Dom i ogród, Zdrowie

Jak uchronić siebie i swoją rodzinę przed smogiem w mieście?

Mieszkanie w mieście, to najczęściej codzienny szum, spaliny i smog oraz zakurzona rzeczywistość. Jak poprawić jakość życia, a w szczególności powietrza, którym codziennie oddychamy?

Większość z osób żyjących w dużym mieście, przemieszcza się samochodami, codziennie w tempie pokonując kilometry miejskich ulic. Ludzie mierzą się nie tylko z korkami i tłokiem, ale i wszędobylskim smogiem, który w zależności od pogody bardziej lub mniej uprzykrza im życie.

Nawet jeżeli nie odczuwamy od razu szkodliwego działania smogu na nasz organizm, to należy mieć świadomość, że jest on niebezpieczny dla zdrowia i życia ludzi. W szczególności osób w podeszłym wieku i dzieci.

Foto: pexels.com

DLACZEGO SMOG JEST NIEBEZPIECZNY?

Stopień zanieczyszczenia powietrza mierzony jest zawartością i stężeniem zanieczyszczeń pyłowych, które mają niekorzystny wpływ na ludzki organizm.

Pył zawieszony to mieszanina cząstek stałych i kropelek cieczy, które znajdują się w powietrzu. Wśród nich znajdują się cząstki siarki, azotu, węgla, metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny i związki organiczne (jak np. WWA).

Wyróżnia się pył PM10 zawierający cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów oraz tzw. pył drobny PM2,5 zawierający cząsteczki mniejsze niż 2,5 mikrometra. Ten drugi jest najbardziej niebezpieczny, gdyż dociera do pęcherzyków płucnych oraz układu krwionośnego, gdzie krwioobiegiem przemieszcza się po całym organiźmie. Naraża głównie układ oddechowy oraz krwionośny na stany chorobowe, a nawet powoduje zgony.

Foto: pexels.com

UPRAWIASZ BIEGI W MIEŚCIE? ZASTANÓW SIĘ DWA RAZY NAD WYBOREM MIEJSCA DO TRENINGU!

Ludzie aktywni fizycznie są dwukrotnie bardziej narażeni na penetrowanie organizmu przez cząstki drobnego pyłu ze względu na to, że podczas wysiłku fizycznego oddech jest szybszy i głębszy. Głębiej docierają wtedy niekorzystne cząstki znajdujące się we wdychanym powietrzu.

Jeżeli należysz do osób lubiących i praktykujących bieganie, to koniecznie wybierz miejsce z dala od ruchu samochodowego. Najlepiej park, gdzieś nad rzeką albo obrzeże miasta. Tak, by trening był dla Ciebie prozdrowotny, a nie szkodził Twojemu ciału. Lepiej jest też biegać bardzo wcześnie rano, aniżeli popołudniu czy wieczorem.

 

CO TO SĄ WWA – WIELOPIERŚCIENIOWE WĘGLOWODORY AROMATYCZNE?

Pochodzą głównie z materiałów organicznych, takich jak: drewno, papierosy, węgiel, asfalt, ropa naftowa. Dostają się do atmosfery w skutek niekompletnego spalania paliw stałych i płynnych oraz śmieci. Również poprzez spaliny samochodowe, czy produkty przemysłu chemicznego. Są niezwykle niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. Wywołują nowotwory oraz mogą mieć działanie mutagenne dla płodu ludzkiego oraz opóźniające rozwój mentalny dziecka.

Czy można coś w tym aspekcie zrobić?

 

CZY JEST JAKIŚ SKUTECZNY SPOSÓB NA UCHRONIENIE SIEBIE I SWOICH BLISKICH  PRZED NEGATYWNYM WPŁYWEM SMOGU NA ZDROWIE?

Jednym ze skutecznych i sprawdzony sposobów na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach zamkniętych, w tym w mieszkaniu, biurze, czy też domu, jest wykorzystanie oczyszczacza powietrza. Jest to skuteczne ze względu na to, że obecna technologia pozwala na wyłapanie najmniejszych cząsteczek, w tym PM2,5 oraz alergenów.

Jest to zatem bardzo dobre rozwiązanie nie tylko w kontekście dbałości o czystość powietrza, ale również jeżeli ktoś z domowników ma problemy z alergią.

Oczyszczacz powietrza wpłynie korzystnie na jakość powietrza, często też ma funkcję nawilżania, więc zadba dodatkowo o komfort górnych dróg oddechowych mieszkańców.

Warto nadmienić, że sprawdza się również w usuwaniu niemiłych zapachów. Można go zastosować na przykład w zawilgoconej piwnicy, aby usunąć nieprzyjemną woń.

Chcąc wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza, warto sprawdzić różne oferty i porównać parametry. Tak, by spełnił on nasze oczekiwania i był odpowiednio dobrany pod kątem chociażby metrażu pomieszczenia, w którym będzie używany.

 

 

 

Źródło:

http://smog.imgw.pl/content/health

https://www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/leksykon-ekologii-i-ochrony-srodowiska/wwa

 

Wybieram zdrowe kosmetyki. Cz. VI bez PEG

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.