Uroda

Poznaj typ swojej cery.

Czy poznałaś już typ swojej cery? Dowiedz się jak sprawdzić, jaki masz rodzaj cery oraz jak powinnas ją pielęgnować

W życiu kobiet, ale i mężczyzn nadchodzi taki czas, że nagle zaczynamy dostrzegać zmiany na naszym ciele, a zwłaszcza na twarzy. Zwykle po 30 roku życia możliwe jest, że na naszych twarzach pojawiają się pierwsze oznaki starzenia.

30 rok życia, to dobry moment by kolejny raz przyjrzeć się dokładnie swojej cerze. To również doskonały czas, by w końcu poznać jej typ, ponieważ nie każdy może wie…, ale stosując kosmetyki niewłaściwie dobrane do  własnej cery, zamiast poprawić jej wygląd, możemy jej bardzo zaszkodzić. Typy cer wynikają głównie z przebytych chorób, genów, a także leków jakie przyjmujemy, nie bez znaczenia jest również nasz wiek. Rodzaj cery zmienia się zatem z czasem.

Mamy piękną wiosnę, warto zatroszczyć się o naszą twarz w odpowiedni sposób.  Te osoby, które jeszcze nie wiedzą, jaki typ cery posiadają, mogą ją poznać po przeprowadzeniu krótkiego testu.

Jak sprawdzić rodzaj cery

Należy umyć twarz, tak by nie został na niej najmniejszy ślad kosmetyku, następnie dokładnie  ją osuszyć i wrócić do codziennych czynności. Po mniej więcej 45 minutach będzie można ocenić typ własnej cery. I tak:

Cera sucha –  ujawni się, gdy po 45 minutach, a nawet wcześniej, zaczniesz czuć ściąganie. Cera zacznie się nieznacznie łuszczyć, będziesz mieć wówczas wrażenie za ciasnej skóry na twarzy.

Jak pielęgnować skórę suchą?

Jeśli masz cerę suchą, szczególnie zadbaj o barierę lipidową. Należy ją uszczelniać.  Oczyszczając twarz, używaj mleczka, NIE toniku. A w zimne dni stosuj gęste maści ochronne. Zrezygnuj z solarium i pij co najmniej 2 litry wody dziennie (picie wody to doskonały nawyk w przypadku każdej z typów cer). Koniecznie używaj kremu na noc. Codziennie używaj filtrów ochronnych min. SPF 15, ale jeśli wyjeżdżasz poza miasto, wybierz SPF 20-25. Po demakijażu natychmiast nakładaj właściwie dobrany krem, tak by nie dopuścić, by woda „uciekła” z wierzchniej, rogowej warstwy naskórka.

Cera normalna – po teście nie czujesz nadmiernego ściągania i przetłuszczania, skóra nie łuszczy się.
Jeśli jesteś posiadaczem tego rodzaju cery, to fantastycznie. Masz szczęście. Twoja cera jest dobrze napięta, ma jasny koloryt, jest gładka i bez przebarwień. Nie jest także zanieczyszczona.

Jak pielęgnować skórę normalną?

Stosuj delikatne preparaty do demakijażu – pianki, lekkie żele, płyny dwufazowe. Przy pielęgnacji szczególnie skup się na okolicach oczu. Raz w tygodniu warto zrobić peeling enzymatyczny i nałożyć maseczkę nawilżającą. W lecie zawsze korzystaj z kremów z filtrem słonecznym.

http://sxc.hu/

 

Cera tłusta – ujawni  się w momencie, gdy po przyłożeniu do twarzy chusteczki higienicznej pojawią się na niej tłuste plamy. Przykładając czystą chusteczkę, szczególnie mocno dociśnij ją do tak zwanej „strefy T”, czyli czoło, nos, broda. Jeśli tłuste plamy pojawią się nie tylko w „strefie T”, ale także na policzkach, wówczas jest to cera tłusta.

