Masaż

Czy masaż jest EKO?

O ekologicznym charakterze masażu opowiada ekspert.

Pytanie 1: Czy masaż jest EKO?

Odpowiedz eksperta:

Dobre pytanie. Wszystko zależy od tego, co rozumiemy poprzez pojecie Eko?

Masaż jest na pewno jednym z najstarszych, najbardziej naturalnych zabiegów wykonywanych bez względu na zakątek świata, kulturę, światopogląd czy obyczajowość. Zmieniał się diametralnie przez wieki, w różnych kulturach miał odmienne znaczenie, ale u podstawy masażu jest dotyk. Dotyka to jednocześnie naturalna forma komunikacji.

Masaż był modyfikowany przez wieki, obecnie jest jednym z najczęściej badanych zabiegów fizykalnych, ale nadal w swoim rdzeniu jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Stosowany jest w czterech głównych celach:

  • terapeutycznym sensy stricte,
  • profilaktyczno-relaksacyjnym,
  • pielęgnacyjno-kosmetycznym

i sportowym.

W basenie Morza Śródziemnego w terminie „masaż” nieodłącznie w tłumaczeniu na różne języki, pozostaje rdzeń związany z namaszczaniem. Bliższy jest więc także pielęgnacji, czemuś szczególnemu, zarówno dosłownie naoliwianiu jak i czynieniu kogoś szczególnym, wyróżnionym, namaszczonym. To z kolei było związane min. z wysoką ceną za dobrej jakości preparaty i obrzędowość, dziś powiedzielibyśmy rytuał.

Mowa o naturalnym, manualnym czyli wykonywanym ręcznie masażu, oczywiście jest obecnie bardzo wiele odmian, technik, metod. W jednych oliwki i inne środki poślizgowe do masażu są podstawą, ale są metody w których się ich prawie nie stosuje lub śladowe ilości.

Masaż wpływa na organizm na kilku poziomach: bezpośrednio na fizyczną stronę człowieka, pośrednio na psychiczną (emocjonalną, mentalną) także energetyczną, a w niektórych kulturach utrzymuje się że także i duchową. Tak też bywa traktowany jako powszechnie dostępny, prosty zabieg fizykalny, zresztą jako pierwszy wyróżniony z całej współczesnej fizjoterapii.

Jednak z drugiej strony zdarza się, iż podchodzi się do niego z pełnym namaszczeniem tu dosłownie i w przenośni, niemal symbolicznie. Rozbudowane sesje specjalistycznych masażu jak i metod pracy z ciałem są także nacechowane odbiorem subiektywnych jak i subtelnych reakcji. To powoduje, iż zarówno profesjonalny masaż terapeutyczny sensu stricte jak i relaksacyjny czy profilaktyczny, kosmetyczny, wymaga dobrego kunsztu, doświadczenia ale także intuicji i empatii.

Wszak tak czy inaczej mowa o naturalnym, ludzkim dotyku.

Życząc miłych wrażeń, polecam, warto. Paleta współczesnym metod masażu jest bardzo obszerna, każdy znajdzie coś dla siebie.

Piotr Szczotka  Gabinet Body Work   www.bodyworker.pl

Uwaga! Odpowiedzi zamieszczane tutaj są jedynie poglądowe o charakterze ogólnym. Prosimy nie sugerować się nimi w pełni, podejmując jakiekolwiek decyzje dotyczące leczenia. Od tego są bezpośrednie kontakty ze specjalistami. Kontakty internetowe mają spore ograniczenia, absolutnie nie służą diagnostyce online.   

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.