Archiwum

Na plantacjach oleju palmowego giną słonie

Smutny los słoni karłowatych na Borneo.

Żadne słowa nie oddadzą  tragizmu sytuacji tak, jak zdjęcie poniżej.

Copyright: „Friends of Borneo“

Małe słoniątko dotyka trąbą swoją martwą mamę i próbuje ją obudzić. Nie jest to jednak jednorazowy incydent.

W ciągu dwóch tygodni na wyspie Borneo, a konkretniej w malezyjskiej części tej wyspy, znaleziono 10 martwych słoni karłowatych. Badający te przypadki lekarz weterynarii wydziału ds. dzikich zwierząt stanu Sabah- dr. Sen Nathan na podstawie obdukcji martwych zwierząt wywnioskował, że  słonie zostały otrute.

Kto jest odpowiedzialny za trucie słoni?

Na chwile obecną trwa śledztwo, którego celem jest wyjaśnienie, kto jest odpowiedzialny za trucie słoni. Istnieje jednak przypuszczenie, że za zabicie słoni odpowiedzialni są właściciele plantacji palmy olejowej. Wynika to  faktu, że właściciele plantacji postrzegają słonie karłowate jako szkodniki, niszczące ich plantacje. Czy rzeczywiście tak jest? Owszem, plantacje faktycznie są regularnie tratowane przez słonie karłowate, gdyż znajdują się na trasie wędrówek słoni.

Więcej informacji o oleju palmowym znajdziesz w naszym artykule: Olej palmowy? Nie, dziękuję.

O kogo walczymy?

Karłowate słonie z Borneo całkowicie różnią się od popularnych słoni azjatyckich. Są od nich mniejsze i znacznie mniej agresywne. Pochodzą najprawdopodobniej z Jawy, skąd zostały przewiezione na życzenie sułtana Sulu.

Od 1986 roku gatunek ten uznany jest za zagrożony, a ich populacja w przeciągu ostatnich trzech pokoleń (tj. ok. 65 lat) zmniejszyła się o co najmniej połowę. Głównym powodem takiego stanu jest wycinka, zamieszkałych przez słonie, lasów pod uprawy. Obecnie na Borneo żyje niecały tysiąc słoni karłowatych, z czego większość właśnie w stanie Sabah, gdzie z jednej strony są mordowane przez otrucie, a z drugiej  stanowią główną atrakcję turystyczną.

W obronie słoni

Spór między właścicielami plantacji palmy olejowej, a zwierzętami o terenyCopyright: „Friends of Borneo“ Sabah wciąż trwa. Ofiarami tego sporu są zwierzęta, których biosystem został zakłócony przez człowieka.

Aktualnie, o zawieszenie rozbudowy plantacji walczy Organizacja SAVE Wildlife Conservation Fund, której działania nasz portal wspiera z dumą i nadzieją na sukces.

Ponadto, Organizacja SAVE Wildlife Conservation Fund wzywa WWF do kontynuowania działań, służących odnalezieniu morderców słoni oraz do ochrony tych zwierząt w przyszłości.

Czy jest nadzieja na ratunek dla słoni karłowatych?

Powstrzymując mord tych zwierząt oraz zapewniając im warunki dalszego rozwoju gatunku tych słoni, my- ludzie możemy przyczynić się do uchronienia tych zwierząt przed zagładą.

K. Nowotarska

Źródła:

Organizacja SAVE Wildlife Conservation Fund

http://kopalniawiedzy.pl/slon-Borneo-Jawa-sultan-Sulu,4707

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.