Archiwum

Jagodowa uczta dla zdrowia przez cały rok

Właściwości jagód. Rozpocznij sezon na zdrowie w jagodowym klimacie.

Jagody są pyszne cały rok. Najlepsze zawsze te świeże, ale dużo dobrej energii mają również te zamknięte w lecie w słoiki i zapasteryzowane. Sezon na jagody za pasem, bo już od czerwca możemy smakować tych wspaniałych, leśnych owoców.

Wakacje to czas prawdziwej uczty owocowej. Magia kolorów i smaków, połączona z zastrzykiem witamin. Czy można chcieć więcej?

Letnie owoce dostarczają  znacznie więcej niż tylko wspaniałego smaku i witamin. Co takiego więcej? Przekonajcie się o tym, na przykładzie jagód.

Świeże jagody pełne witamin

Świeże jagody to oczywiście mocny zastrzyk witamin. Owoce te zawierają witaminę C, A, B i PP. Ponadto są bogatym źródłem substancji mineralnych, takich jak: selen, cynk, miedź i mangan.

Przydatne podczas zakupów:

Jagody sprzedawane są przeważnie na litry. Tymczasem w wielu przepisach podaje się raczej ich ilość w kilogramach. Oto mała podpowiedz dla kupujących:

1 litr jagód= 0,5 kilograma

Jagody regulują poziom cholesterolu

Wspomniane witaminy i pierwiastki pomagają regulować poziom złego (LDL) i dobrego (HDL) cholesterolu. Najważniejsza jednak rolę w tym procesie odgrywają zawarte w jagodach antyutleniacze.

Sezon na jagody trwa:

od czerwca do września

Sok z jagód na zatrucia i biegunkę

Sok z jagód lub napar z suszonych jagód to skuteczne lekarstwo przy zatruciach i biegunce.  W przypadku zatrucia pokarmowego, jagody wychwytują z organizmu toksyny. Uszczelniają również żołądek, neutralizując szkodliwe produkty przemiany materii.

UWAGA! Należy  pamiętać, aby osobom z zatruciem podawać jagody bez dodatku cukru. Cukier stanowi pożywkę dla  bakterii, powodując ich namnażanie i zamiast pomagać przy dolegliwościach żołądkowych, tylko będzie szkodził.

Warto mieć w domu kilka garści suszonych jagód, z których można zaparzyć delikatnej i pysznej herbatki jagodowej na zatrucia. Jest to wspaniały napój na bolący brzuszek i biegunkę, w szczególności dla dzieci.

Suszone jagody na ból gardła

Napar z suszonych jagód ma działanie przeciwbólowe i uspokajające. A syrop jagodowy wspomaga leczenie kaszlu i infekcji układu oddechowego.

Wyciągi z jagód w chorobie oczu

Wyciągi z jagód stosowane są pomocniczo do leczenia chorób oczu, ponieważ ułatwiają mikrokrążenie w naczyniach oka. Stosowane są m.in. przy leczeniu kurzej ślepoty, zwyrodnienia plamki żółtej i przy krótkowzroczności.

Przepisy na jagodowe pyszności i dania z jagodami

Oprócz właściwości zdrowotnych, jagody to oczywiście bezdyskusyjnie rozkosz dla podniebienia. Ich walory smakowe potrafią nadać charakteru i podkreślić nie jedno letnie danie.  Dodawane są do tart z owocami, pierogów, bułeczek i innych deserów.

K. Nowotarska

Polecamy przepis na tartę z jagodami

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.