Zdrowie

Dalekowzroczność – na czym polega i jak się ją leczy?

Obok krótkowzroczności pojawia się nadwzroczność, która jest jedną z najczęstszych wad wzroku. Pojawiająca się zwykle w okresie dzieciństwa potrafi również zaskoczyć osoby w średnim wieku. Podejrzewasz u siebie nadwzroczność? A może ją posiadasz i chcesz się dowiedzieć więcej? W tym artykule przedstawimy Ci wszystkie najważniejsze cechy nadwzroczności i jak ją leczyć!

Nadwzroczność – charakterystyka

Co to jest dalekowzroczność? Wada wzroku, która jest najczęściej spowodowana zbyt słabą mocą łamiącą rogówki i soczewki albo zbyt krótką gałką oczną. Światło, które wpada do oka, skupia się w sposób nieprawidłowy na samej siatkówce. Efektem jest problem z dostrzeganiem obiektów, które znajdują się blisko nas. Są lekko rozmazane lub całkowicie niemożliwe do odczytania, dlatego trzeba je znacznie odsunąć od naszego wzroku, żeby cokolwiek dojrzeć.

Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z symptomów, to powinieneś natychmiast udać się do specjalisty, który za pomocą badań sprawdzi, jak głęboką posiadasz wadę i jakiej wymaga korekcji.

  • Bóle głowy i oczu – pojawiają się w wyniku zbyt częstej akomodacji oka oraz jego napięcia i zmęczenia,
  • Mrużenie oczu – związane z nieostrym widzeniem z bliska,
  • Łzawienie oczu – ma miejsce w momencie intensywnej pracy przed komputerem lub książkami
  • Stale pogarszające się widzenie – niemożliwość przeczytania książek, ulotek lub smsów, zwłaszcza tych, które są napisane drobną czcionką.

Nie znamy dokładnej przyczyny nadwzroczności, jednak w większości uważa się, że jak jej powstawanie odpowiadają czynniki genetyczne. Jest to choroba dziedziczna, więc jeśli posiadasz nadwzroczność, to powinieneś zwracać uwagę na alarmujące objawy u Twoich dzieci. Nieleczona wada może powodować utrzymujące się i długotrwałe bóle głowy, przewlekłe zmęczenie oczu, a nawet owocować wcześniejszym rozwojem starczowzroczności. Niestety nadwzroczność może spowodować rozwój jaskry, która należy do chorób przewlekłych leczonych do końca życia. Zaniedbanie tak poważnego problemu, jakim jest jaskra, może prowadzić do ślepoty.

 

Jakie są metody leczenia nadwzroczności?

Nie istnieje lek, który powoduje cofnięcie nadwzroczności, jednak do prawidłowego funkcjonowania niezbędna jest odpowiednia korekcja, którą gwarantują dobrane ze specjalistą okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Zapewniają nie tylko komfort w ciągu dnia, ale również pomagają wstrzymać progresję wady wzroku.

Inną opcją jest laserowa korekcja, która polega na modyfikowaniu kształtu rogówki za pomocą lasera, który sprawia, że staje się ona nieco bardziej wypukła. Koryguje to budowę i działanie oka, a także przywraca prawidłową ostrości widzenia. Jednak nie każdy może przystąpić do tego zabiegu. Trzeba mieć wcześniej ukończone 18 lat i zatrzymaną wadę wzroku. Dodatkowo nie mogą występować żadne choroby oczu lub autoimmunologiczne. Można skorygować nawet wadę, która wynosi 6 dioptrii.

Bułeczki śniadaniowe Klangorki – sprawdzony przepis na pyszny początek dnia.

 

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.