Zdrowie

Melisa nie tylko na uspokojenie

Pomoc na bóle brzucha, laktację i rany. Poznaj własciwości lecznicze melisy.

Nawet laik zielarstwa wie, że gdy łapią nas nerwy, albo czekają stresujące chwile, warto sięgnąć po filiżankę uspakajającej meliski. Warto jednak przyjrzeć się tej dobroczynnej roślinie nieco dokładniej, by przekonać się że filiżanka melisy drugiej filiżance nie równa, a sama melisa pomocna jest nie tylko w nerwowych sytuacjach.

Melisa na bóle brzucha

Uciążliwe bóle menstruacyjne czy problemy z układem pokarmowym nie zawsze wynikają ze stresu lub nerwów. A jednak, również z nimi rozprawić się może Śpiąca Królewna wszystkich ziół- melisa. Ta niezwykła roślina o zapachu delikatnej cytrynki pomaga przy zaparciach, wzdęciach, chorobach wrzodowych oraz gazach. Filiżankę naparu z melisy zaleca się również zaraz po ciężkostrawnym posiłku, gdyż pobudza trawienie. Działa również skutecznie w profilaktyce przeciwmiażdżycowej, obniżając  poziom złego cholesterolu.

Melisa dla kobiet w ciąży i karmiących mam.

Napar z melisy popijany przez kobiety w ciąży zmniejsza poranne mdłości i łagodzi wymioty. Stosowany u świeżo upieczonych mam  polepszają laktację i działa kojąco na dziecko, w szczególności wieczorową porą.

Czy wiesz, że

Melisa, z uwagi na swój cytrynowy zapach, stosowana jest również jako składnik środków czyszczących do mebli.

Melisa dla osób starszych

Zioło melisy  poleca się również osobom starszym, ponieważ systematycznie spożywany zmniejsza objawy demencji starczej.

Melisa nie tylko do picia?

Owszem. Oprócz naparów z liści, melisa stosowana może być również w postaci maści na opryszczkę wargową. Natomiast przemywanie wywarem z melisy ran ułatwia ich gojenie i zapobiega pęcherzom na skórze.

Z uwagi a działanie przeciwbólowe jest pomocna w higienie jamy ustnej oraz przy chorobach dziąseł.

Melisa jako kosmetyk do włosów.

Mało kto wie, że melisa ma również działanie przeciwłojotokowe, co sprawia że staje się skutecznym rozwiązaniem na problemy z przetłuszczającymi się włosami. Wystarczy co jakiś czas stosować ją do płukania włosów.

Olejki eteryczne z melisy mogą również być stosowane w aromaterapii.

Domowa melisa najlepsza

Chociaż melisa dostępna jest w różnych postaciach w wielu miejscach, najlepsza jest ta domowa, z własnej uprawy. Nic więc dziwnego, ze tak chętnie jest sadzona na Polskich działkach. Tym bardziej, że oprócz szerokich właściwości leczniczych posiada jeszcze cytrynowy zapach, a między czerwcem a wrześniem, wypuszcza białe, urokliwe kwiaty.

Czy gotowe mieszanki działają na nas tylko efektem placebo?

Do „własnoręcznych upraw”  melisy zachęca m.in. dr Różański, który w swoim artykule opisuje wnioski po zbadaniu składu chemicznego kilku mieszanek melisy. Podstawowym wnioskiem dr Różańskiego było przede wszystkim to, że w badanych mieszankach ilość olejków eterycznych- głównego spośród dobroczynnych składników melisy- była znikoma. Dr Różański tłumaczy to specyfiką procesu produkcyjnego, gdyż w procesie mielenia liści melisy, większość olejków eterycznych jest uwalniana do otoczenia, zaś powstała w ten sposób mieszanka z uwagi na małą zawartość olejków traci m.in. swoje właściwości sedatywne, tj. uspokajające. Po szczegóły, odsyłam bezpośrednio do artykułu autora eksperymentu.

Z perspektywy właściwości leczniczych najważniejsze są jednak liście, bo to na nich znajdują się olejki lotne pozytywnie wpływające na nasze zdrowie.

Aby w liściach melisy pozostało jak najwięcej olejków, należy suszyć je w przewiewnym, ocienionym miejscu, w temperaturze nie przekraczającej 35 stopni.

K. Nowotarska

Źródła:

http://rozanski.li/?p=5

http://e-naturalna.pl/2010/05/melisa-i-spokoj/

http://mamzdrowie.pl/melisa-wlasciwosci-i-zastosowanie/

http://portal.abczdrowie.pl/dzialanie-melisy

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.