Dom i ogród

Jak uprawiać lawendę? Co można z niej zrobić?

Tajniki uprawy rośliny o oryginalnym wyglądzie i przyjemnym zapachu przedstawia Pani Renata Drabowicz

Pani Renata od czterech lat zajmuje się uprawą i sprzedażą lawendy. Jej niezwykłe wyroby przyciągnęły naszą uwagę podczas Dni Chleba w Jaworze. Od tego czasu, temat lawendy jest wciąż na naszych ustach. Postanowiłyśmy dowiedzieć się o lawendzie czegoś więcej, a Pani Renata była na tyle uprzejma, by udzielić nam krótkiego wywiadu na temat swojej działalności.

1. Jakie właściwości kryje w sobie lawenda?

Lawenda uspokaja, jest rośliną romantyczną i elegancką.  Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim swojemu charakterystycznemu, przyjemnemu zapachowi.

2. Jakie zastosowanie w naszym codziennym życiu może mieć, Pani zdaniem, lawenda?

Zastosowanie ma wszechstronne. Gdy jesteśmy zmęczeni, zestresowani odpręża i uspokaja. Gdy boli nas żołądek, głowa, cierpimy na bezsenność herbatka z lawendy przyniesie ulgę. Gdy mamy trudno gojące się rany, choroby skóry olejek lawendowy pomaga w regeneracji. A w ogrodzie? Możemy cieszyć oczy pięknymi kwiatami, od ciemnofioletowych, po różowe i białe. Po za tym, jej piękny zapach odświeży nasze szafy i doda romantyczności naszym pomieszczeniom.Pole lawendy

3. Czy uprawa lawendy wymaga posiadania dużego ogródka i kiedy jest najlepszy czas na sadzenie lawendy?

Nie musimy mieć dużego ogrodu, ważne by było tam dużo słońca. Ja osobiście wysadzam lawendę od wiosny do wczesnej jesieni. Polecam sadzenie lawendy z sadzonek, bo z nasion czasem jest to kłopotliwe.

4. Na czym polega pielęgnacja lawendy? Czy jest to roślina wymagająca?

Moim zdaniem każdy może ją mieć, gdy spełni trzy podstawowe warunki:

– zapewni lawendzie glebę suchą, piaszczystą i zasadową,

– zagwarantuje jej miejsce pełne słońca,

– będzie pamiętał o corocznym podcinaniu lawendy.

5. Jak wygląda proces suszenia lawendy?              

Ścięte kwiaty powiązane gumką recepturką wieszamy w przewiewnym, zaciemnionym miejscu. Może to być strych lub poddasze domu.

6. Zauważyłam, że ma Pani w swojej ofercie ozdoby lawendowe. Czy dekoracje z lawendy cieszą się dużym zainteresowaniem i czy jest to zajęcie pracochłonne?

Zainteresowanie jest średnie. Dużo ludzi dopiero poznaje tę roślinkę osobiście, są zaciekawieni i pod wrażeniem jej zapachu. Robienie dekoracji wymaga zaangażowania i trzeba to lubić. Jest to moja pasja.

Serca z lawendy

7.  Skąd czerpie Pani inspiracje na lawendowe ozdoby?

Pomysły przychodzą nieoczekiwanie, w różnych sytuacjach. Lubię też oglądać ładne rzeczy i wzorować się na nich. Uwielbiam piękno i przyrodę, to ona daje mi inspiracje.

8. Jakie zastosowanie mają lawendowe olejki eteryczne?

Olejek ma właściwości antyseptyczne oraz przeciwbakteryjne, redukuje ból i wyczerpanie nerwowe. Można go stosować w różnych postaciach,  np.: jako napary, okłady, do kąpieli.

9. Na koniec, to co najważniejsze. Gdzie można nabyć wytwarzane przez Panią produkty?

Moje produkty można nabyć na jarmarkach ekologicznych przez zamówienie telefoniczne, jak również w sklepie „cafe decor” w Jeleniej Górze. Katalog produktów z lawendy

W imieniu całego zespołu serwisu Ekotarg.pl bardzo dziękuję za udzielenie wywiadu. Gratulujemy dotychczasowych pomysłów i życzymy powodzenia w kontynuacji „lawendowej działalności”.

Wywiad przeprowadziła Agnieszka Longier

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.