Instynkt łowcy i więzi rodzinne mieszkańca południowej Afryki.
Po historii o słoniach z Borneo czas na kolejny gatunek zwierząt, o których mało kto wie, choć są naprawdę godne zainteresowania.
Czy wiecie co to za zwierze?
Hiena? Owczarek niemiecki? Wilk? Nie do końca.
Przedstawione na zdjęciu powyżej zwierzę to likaon, a konkretniej Lycaon pictus, czyli „kolorowy wilk”. Likaon zamieszkuje rejony południowej Afryki, ma waniliowo- brązowo- czarne umaszczenie, budową ciała przypomina nieco hienę, pysk ma podobny do wilka, a uszy do nietoperza.
Zwierzę uspołecznione
Z charakteru jednak bliżej mu do człowieka. Dlaczego? Jest on bowiem zwierzęciem wyjątkowo uspołecznionym, funkcjonującym w stadzie liczącym od 10 do nawet 30 osobników. Stado to przypomina wielopokoleniową rodzinę, w której dba się o wszystkich bez wyjątku, pomagając starszym, słabszym i chorym, trwając wspólnie nawet w niesprzyjających okolicznościach. Członkowie stada likaonów wspólnie wychowują młode i wspólnie polują. Po polowaniu dzielą się ze wszystkimi swoją zdobyczą, tak aby każdy członek stada był najedzony do syta. Zupełnie jak na rodzinnym obiedzie u babci, prawda?
Pozostał 1%
Niestety, jak donoszą eksperci, gatunek likaonów jest zagrożony wyginięciem. Z początkowej liczby 250.000 osobników zamieszkujących południową Afrykę, obecnie tych cudownych zwierząt pozostało zaledwie 2.500. To 1 procent!
Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Zwiększająca się liczba osób zamieszkujących te tereny i rozwój cywilizacyjny powodują, że obszary polowań likaonów są zmniejszane i przecinane przez drogi szybkiego ruchu. Okoliczni farmerzy w obawie o hodowane przez siebie zwierzęta odstrzeliwują lub trują likaony. Do tego warto dodać również nosówkę – śmiertelną chorobę przenoszoną przez psy domowe, która błyskawicznie rozprzestrzenia się w stadzie funkcjonujących ze sobą bardzo blisko osobników.
Plan ratowania likaonów
Z pomocą Likaonom przychodzą osoby walczące o przetrwanie tego gatunku, wśród których znajdują się m.in. badacze organizacji SAVE Widlife Conservation Fund. Opracowali oni plan, w ramach którego przewidziano niezbędne środki zaradcze chroniące likaony. W planie tym uwzględniono m.in. pomoc dla farmerów w wypędzeniu lub przesiedleniu likaonów w przypadku zagrożenia zwierząt gospodarczych. Ponadto, przewidziano również utworzenie nowego rezerwatu dzikiej przyrody KaZa. Będzie to drugi co do wielkości (obejmujący aż 5 krajów) obszar chroniony na świecie.
K. Nowotarska
Źródło:
Materiał dostarczony przez SAVE Widlife Conservation Fund







Zostaw komentarz