Już czas na poszukiwanie najlepszego przepisu pierniczkowego! Oto ten sprawdzony, niezawodny i bardzo tradycyjny. Pierniczki na dużej ilości prawdziwego miodu z korzennymi przyprawami oraz delikatnym posmakiem kandyzowanych cytrusów.
Tradycja pieczenia pierników i pierniczków świątecznych jest bardzo, bardzo długa. Prawdziwy miód powoduje, że pierniki po upieczeniu są twarde. Jednak dzięki temu długo zachowują pyszny smak i aromat, nawet do kilku miesięcy. A jakie są pyszne!
PRZEPIS NA TRADYCYJNE PIERNICZKI ŚWIĄTECZNE
Składniki na ok. 90 sztuk. Sztuka ok. 140 kcal.
- 500 g miodu
- 250 g cukru
- 150 g masła
- 1 kg mąki
- 2 jajka
- 30 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 30 g kandyzowanej skórki cytrynowej
- 2 łyżeczki cynamonu
- 0,5 łyżeczki mielonych goździków
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- Szczypta soli
- 200 g gorzkiej czekolady
- 20 g masła
Miód , cukier i 30 g masła rozpuszczamy w rondelku cały czas mieszając. Dodajemy sól, skórkę cytrynową i pomarańczową, cynamon i goździki. Mąkę z proszkiem do pieczenia przesiewamy do miski. Dodajemy jajka i masę miodową. Zagniatamy ciasto i rozwałkowujemy na stolnicy. Foremkami w różnych kształtach wykrawamy pierniczki.
Blachę wykładamy papierem do pieczenia i układamy na niej pierniczki. Pieczemy 15 minut w temperaturze 220 ̊C.
Fantastycznym pomysłem na wspólne spędzenie czasu dla całej rodziny, od dzieci, aż po seniorów jest dekorowanie pierniczków świątecznych.
Można samemu zrobić lukry, barwiąc je naturalnymi barwnikami lub też użyć dekoracji, które można kupić niemalże w każdym sklepie spożywczym w okresie przedświątecznym.
Pomysłów na dekorowanie dosłownie nie ma końca. Każdy talent, ten większy i ten mniejszy na pewno zaskoczy domowników swoją twórczością.
Dla tych, którzy wolą jeść pierniki bez dekoracji lub tylko delikatnie umoczone w roztopionej czekoladzie klasycznej można zaproponować inną rozrywkę jaką jest konsola playstation. Na pewno rewelacyjnie się sprawdzi nie tylko dla dzieci, ale również dorosłych. Bez dwóch zdań idealna na wspólne spędzenie świątecznych chwil.
PRZEPIS NA 2 NATURALNE LUKRY
LUKIER NA SOKU OWOCOWYM LUB SYROPIE
- 2 łyżki soku owocowego lub syropu (z cytryny, bzu czarnego, jagodowego itp.)
- kilka łyżek cukru pudru do osiągnięcia odpowiedniej gęstości
Wymieszać składniki razem, rozcierając dobrze cukier puder. Najlepiej przesiać cukier przed dodaniem do soku.
LUKIER KRÓLEWSKI NA BIAŁKU
- 1 białko
- 1 szklanka cukru pudru
Zmiksować składniki razem do uzyskania jednolitego lukru. Powinien być mocno gęsty. Dlatego prawdopodobnie trzeba będzie dodać trochę cukru pudru do uzyskania odpowiedniego efektu. Lukier zastyga szybko. Dlatego należy go przelać do rękawa cukierniczego lub woreczka i po odcięciu rogu dekorować pierniczki według własnego pomysłu.
Moje rady:
– Prawdziwe pierniczki na miodzie są po upieczeniu twarde. Najlepiej upiec je tydzień lub dwa wcześniej i schować do puszki, żeby zmiękły. Będą pachnące i pyszne!
– Żeby kolorowe lukry były zdrowe i smaczne warto użyć do ich produkcji soków naturalnych, np.: soku z wiśni, aronii, czarnego bzu lub też soków warzywnych, jak sok z buraka, szpinaku, czy też marchwi. Można także zastosować przyprawy: kurkumę, szafran.
Wspaniałej zabawy i smacznego!
Biszkopt najlepszy, bez proszku do pieczenia, zawsze wyjdzie – przepis
Zostaw komentarz