo-naczyniowej. Aby zapewnić zdrowe serce i zapobiec powikłaniom spowodowanym zwapnieniem, należy spożywać w diecie co najmniej 32mcg witaminy K2 dziennie. Dodatkowo, witamina K2 pomaga również w utrzymaniu elastyczności naczyń krwionośnych, co w niektórych badaniach klinicznych okazało się korzystne u kobiet po menopauzie. Według jednego z badań, przyjmowanie suplementów witaminy K2 u tych kobiet prowadziło również do wolniejszego związanego z wiekiem spadku gęstości mineralnej kości. Ważne jest również, aby przyjmować wystarczającą ilość K2 poprzez dietę lub w formie suplementu, aby zapobiec krwawieniu. Witamina K2 jest znana z działania jako koagulant, a jej niedobór może mieć śmiertelne konsekwencje, zwłaszcza podczas wypadków. Ponieważ dzieci są bardziej podatne na niedobór witaminy K, Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby podawać ją po urodzeniu. Może to zapobiec powikłaniom krwotocznym, takim jak krwotok wewnątrzczaszkowy, uszkodzenie mózgu i śmierć noworodka.

Dlaczego warto przyjmować witaminę K2MK7?

Witamina K2 może zapobiegać zmarszczkom i cofać starzenie się skóry. Kolagen i elastyna to dwa składniki skóry, które nadają jej jędrność i elastyczność. Wraz z wiekiem skóra traci zarówno kolagen, jak i elastynę, a wraz z nimi swój młody wygląd. Komórki skóry wydają się uwalniać białko matrix-GLA, aby zapobiec zwapnieniu elastyny w skórze. Jedno z badań dotyczyło zaburzenia genetycznego, w którym występuje przedwczesne starzenie się. Wykazano, że zwapnienie żył przyczynia się do powstawania żylaków, więc witamina K2 może również zapobiegać żylakom. Żylaki nie zawsze są szkodliwe dla naszego zdrowia, ale mogą być nieestetyczne i niewygodne. W raku wątroby wykazano, że suplementacja witaminą K2 pomaga zmniejszyć nawroty i opóźnić progresję. Najbardziej oczywistą rolą witaminy K2 na mózg może być zapobieganie zatorowi serca lub udarowi mózgu. Jednak ostatnio wykazano, że białka zależne od witaminy K2 odgrywają kluczową rolę w mózgu oraz centralnym i obwodowym układzie nerwowym. Mogą one nawet pełnić rolę antyoksydacyjną w samym mózgu.

Więcej o witaminie K2MK7 przeczytasz na blogu AuraHerbals.pl

 

Domowy napój na wzmocnienie i podniesienie odporności – HIT sezonu 2019/2020

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.