Dom i ogród

Czy życie bez foliówek jest możliwe?

Czas produkcji 1 sekunda, średni czas użytkowania 20 min, czas rozkładu 450 lat. O czym mowa?

Taka jest historia plastikowych woreczków, w które podczas zakupów pakujemy warzywa owoce czy pieczywo. Tych, zdaje się tylko kilka sztuk dziennie, daje w sumie od 113 do 850 foliówek rocznie na osobę (dane Komisji Europejskiej).

To, że zostaną przetworzone, jest mało prawdopodobne – w Polsce ok. 7% surowców trafia do ponownego przetworzenia. Zatem po 20 minutach użytkowania nasze torebki zaczynają nowe życie – będą się rozkładać na wysypisku przez kilkaset lat! Doczekają naszych praprzodków.

Klienci zaprzyjaźnieni już z torbami wielorazowymi często nadal nie mają innej opcji niż torebka foliowa wykorzystywana podczas pakowania i ważenia produktów, ale jest na to sposób.

Jaki?

Dwie eko-entuzjastki z Warszawy Pani Kasia Hiller oraz Marta Sidelnik podjęły się rozwiązania  tego problemu.

Zaprojektowały:

  • woreczki wielokrotnego użytku z lekkiej siateczki , wytrzymałej i transparentnej,
  • torby na zakupy,
  • torby na pieczywo.

Nie tylko same z nich korzystają, ale również propagują ich wykorzystanie w sklepach przez innych Klientów.

Woreczki wielokrotnego użytku

Aktualnie siateczki „Love Veggie” produkowane są  z siateczki snutej przez polską firmę w Łodzi.

Mają ciepły odcień zieleni, dobrze widać co jest w środku, można do nich załadować do 3 kg owoców lub warzyw, trzepać je, prać, przechowywać w nich warzywa w lodówce i używać ich wielokrotnie. Mogą zastąpić setki a nawet tysiące jednorazówek – to zależy tylko od nas samych.

Torby na zakupy

Zdając sobie sprawę, że same siateczki nie rozwiązują kompleksowo problemu torebek jednorazowych w  ofercie  możemy również znaleźć  składane torby na zakupy.

Ich wyjątkowość polega na tym, że można je zwinąć do maleńkich  pokrowców w kształcie zwierzątek. Dzięki małemu rozmiarowi można je zawsze mieć przy sobie, co jest szczególnie przydatne w razie nieplanowanych zakupów.

Torby na pieczywo

Na rynek został także ostatnio wprowadzony nowy, bardzo wyczekiwany produkt – torby na pieczywo.

Premiera toreb na pieczywo miała miejsce na jesiennych targach Ekologicznego Stylu Życia – BeECO w Łodzi, gdzie egzemplarze  pokazowe cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Dzięki  kilku warstwom torba na pieczywo spowalnia proces starzenia się pieczywa, pozwalając jednak na dopływ powietrza . Chleb w niej oddycha, nie poci się i nie pleśnieje. Torba ta idealnie nadaje się na zakupy – można do niej wkładać nawet  ciepłe pieczywo, eliminując rocznie setki torebek foliowych.

Wszystkie woreczki i torby szyte są przez niepełnosprawnych pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej w Pile i Gołaszewie.

„Głęboko wierzymy w sens produkowania w Polsce i wspierania celów społecznych. Dawanie pracy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym jest dla nas równie ważne jak ekologia. Osoby, które kupują nasze produkty wspierają również tę ideę.”

Więcej informacji o Love Veggie znajdziecie na stronie: http://www.facebook.com/loveveggiebags

Produkty dostępne są w wybranych w sklepach ekologicznych oraz w sklepie internetowym slowroom.pl. 

Powiedzmy NIE foliówkom!

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.