Dom i ogród

Ekologiczny sposób na pranie – indyjskie orzechy piorące

Jak prać ekologicznie, dbając o zdrowie całej rodziny? Przy alergiach u dzieci, atopowym zapaleniu skóry i wrażliwości na środki chemiczne radzimy spróbować orzechów piorących.

Dbamy o zdrową żywność, kupujemy naturalne, wiadomego pochodzenia produkty i zastanawiamy się, co jeszcze możemy zrobić, by żyć zdrowiej i lepiej.

Zaglądając do szafki z proszkami i płynami zmiękczającymi odnosi się wrażenie, że nie ma innego sposobu prania i czyszczenia odzieży, jak tylko z użyciem tych chemicznych środków. Jednak problemy zdrowotne naszych dzieci i nas samych, jak alergie, wysypki, atopowe zapalenie skóry, nadwrażliwość powodują, że musimy szukać alternatywy dla powszechnie stosowanej chemii.

Pranie bez proszku

Skuteczną alternatywą dla proszku do prania są indyjskie orzechy do prania. Jest to naturalny w 100% produkt, znany od setek lat i powszechnie używany w Indiach i Nepalu. Stosowany ogólnie do czyszczenia, nie tylko ubrań.

Orzechy piorące są delikatne dla skóry i mają oddziaływanie antyalergiczne. Stanowią idealne rozwiązanie dla skóry wrażliwej, ze skłonnościami do atopowego zapalenia oraz dla niemowląt i małych dzieci.

Przy zakupie orzeszków, w pakiecie otrzymujemy zestaw lnianych woreczków.

Przygotowując pranie, w woreczku umieszczamy około 6-8 przekrojonych orzeszków, szczelnie zawiązujemy i wrzucamy do bębna z brudnymi ubraniami. Orzeszki nie pienią się w pralce jak powszechnie znane proszki, ale piorą skutecznie.

Eko pranie? Dlaczego nie.

Pranie ekologiczne jest bezzapachowe, bo roztwór z orzechów piorących ma naturalny, bardzo neutralny zapach.

Jeżeli chcemy, aby ubrania ładnie pachniały, możemy użyć kilku kropel olejku eterycznego, które wlewamy do komory pralki przeznaczonej na płyn. Dzięki temu uzyskujemy przyjemny zapach ubrań.

Jednak opinie osób, które długo stosują orzeszki piorące są takie, że wszelkie dodatkowe zapachy są zbędne, a nawet dla nich drażniące.

Warto jednak dodać, że same łupiny posiadają charakterystyczną woń, którą tracą podczas procesu prania.

Czy orzechy piorące są skuteczne?

Wbrew pozorom – są naprawdę skuteczne.

Łupinki orzechów piorących zawierają klejącą substancję: SAPONINĘ. Jest to detergent o właściwościach myjących, odtłuszczających i oczyszczających. Podczas połączenia łupinek z wodą powstaje mydlany roztwór, który stosuje się jako środek czyszczący.

Przy praniu białych ubrań i bielizny polecamy dodać do prania, oprócz łupin orzechów, łyżkę sody oczyszczonej. Zachowamy dzięki temu piękną biel tkanin.

Do czego stosuje się orzechy piorące?

Pisząc, że orzeszki piorące są do wszystkiego, nie przesadzamy. Służą one nie tylko, jak sama nazwa wskazuje, do prania ubrań, ale także stanowią zamiennik dla tabletek do zmywarek. Świetnie nadają się do czyszczenia mebli, blatów, frontów oraz do mycia okien.

Używane są także jako hypoalergiczny preparat do mycia ciała i włosów.

Orzechy można stosować także do higieny, wrażliwej na środki chemiczne, skóry zwierząt domowych oraz do ochrony warzyw i owoców w przydomowym ogrodzie.

Orzeszki do mycia w zmywarce

Podobnie jak w przypadku prania w pralce, wkładamy do lnianego woreczka około 7 przekrojonych orzeszków i wieszamy go w zmywarce. Jeśli pranie jest bardzo zabrudzone, możemy dodać pół tabletki przeznaczonej do mycia. Po skończeniu programu, naczynia są czyste i nie ma na nich śliskiego osadu, który czasami pozostaje przy klasycznym zmywaniu z tabletkami. Niestety, bywa że na naczyniach pozostają resztki zabrudzeń z jedzenia… ale tak zdarza się i przy wersji z powszechnie stosowaną chemią. Prawdopodobną przyczyną może być zły dobór programu piorącego.

Orzeszki jako środek czyszczący

Przygotowanie środka czyszczącego trwa ok. 20 min. plus studzenie. Należy rozpuścić max.10 orzeszków w litrze wody i gotować przez 15 minut. Następnie wywar trzeba przecedzić przez cienkie sitko oraz przelać do butelki ze spryskiwaczem. Saponina ma silne właściwości czyszczące. Spryskując powierzchnie i ścierając je ściereczką, pozbędziemy się plam i tłustego brudu. To środek ekologiczny, więc możemy być spokojni, że chemia pozostała na blacie kuchennym dostanie się do jedzenia.

Podobnego wywaru możemy używać w ogrodzie, spryskując nim nasze plony oraz do mycia ciała.

Gdzie kupić orzechy piorące?

Hinduskie orzeszki piorące można zamówić przez Internet (np. w sklepie www.cedrynek.pl, www.zielonaczapla.pl). Pół kilograma orzeszków kosztuje ok. 18zł. Taka ilość wystarczy nam na 4-6 miesięcy, przy regularnym korzystaniu. Cena i wydajność to niekwestionowana zaleta orzeszków piorących. Oszczędza się w skali roku nawet kilkaset złotych na proszkach do prania, płynach zmiękczających, detergentach do czyszczenia i mycia.

Polecamy orzechy do prania

Z pewnością minie trochę czasu zanim przyzwyczaimy się do nowego środka czystości w naszym domu. Przede wszystkim musimy przywyknąć do naturalnego zapachu, do innej miękkości prania oraz braku chemicznej woni w domu.

Można mieć opory i obawy przed pierwszym zastosowaniem i zaufaniem skuteczności w działaniu. My polecamy przetestowanie orzeszków piorących. Ten hinduski produkt jest ekologiczny i przyjazny dla środowiska, a przede wszystkim naturalny i zdrowy dla nas i naszych dzieci. Do tego wydajny i niedrogi!

Karolina

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.