Wczesne zdemaskowanie nowotworu, to podstawa sukcesu w walce z chorobą. Samobadajmy się więc regularnie, by zachować kontrolę i spokój ducha.
W Polsce każdego roku 13 tysięcy kobiet słyszy od lekarza diagnozę: rak piersi. Co trzecia z nich umiera. Pozostałym często trzeba odjąć pierś. Wstrząsające statystyki nie służą wzbudzaniu strachu, ale obudzeniu rozsądku. Nowotwór piersi jest bowiem niewyleczalny wówczas, gdy zostaje zbyt późno wykryty. Wczesne zdemaskowanie nowotworu, to podstawa sukcesu w walce z chorobą. Dlatego apelujemy do Pań o profilaktykę!
Poznaj wroga i odkryj jego słabe strony
Mimo wielu badań nad rakiem piersi, po dziś dzień lekarze nie znają dokładnej przyczyny zachorowań. Znane są jednak czynniki ryzyka. Odkryto m. in. że ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem i dotyczy 200 razy częściej kobiet niż mężczyzn. Na nowotwór narażone są kobiety chorujące na cukrzycę, z tendencjami do stanów depresyjnych i stresu. W grupie szczególnego ryzyka znajdują się kobiety zajmujące się zawodowo nauczaniem, pielęgniarki, lekarki, kosmetyczki oraz kobiety pracujące na stanowiskach kierowniczych. Poza tym, istotnym czynnikiem ryzyka powstania nowotworu jest nieprawidłowy styl życia, obejmujący: nieprawidłowe odżywianie, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów oraz niską aktywność fizyczną.
Przejmij kontrolę – postaw na samobadanie
Pierwszym etapem w diagnostyce raka piersi jest samobadanie. Trwa ono około 10 minut i należy je przeprowadzać raz w miesiącu, najlepiej 7-9 dni po menstruacji. Samobadanie składa się z dwóch faz: oglądania i badania palpacyjnego (czyli przez dotyk).
Jak samej badać piersi?
Na początku stań swobodnie przed lustrem:
1. Opuść ręce wzdłuż ciała i dokładnie obejrzyj swoje piersi.
2. Zwróć uwagę na wszelkie wciągnięcia, zmarszczenia i uwypuklenia skóry.
3. Dokładnie przyjrzyj się wielkości piersi i kolorowi brodawek.
4. Podnieś ręce do góry i sprawdź, czy obie piersi w symetryczny sposób uniosły się do góry.
5. Dokładnie pooglądaj swoje pachy, czy aby jedna nie jest bardziej uwypuklona od drugie.
6. Połóż ręce na biodrach i obejrzyj dokładnie kształt piersi.
Kolejnym krokiem jest badanie palpacyjne. To badanie wykonujemy w pozycji stojącej lub leżącej.
Badanie na stojąco:
1. Zegnij lewą rękę i połóż ją za głową, a prawą dokładnie zbadaj pierś. Trzymając palce płasko i okrężnymi ruchami według kierunku wskazówek zegara i odwrotnie. Uciskaj delikatnie całą pierś, poszukując wszelkich fragmentów odbiegających konsystencją od reszty tkanek.
2. Ściśnij lekko dwoma palcami brodawki, by upewnić się, że nie wydobywa się z nich żadna wydzielina.
Badanie w pozycji leżącej:
Leżymy z poduszką podłożoną pod plecy, by uwypuklić piersi. Przypominam, że lewą pierś badamy prawą ręką i na odwrót. Poza tym, rękę od strony badanej piersi powinniśmy położyć pod głową.
Dla osób, które boją się, że nie wyczują niepokojących zmian w strukturze swoich piersi, podajemy podpowiedź: otóż, guz piersi, gruczolakowłókniak, czy torbiel w dotyku przypominają trzy dobrze nam znane wypukłości: chrząstkę końca nosa, kość grochowatą nadgarstka (znajdującą się po przeciwnej stronie niż kciuk) oraz gałki oczne dotykane przez zamknięte oko.
Skuteczność samobadania można zauważyć zwłaszcza w przypadku nowotworów sutka. Aż w 90% przypadków tego nowotworu, zmiany są odkrywane samodzielnie przez kobiety podczas samobadania. Z tego też powodu lekarze podkreślają, iż samobadanie to obowiązek każdej kobiety, która ukończyła 20 rok życia.
Wyczucie podczas samobadania ewentualnych zmian w strukturze piersi to sygnał alarmujący, który powinien Was prowadzić wprost pod drzwi gabinetu lekarskiego, w celu przeprowadzenia dalszych badań.
Wczesne wykrycie guza to podstawa
Wczesne wykrycie guza umożliwia leczenie za pomocą tzw. operacji oczyszczającej polegającej na wycięciu samego guza. Bardziej zaawansowane przypadki kończą się niestety mastektomią (odjęciem piersi).
Aby pobudzić wyobraźnię dodam, że guz o średnicy 1 centymetra jest w 95% przypadków całkowicie wyleczalny, a żeby osiągnął taki rozmiar potrzebuje aż 7 lat. Nie dajmy mu tyle czasu na rozwój, już dziś rozpocznijmy działania profilaktyczne: unikajmy stresu i używek, przerzućmy się na zbilansowana dietę, uprawiajmy regularnie ćwiczenia fizyczne, zaplanujmy z naszym lekarzem badania profilaktyczne, a przede wszystkim poznajmy i badajmy swoje piersi, by mieć pewność, że jesteśmy zdrowe.
K. Nowotarska
Źródła:
Serwis polskatimes.pl
Strona RakPiersi.pl
Strona AbcRakPiersi.pl
Zostaw komentarz