Zdrowie

Pokrzywa zwyczajna

Wzmocni włosy, wyleczy z przeziębienia i doda energii. Poznaj własciwości pokrzywy.

Pokrzywa zwyczajna (łac. Urtica dioica L.) – okryta złą sławą z powodu parzącego włosia na brzegach liści,  traktowana jest jak nieproszony gość wśród upraw na ogrodach. Tymczasem, okazuje się, że to kolejna roślina, która kryje w sobie lecznicze właściwości. Jakie? Warto sprawdzić.

Do celów leczniczych wykorzystywane są zarówno liście, korzeń, jak i nasiona pokrzywy zwyczajnej.

Właściwości lecznicze zawarte w liściach pokrzywy zwyczajnej

Z uwagi na działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, pokrzywa zwyczajna zalecana jest osobom, którym doskwierają bóle reumatyczne. Wzmacniając i regenerując naskórek, pokrzywa wspomaga leczenie chorób skórnych. Ponadto, pokrzywa zwiększa poziom hemoglobiny i liczbę czerwonych krwinek, dzięki czemu skutecznie potrafi walczyć z anemią. Polecana jest w szczególności w formie soku, ziołowego koktajlu lub herbatki kobietom w ciąży jako źródło cennego i łatwo przyswajalnego żelaza.

Pokrzywa dla urody-

Wzmacnia włosy, paznokcie i poprawia kondycję skóry.

Wskazana jest również w celu wzmocnienia organizmu, gdyż uzupełnia niedobory witamin i pobudza wytwarzanie antygenów wirusowych. Ponadto, pokrzywa wzmacnia włosy, zapobiegając ich wypadaniu i siwieniu.

Zobacz przepis na herbatę z pokrzywy.

Na co nasiona pokrzywy zwyczajnej?

Nasiona pokrzywy polecane są przy obniżaniu poziomu cukru we krwi, pozytywnie wpływają również na układ hormonalny, wzmacniając przy tym popęd seksualny. Poza tym, dzięki zawarciu kwasu pantotenowego pokrzywa polecana jest w przypadku pokrzywki i alergii skórnej.

Korzenie pokrzywy zwyczajnej na problemy z prostatą

Korzenie pokrzywy zwyczajnej polecane są w szczególności mężczyznom powyżej 50 roku życia, u których stwierdzono przerost gruczołu krokowego (prostatę).

Pokrzywa rozmnaża się przez przyginanie łodygi  i kłaczy do ziemi.

Jak, gdzie i kiedy zbierać pokrzywę?

Pokrzywa zwyczajna często spotykana jest na polach i łąkach.

Liście pokrzywy można zbierać w okresie kwitnienia rośliny, tj. od maja do września, ale warto podkreślić iż najwięcej wartości odżywczych i leczniczych ma młodziutka pokrzywa majowa. Wtedy też powinno się zbierać to zioło na susz, sok wzmacniający krew oraz jako dodatek do herbatek. Pokrzywę suszy się w miejscu ocenionym i przewiewnym. Nasiona pokrzywy zbiera się przez cały okres dojrzewania rośliny.

Korzenie pokrzywy zaś wykopuje się na jesień. Suszone powinny być w suszarni, w temperaturze ok. 40 stopni.

K. Nowotarska

Źródło:

http://rosliny-lecznicze.pl

http://leczniczeziola.com.pl

http://www.naturaherbaty.pl

http://www.zielnik.biz

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.