Zdrowie

Kobiece dni – „te” dni. Czy znasz całą prawdę o intymności?

Podpaski i tampony mają swoją mroczną tajemnicę. Dowiedz się jaką.

Poznaj informacje o art.higienicznychUkazujemy prawdę i mówimy o mało znanych tematach, byśmy świadomie mogły wybrać to, co dla nas lepsze.  Mamy prawo wiedzieć, z czego robione są produkty, z którymi nasze ciało jest w tak bliskim i tak częstym kontakcie. Jakże często trapią nas choroby, których przyczyn powstania nie można zidentyfikować, a ich leczenie jest dla nas trudne i nieprzyjemne. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z realnego zagrożenia.  Ignorancja dbałości o zdrowie na co dzień, wynikająca najczęściej z niewiedzy, jest ogromna. Nie wiemy, ile i jakie czynniki wpływają na nasz stan zdrowia i jakie mogą nieść ze sobą konsekwencje w przyszłości. Warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić, czy traktujemy swoje ciało z taką dbałością, na jaką ono zasługuje.

Miesięcznie, w Polsce 10 milionów kobiet produkuje 150 milionów zużytych podpasek higienicznych. Po roku, tą ilością higienicznych śmieci można by dziewięciokrotnie wyłożyć cały równik kuli ziemskiej.

Artykuły higieniczne – korzystasz? Sprawdź zagrożenia.

Wybierając podpaski higieniczne i tampony, kierujmy się tym, by były jak najbardziej naturalne. Powinnyśmy zadbać o to, by nasze ciało było bezpieczne i nie miało styczności z tworzywem sztucznym, plastikiem.

Ale czy bawełna jest równa bawełnie?

Bawełna wykorzystywana do produkcji podpasek i tamponów zawiera pestycydy. Raport z 2009 roku amerykańskich organizacji rolniczych podaje informację, że między innymi, w uprawach bawełny odnotowano znaczny wzrost zużycia pestycydów. Szacuje się, że wskaźnik wzrósł o około 144 000 ton przez ostatnie 13 lat. Taka bawełna nie pochodzi z ekologicznej uprawy i indukowana jest chemikaliami używanymi jako substancje nawożące.

Innym niepożądanym składnikiem podpasek jest jedwab syntetyczny, którego produkcja oparta jest na celulozie, pochodzącej z drzewa. Warto również dodać, że produkcja miazgi papierowej, wykorzystywanej właśnie do produkcji artykułów higienicznych jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia naszego środowiska.Zanieczyszczenie środowiska

Największym zaskoczeniem jest fakt, że podpaski jakimi je widzimy, wcale nie są oryginalnie tak białe, jak nam się wydaje. Okazuje się, że są one specjalnie wybielane, by stworzyć złudzenie czystości i sterylności. Najtańszym, ale też bardzo szkodliwym dla środowiska sposobem jest bielenie chlorem, który może zawierać silnie rakotwórcze substancje chemiczne, tzw. dioksyny.

Poza tym, podpaski higieniczne nie są sterylne, bo w ten sposób ich chłonność byłaby niska. Niestety oznacza to tylko jedno – mogą one zawierać mikroorganizmy, takie jak bakterie i grzyby. Może to potęgować ryzyko powstania Syndromu Szoku Toksycznego.

Wpływ odpadów higienicznych na środowisko

Bądźmy rozważne i tak też traktujmy naszą Matkę Ziemię. Odpowiednio utylizowane, zużyte środki higieniczne rozkładają się nawet do kilkudziesięciu lat. Natomiast ich ogromna ilość powoduje, że wszelkie chemikalia ulatniają się podczas rozpadu i zatruwają Ziemię. Jest to bardzo duże zagrożenie dla środowiska i świata zwierząt.

2 miliony ptaków i 100 tysięcy ssaków morskich ginie co roku, bezpośrednio w rezultacie połknięcia plastiku lub z powodu uwięzienia w plastikowych elementach wyrzuconych przez człowieka.

Kubeczek menstuacyjny czy wielorazowe podpaski? Znajdź swoją eko alternatywę na kobiece dni.

Ekologicznym wyjściem z tej sytuacji jest stosowanie produktów higieny intymnej w wersji eko. Takimi środkami są: kubeczek menstruacyjny (cena: 120zł), ekologiczne podpaski i wielorazowe tampony oraz tampony-gąbki i biodegradowalne podpaski jednorazowe. Te ostatnie zawierają ekologiczne, biodegradowalne materiały i nie posiadają groźnych dla zdrowia kobiety składników.

Jakie podpaski warto stosować? Jakie tampony są eko? Dowiedz się więcej o ekologicznych artykułach higienicznych dla kobiet.

M.Leja

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.