(in. aldehyd mrówkowy, aldehyd alifatyczny, metanal) to związek organiczny, uznawany za silny alergen, który już w niewielkich ilościach powoduje podrażnienie błon śluzowych i starzenie skóry.
Mimo, iż formaldehyd klasyfikowany jest w prawie chemicznym jako substancja o działaniu kancerogennym trzeciej kategorii (czyli z małym prawdopodobieństwem kancerogennym), WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaostrzyła ocenę ryzyka zachorowań na raka wywołanych formaldehydami i obecnie naukowcy uznają już tą substancję za rakotwórczą.
Formaldehyd w kosmetykach
Znajdziemy go m.in. w żywicy lakierniczej. Zgodnie z prawem, lakiery do paznokci mogą zawierać max. 5% formaldehydów. Jednak, nawet przy takim stężeniu, substancja ta może doprowadzić do powstania wyprysków na twarzy i szyi, jak również w innych miejscach ciała, gdzie skóra miała styczność z pomalowanymi lakierem paznokciami.
W innych kosmetykach, np. do pielęgnacji jamy ustnej dopuszczalna jest zaledwie 0,1% zawartość formaldehydów.
Na etykiecie kosmetyku, informacja o obecności formaldehydów konieczna jest dopiero wówczas gdy ich koncentracja w produkcie końcowym przekracza 0,05%.
Źródła:
Słownik Języka Polskiego
www.zdrowe-kosmetyki.pl
Zostaw komentarz