Ten typ cery cechuje się widocznymi zaskórnikami, bowiem zachodzi w niej zbyt duża aktywność gruczołów łojowych. Kolor tej cery jest ziemisty. Nadmierne wydzielanie sebum powoduje stałe błyszczenie się skóry  na twarzy.

Jak pielęgnować skórę tłustą?

W celu zadbania o cerę tłustą unikaj kosmetyków, w których skład wchodzi wazelina. Myj twarz dwa razy dziennie tylko ż

elami, unikaj tłustych kremów i tłustych maseczek. Dobrze zadziałają peelingi oczyszczające z kwasami owocowymi. Twoje kosmetyki powinny być lekkie, z niewielką ilością lipidów.

Cera mieszana – tę cerę określa również test chusteczki. Jeśli po obserwacji tłustych plam na chusteczce okaże się, że znajdują się one tylko w „strefie T”, a na policzkach chusteczka pozostała czysta i odczuwalne jest napięcie lub widoczne łuszczenie naskórka, wynik wskazuje na cerę mieszaną.

Jak pielęgnować cerę mieszaną?

W takim przypadku idealnie byłoby używać dwóch rodzajów kremów jednocześnie: krem do cery tłustej, matujący na „strefę T”, a na resztę twarzy, okolice twarzy i szyję krem do cery suchej.  Do mycia tego rodzaju cery nie można używać wody i mydła oraz preparatów na bazie alkoholu. Polecane są natomiast żele o lekkiej konsystencji. Dobrze zadziałają kosmetyki z kwasem glikolowy i salicylowym w swoim składzie.

Efekty testu chusteczki mogą być zaskakujące. Często okazuje się, że żyliśmy w błędzie sądząc, że nasza cera ma typ np. normalny.  By utwierdzić się we własnej diagnozie, pomóc może wykwalifikowana kosmetyczka lub kosmetolog. Podczas każdego profesjonalnego zabiegu w gabinecie kosmetycznym, osoba wykonująca zabieg najpierw musi poznać typ cery. W zależności od tego dobiera właściwe kosmetyki. Czas spędzony w gabinecie piękności przyniesie nie tylko zasłużony relaks, ale podczas spotkania dowiemy się precyzyjnie, jak powinniśmy zadbać o swoją cerę i jakich konkretnych kosmetyków powinniśmy używać.

Codzienna pielęgnacja cery. Jakie nawyki powinniśmy wprowadzić?

Niezależnie od typu  cery, bezwzględnie musisz dbać o właściwą, codzienną pielęgnację. W tym celu:

  1. Dobierz właściwy kosmetyk do rodzaju swojej cery.
  2. Po umyciu twarzy stosuj jednorazowe ręczniki papierowe do jej osuszenia. Wycierając twarz ręcznikiem, który wisi w łazience kilka dni, narażasz twarz na kontakt z kurzem, roztoczami i baketeriami.
  3. Podczas treningów i zajęć ruchowych miej zawsze przy sobie świeżo wyprany ręcznik do osuszania twarzy.
  4. Nie trzyj twarzy ręcznikiem, a raczej delikatnie ją ocieraj.
  5. Pójdź po poradę do kosmetyczki lub kosmetologa, gdy coś niepokojącego dzieje się z Twoją skórą twarzy. Nie należy skóry leczyć samemu, gdyż można sobie zaszkodzić.
  6. W przypadku  problemu wykwitów i stanów zapalnych na czole, dopóki go nie wyleczysz, zrezygnuj z noszenia grzywki, która chętnie chłonie wszystkie nieczystości i podrażnia zakażone czoło.
  7.  Dbaj o zdrową, bogatą w składniki odżywcze dietę i regularne spożywanie posiłków, a także odpowiednią ilość aktywności ruchowej. To najważniejszy klucz do pięknego ciała i promiennej, zdrowej cery.

K. Granek

http://www.twojekosmetyki.com.pl

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.