Dom i ogród

Ocet – domowe metody na czyszczenie i odplamianie

Zabierając się do domowych porządków lub weekendowego prania, wstrzymaj się nim sięgniesz po popularny detergent. Odkryj Oszałamiającą Czystość – Ekologicznie i Tanio.

Zabierając się do domowych porządków lub weekendowego prania, wstrzymaj się nim sięgniesz po popularny detergent. Są bowiem inne sposoby na walkę z plamami i zanieczyszczeniami. Większość z nich bez trudu znajdziesz we własnej kuchni. Rozejrzyj się więc po zawartości kuchennych szafek i sprawdź, czy nie ma w nich… octu.

Zastosowanie octu w kuchni i nie tylko

Silnie zakorzeniony w polskiej tradycji ocet, stosowany w niewielkich ilościach poprawia apetyt i sprzyja trawieniu. Przeważnie służy nam jako przyprawa zakwaszająca do potraw, składnik sosów, marynat, konserwowych ogórków, czy grzybów. Jednak niewiele współczesnych gospodyń wie, że można go również stosować jako skuteczny środek czyszczący lub składnik odplamiacza domowej roboty. Ocet sprawnie radzi sobie z tłustymi plamami na urządzeniach kuchennych, powstrzymuje rozwijającą się w łazience pleśń, usuwa plamy z ubrań (i nie tylko!) oraz pomaga usunąć z domu przykre zapachy. Jest także cudownie nabłyszczającym środkiem do paneli podłogowych.

Jak wyczyścić kuchnię

Zachowanie idealnie czystej płyty kuchennej bez systematycznego czyszczenia możliwe jest tylko wówczas, gdy całkowicie porzucimy gotowanie w domu. Z uwagi na to, iż dla większości Pań Domu jest to niemożliwe, warto zainteresować się, jak bez użycia środków chemicznych usunąć powstałe podczas gotowania i smażenia plamy. Tym bardziej, ze jest to metoda banalnie prosta. Wystarczy do zwykłego zraszacza wlać odrobinę octu, spryskać nim zaplamione fragmenty kuchenki, odczekać parę minut, a następnie suchą ściereczką, papierowym ręcznikiem lub gazetą usunąć plamy.

Usuwanie plam potu

Tego samego spryskiwacza można użyć w przypadku plam z potu (a nawet piwa!) na ubraniach. Przed praniem należy spryskać plamę octem. Po wyciągnięciu ubrania z pralki, nie będzie już po niej śladu.

Jak usunąć zapach moczu?

Ocet może przyjść również z pomocą świeżo upieczonym mamom, które usilnie praktykują przechodzenie swojego dziecka z pieluch na nocnik. Nawet wykorzystując najlepsze metody uczenia maleństwa korzystania z nocnika, musisz liczyć się z tym, że w obliczu frapującej zabawy lub głębokiego snu, twoje nauki nie zawsze będą się kończyć sukcesem. Przemoczone majtki i spodenki wystarczy wyprać w pralce i problem zniknie. Gorzej z „pachnącym” moczem dywanem, czy łóżkiem. Sprawdzoną metodą usunięcia nieprzyjemnego zapachu, jest wymieszanie w misce wody, odrobiny octu i płynu do mycia naczyń. Po rozmieszaniu tych trzech składników otrzymujemy pianę, którą nakładamy na plamę i szczotkujemy, a następnie pozostawiamy do wyschnięcia. Powyższa metoda może się również okazać bardzo cenna dla właścicieli zwierząt domowych.

Czyszczenie paneli

Mamy także tani i efektywny sposób nabłyszczania paneli podłogowych. Do wiadra zimnej wody (ważne, aby woda była zimna) wlewamy ocet (1-2 łyżki na 5 litrów wody). Myjemy tym specyfikiem podłogi, używając szmatki z mikrofibry . Efekt jest rewelacyjny – czysta i błyszcząca podłoga w całym domu.

Okna bez smug

Na koniec przepis na bez-smugowe czyszczenie szyb. Wlej do miski pół litra wody, 4 łyżki octu i 2 łyżki soku z cytryny, a następnie za pomocą zgniecionej gazety umyj szyby. Efekt murowany! Roztwór stosować można również do mycia luster.

Przepisy na octowe środki czystości zaczerpnięto z książki „Perfekcyjna Pani Domu” (Anthea Turner) oraz z własnych doświadczeń.

K. Nowotarska

O autorze

Powiązane artykuły

1 komentarz

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.