Archiwum

Relacja z wykładów „Kobieta w stylu EKO”

To już za nami. 26 listopada 2011 roku odbyły się długo wyczekiwane wykłady „Kobieta w stylu EKO”.

powitanieTo już za nami. 26 listopada 2011 roku odbyły się długo wyczekiwane wykłady pt.: „Kobieta w stylu EKO”. Serwis ekotarg.pl, zainspirowany tematyką naturalnych kosmetyków, zorganizował otwarte wykłady dla kobiet o ekologicznej pielęgnacji ciała. Wydarzenie to odbyło się w czterogwiazdkowym hotelu Art Hotel we Wrocławiu.

Spotkanie rozpoczęła prezes ekotarg.pl Barbara Kotecka-Pacan, która ugościła wszystkich przybyłych ciepłym słowem.

O ekologicznej pielęgnacji opowiedziała Ewa Sroka ze Skin Philosophy, która na co dzień promuje słowem i czynem  dbanie o ciało, czerpiąc z mocy i skarbów natury. Głównym przesłaniem wykładu była myśl, by nie pozostawać obojętnym i zwracać uwagę na skład kosmetyków, które się wsmarowuje w skórę i włosy. Zgłębiony został temat tajemniczych oznaczeń i nazw na opakowaniach kosmetyków.  Prowadząca uświadomiła nam także, że zielone opakowanie wcale nie równa się „przyjazne dla środowiska”, a co najgorsze, dobre i zdrowe dla naszego ciała.

Skin Philosophy

Ewa Sroka, odkrywając w trakcie wykładu  tajne pojęcia kosmetycznych etykiet, wyjaśniła nam, czego należy bezwzględnie unikać i co może działać na nasze organizmy szkodliwie. Prezentowała składniki, które standardowo dodawane są nawet do najlepszych kosmetyków. SLS, TEA, PEG, parabeny (konserwanty), silikony, czy glikole… Przed sobotą mało znane dla nas pojęcia, po odkryły przed nami swą ciemną stronę. . Okazuje się, że mogą one wyrządzić ogromną krzywdę naszej skórze, a nawet całemu organizmowi. Oprócz podrażnień, zatkanych porów, czy egzemy, substancje te mogą uszkadzać nasz układ nerwowy, niekorzystnie wpływać na płód, a nawet być rakotwórcze. Te składniki chemiczne są tak często spotykane w składzie kosmetyków, a tak mało „zauważalne”.

Z wykładu wynieść można było ogromną porcję cennych informacji i z nią ze spokojnym sumieniem udać się na ekologiczne łowy do drogerii.

Niezwykle interesującą częścią było sporządzenie podczas spotkania kosmetyków z naturalnych produktów . Okazuje się, że to bardzo proste! Ewa Sroka na sali przygotowała peeling z soli morskiej z Morza Martwego, który można było powąchać, dotknąć i wmasować w skórę. Dwie odważneuczestniczki nawet pozwoliły sobie zaaplikować na twarz maseczki przyrządzone podczas wykładu i podsumowały to doświadczenie jako bardzo odprężające. Po tej części wykładów zostaliśmy ekologicznie zainspirowani. Uwierzyliśmy, że ze składników spożywczych i substancji łatwo dostępnych w sklepach, możemy przygotować w domu przeróżne maseczki, peelingi i tym samym mieć pewność, że nasza skóra odwdzięczy nam się zdrowym i pięknym wyglądem.

Po wystąpieniu Ewy Sroki temat życia w zgodzie z naturą podsumował swoją wypowiedzią  dr Roman Andrzej Śniady z Uniwersytetu Przyrodniczego, który  podkreślił konieczność uświadamiania i propagowania wśród ludzi ekologicznych rozwiązań, jako tych, dzięki którym mamy szansę żyć zdrowiej.

Po takiej dawce wiedzy, uczestnicy z przyjemnością oddali się degustacji kuszących widokiem ciast, przygotowanych przez Magdę Baran, która specjalnie na wykłady „Kobieta w stylu EKO” upiekła przeróżne słodkości jak z fotografii swojego smacznego bloga http://cakes-and-the-city.blogspot.com/.

Jaja z wolnego wybiegu, cukier trzcinowy, jabłka i marchewki z polskich sadów – to składniki, którymi szczyciły się ciasta serwowane podczas wykładów! Podczas poczęstunku zakupić można było również produkty kosmetyczne na stoiskach Organic Farma Zdrowia oraz kuszącej ślicznie wyglądającymi mydełkami Mydlarnii Wrocławskiej. Swoje stoisko miał również  sponsor nagrody głównej sobotnich wykładów Instytut Piękna.

Po słodkim poczęstunku swoją prelekcję miały prawdziwe ekokobiety Jolanta oraz Melania Kozdra z portalu EkoKobieta.com.pl. Poruszony został temat prawdziwie kobiecy – menstruacja w wersji eko. Prelegentki opowiedziały nam o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą stosowanie tradycyjnych środków higieny intymnej.

Najciekawszą część jednak stanowiła prezentacja ekologicznych podpasek biodegradowalnych, tamponów i podpasek wielokrotnego użytku oraz najbardziej kontrowersyjnego – kubeczka mensturacyjnegoM. Obalone zostały mity o dyskomforcie płynącym z używania kubeczka, a uczestniczki wykładów, które przyznały się, że stosują go, potwierdziły, że jest całkowicie bezpieczny w stosowaniu i nie zamieniłyby go już w życiu na podpaski. Miałyśmy możliwość przyjrzenia się z bliska i dotknięcia tych przedmiotów… To prawdziwie interesujące doświadczenie, które polecamy każdej  ekokobiecie!

Na koniec wykładów organizowanych przez ekotarg.pl odbyło się losowanie upominków od sponsorów wykładów „Kobieta w stylu EKO”. Główną nagrodę stanowił bon od Instytutu Piękna o wartości 200 zł oraz surowce do robienia kosmetyków zasponsorowane przez Skin Philosophy. Spośród wypełnionych ankiet rozlosowane zostały również osoby, do których trafiły bony na bezpłatne badania i konsultacje o wartości 150 zł ufundowane przez Akademię Zdrowego Żywienia. Do zdobycia były również zestawy kosmetyków dla wegan i wegetarian Organique Natural Cosmetics & SPA, kosze z ekologiczną żywnością od Organic Farma Zdrowia oraz upominki od Mydlarni Wrocławskiej oraz Ekokobieta.com.pl. Wszystkie upominki uczestniczki otrzymywały w firmowych torbach ekologicznych ekotarg.pl.

Były to dla nas wyjątkowe i wspaniałe chwile. Cieszymy się, że mogłyśmy zorganizować wydarzenie, które cieszyło się tak dużym zainteresowaniem i  przyciągnęło tak wielu uczestników.  Miło było wspólnie spędzić czas z tyloma, równie zaciekawionymi tematami ekologicznej pielęgnacji ciała, słuchaczami.Wierzymy, że wiedza wyniesiona z wykładów była cenna i zaowocuje w życiu podczas świadomych wyborów kosmetyków pielęgnacyjnych, a także podczas samodzielnego, własnoręcznego wyrobu mikstur do ciała.

Dziękujemy Wam za przybycie!Zapraszamy na warsztat bio-krem

Zespół ekotarg.pl

foto by Tomasz Stawiak

Jeśli ważny jest dla Ciebie skład kosmetyków, których używasz, już dziś zapisz się na organizowany przez nasz serwis warsztat „Bio-krem, czyli jak zrobić ekologiczny kosmetyk w domu”. Nauczysz się na nim jak własnoręcznie zrobić dla siebie kosmetyki.

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.