Zdrowie

Jak zapobiegać próchnicy – sprawdź opinię eksperta

Piękny uśmiech to świadectwo naszego stanu zdrowia i poczucia estetyki. Zadbaj o niego nim będzie za późno.

Do zachowania prawidłowego funkcjonowania organizmu, tym samym utrzymania zdrowia, dobrej kondycji psycho-fizycznej niezbędne jest przestrzeganie diety zbilansowanej pod względem zawartości energii i składników odżywczych.

Niewątpliwym atrybutem zdrowia i urody jest piękny, olśniewający uśmiech, który jest świadectwem naszej wrażliwości estetycznej, stosunku do otoczenia i co najważniejsze, do naszego zdrowia.

Do czego prowadzi zaniedbanie higieny jamy ustnej?

Zadbane zęby stają się ozdobą, spełniają przypisaną sobie funkcję, natomiast kiedy o nich zapominamy, dochodzi do powikłań wskutek nieleczonej próchnicy. Zęby mogą rówieHigiena jamy ustnejż stać się wówczas niebezpiecznym ogniskiem zapalnym, przyczyną takich chorób jak: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie nerwu wzrokowego, gałki ocznej, czy nawet zapalenie wsierdzia i wiele innych.

Utrata zębów natomiast, staje się przyczyną dysfunkcji układu stomatognatycznego (narządu żucia). Pielęgnacja uzębienia to z jednej strony systematyczne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym,  ciągła higiena jamy ustnej, ale także eliminacja złych nawyków żywieniowych.

Dbanie o właściwą higienę zębów i przyzębia polega na:

  • dokładnym szczotkowaniu zębów (z zastosowaniem właściwej techniki), co najmniej 2 razy dziennie,
  • stosowaniu nici dentystycznej, po spożytym posiłku,
  • stosowaniu produktów do higieny jamy ustnej, zawierających fluor (płyn do płukania jamy ustnej),
  • doborze właściwej szczoteczki do mycia zębow (zaleca się wymianę szczoteczki co 3 miesiące).

Zdrowa dieta dla zdrowych zębów

Jednakże, niezmiernie ważne jest ograniczenie spożycia słodyczy i pokarmow o kleistej konsystencji (batoniki, ciasteczka, ciasta, chrupki, cukierki itd). Są to produkty kariogenne (próchnicotwórcze), ponieważ cukier, będąc znakomitą pożywką dla bakterii, staje się przyczyną zakwaszenia środowiska jamy ustnej. Zwiększa to ryzyko, że powstanie tam próchnica. Zalegające resztki pokarmowe w przestrzeniach międzyzebowych to świetne podłoże do tworzenia się płytki nazębnej, w efekcie późniejszym kamienia nazębnego, który jest także przyczyną chorób tkanek okołozębowych (sprzyja rozwojowi parodontozy).

Nie powinno się, mając na uwadze profilaktykę stomatologiczną, pić sporej ilości kwaśnych i słodkich płynów (szczególnie szkodliwe częste popijanie małych porcji). Narażamy wówczas zęby na uszkodzenia szkliwa, które mogą stać się nadwrażliwe na bodźce termiczne. Często objawia się to przykrymi dolegliwościami bólowymi.

Barbara Leja

Lekarz stomatolog

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.