Zdrowie

Kapusta na zmęczenie, stłuczenia i jako eliksir zdrowia

Oprócz pełnienia funkcji głównego składnika bigosu lub surówki, kapusta od lat wykorzystywana jest także do celów leczniczych. My proponujemy trzy sposoby zastosowania kapusty: do kąpieli, do picia i do okładów.

Omawiając właściwości kapusty, w pierwszym naszym artykule pt: Prosty przepis – danie z młodej kapusty, zwracaliśmy uwagę w szczególności na smak i wartości odżywcze tego warzywa. Warto jednak pamiętać, że kapusta ma zastosowanie nie tylko w kuchni. Oprócz pełnienia funkcji głównego składnika bigosu lub surówki, kapusta od lat wykorzystywana jest także do celów leczniczych. Poszukując naturalnych metod leczenia, warto więc sięgnąć do przepisów naszych przodków. My proponujemy trzy sposoby zastosowania kapusty: do kąpieli, do picia i do okładów.

Energetyzująca kąpiel usuwająca zmęczenie

Kąpiel z kapusty polecana jest w przypadku zmęczenia oraz bólów stawów i mięśni. Do kąpieli wykorzystywany jest wywar z 2 główek kapusty. Wystarczy ugotować kapustę i wlać wywar do wanny z ciepła wodą. Dla zwiększenia skuteczności wywaru, można do niego dodać ugotowane liście kapusty w płóciennym woreczku. Kąpiel w tak przygotowanym wywarze działa wzmacniająco, zmniejsza ból i usuwa zmęczenie. Taka kąpiel powinna trwać ok. pół godziny.

Sok z kapusty dla zdrowia i urody

Aby uzyskać sok z kapusty należy usunąć z liści najgrubsze części, a następnie zgniatać na surowo, tak żeby oddały sok lub użyć wyciskarki. Uzyskaną w ten sposób ciecz można stosować do przemywania twarzy, w celu usunięcia kłopotliwego trądziku lub stanów zapalnych i podrażnień skóry.

Poza tym, wyciśnięty sok z kapusty nadaje się do picia i stanowi doskonałą kurację leczniczą w przypadku wrzodów żołądka, chorób dróg oddechowych i zapalenia pęcherzyka żółciowego. Kurację kapuścianą zaczyna się od wypicia jednej szklanki soku dziennie, na pół godziny przed posiłkiem. Z każdym tygodniem, stopniowo zwiększamy liczbę wypijanych szklanek, a po osiągnięciu zamierzonego efektu leczniczego, stopniowo ograniczamy spożycie soku, aż do całkowitego zaprzestania.

Walory soku z kapusty dostrzec mogą również osoby, pragnące „zgubić” kilka kilogramów. Bowiem, jak podaje dr hab. Michał Tombak: „substancje wchodzące w skład soku z kapusty powodują intensywny rozkład tkanki tłuszczowej”. Autor zaleca więc picie po jednej szklance tego odchudzającego napoju 2 razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem.

Przeciwbólowe okłady z kapusty

Okłady z liści kapusty wykorzystywane są pomocniczo przy gojeniu ran, stłuczeń i krwiaków, leczeniu wrzodów, pokrzywki, liszajów, odmrożeń, hemoroidów. Aby wykonać okład z kapusty należy rozgnieść (nie tłuc!) kapustę, a następnie obłożyć nią chory fragment ciała. Dla lepszego działania kapusty, na chore miejsce nakładamy 2, a nawet 3 warstwy kapusty i owijamy ręcznikiem. Okłady z liści, trzymamy na bolącym miejscu przez pół godziny. Do każdego zabiegu używamy świeżych liści. Zabieg jest skuteczny i bezbolesny. Trzeba się jedynie przyzwyczaić do specyficznego, kapuścianego zapachu.

Na bóle reumatyczne zaleca się przygotowanie innego okładu. 2/3 kapusty i 2 cebule kroimy i wrzucamy do garnka razem z 1 łyżką otrębów. Całość gotujemy przez 20 minut, następnie czekamy, aż woda w garnku wyparuje. W efekcie uzyskujemy specyficzną maź, którą nakładamy na gazę i jeszcze ciepłą przykładamy do bolącego miejsca. Opatrunek ściągamy, gdy poczujemy, ze maź całkowicie wystygła.

Przygotowując okłady z kapusty pamiętajmy, by wybierać duże liście kapusty. Odradzamy stosowania jakichkolwiek folii izolujących okład od naszych ubrań, mogą one bowiem powodować nieprzyjemne w skutkach poparzenia.

Kapusta na obrzmiałe piersi po porodzie

Okłady z liści z kapusty doskonale sprawdzają się w przypadku obrzmiałych po porodzie piersi. W tym przypadku, lekko rozbite i schłodzone liście przykładamy na piersi na pół godziny. Zabieg warto powtarzać kilka razy dziennie.

Poza tym, lecznicze właściwości kapusty znajdują też zastosowanie w kosmetykach dla młodych mam. Wśród nich wymienić warto m. in. kremy z wyciągiem z liści kapusty marki Perfecta, służące do pielęgnacji biustu.

Kapusta ochroni przed zgubnymi efektami alkoholu

Na koniec ciekawostka historyczna. Jak donosi storeko.pl, starożytni Rzymianie przypisywali kapuście właściwości uodparniające na działanie alkoholu. Uważali, że zwalcza zatrucie oraz chroni (lub redukuje) zgagę po przepiciu. Dlatego też surowe liście kapusty żuto przed i w trakcie każdej uczty.

Może warto sprawdzić skuteczność starożytnych praktyk?

K. Nowotarska

Źródła:

M. Tombak, Jak żyć długo i zdrowo, Łódź 2008.

www.zdrowybadyl.blogspot.com

www.slowo.com.pl

www.cioslone.pl

www.storeko.pl

Naturalne lekarstwo na tarczycę i otyłość – sok wyciskany z kapusty i owoców.

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.