Uroda

Recenzja książki „ABC kosmetyki naturalnej…”

160 przepisów – od arbuza po wiśnie.

Wydany w tym roku poradnik pt: „ABC kosmetyki naturalnej. Tom I- Owoce.” Magdaleny Przybylak-Zdanowicz to doskonała pozycja dla każdej kobiety zainteresowanej zdrową, bezpieczną, a przede wszystkim dziecinnie prostą pielęgnacją.

Autorka poradnika jest dziennikarką i współautorką poradników zielarskich i kulinarnych, która nie tylko udziela się w prasie ekologicznej, ale i prowadzi gospodarstwo ekologiczne na Warmii. Żyje w pełni ekologicznie,  skutecznie zachęcając do tego swoich czytelników.

O książce „ABC kosmetyki naturalnej. Tom I – Owoce”

Książka dostępna jest w formacie A5 i ma niespełna 100 stron. Wydrukowana została na papierze ekologicznym. Zaprojektowana w sposób przejrzysty, z zastosowaniem subtelnych, trzech kolorów. Duża czcionka ułatwia czytanie, dzięki czemu oczy się nie męczą.

A co do treści….

Najlepsze na końcu

Gdy pierwszy raz zajrzałam do tego poradnika, podeszłam do niego z typową mi krytycznością. „Przecież po takie książki sięga się, gdy ma się konkretny problem do rozwiązania. Jeśli więc, np. mam kłopot związany z wrażliwymi dziąsłami, to czy muszę wertować strona po stronie, cały poradnik w poszukiwaniu odpowiednich dla mnie przepisów?”- pomyślałam.

Ku mojemu, miłemu z resztą, zaskoczeniu okazało się, że nie.

Na końcu poradnika znajduje się bardzo przydatny w takich przypadkach indeks schorzeń, problemów skórnych i zdrowotnych, z informacją na jakich dokładnie stronach podane są przepisy wskazane dla danego problemu.

Krok po kroku do naturalnej pielęgnacji

Można  powiedzieć, że poradnik prowadzi nas za rękę od samego początku do końca. W ramach wprowadzenia w świat naturalnych kosmetyków, autorka opisuje wyższość kosmetyków domowych i naturalnych nad przemysłowymi oraz wskazuje jakie składniki (i kiedy!) są najlepsze, a których należy unikać.

Krótki kurs z rodzajów cery, zakończony testem

Kolejnym krokiem jest charakterystyka poszczególnych rodzajów cery, przy okazji której nie zabrakło domowych testów na rodzaj cery. Dzięki temu, każdy z czytelników może samodzielnie, w zaciszu własnego domu zrobić sobie test na rodzaj cery, przy pomocy lusterka lub łyżeczki.

Wszystko opisane od A do …W!

Przepisy uszeregowane są alfabetycznie według głównego składnika, od arbuza po wiśnie. Przepisy z danego owocu poprzedzone są informacjami o samym owocu, tj. o zawartych w nim witaminach i składnikach mineralnych, a co najważniejsze o jego działaniu na nasz organizm i skórę.

Ponad 160 przepisów na domowe kosmetyki, z ponad 30 gatunków owoców

Wśród przepisów znajdziecie: maseczki łagodzące zaczerwienienia po długotrwałym przebywaniu na słońcu, peelingi  oczyszczające, płukanki barwiące włosy, wzmacniające szampony do włosów, olejki do opalania, odświeżające kąpiele, płukanki wzmacniające dziąsła, okłady ujędrniające biust, maść na spękane ręce, wosk do depilacji… i wiele innych.

Jak dziecko w sklepie z cukierkami

Przeglądając kolejne przepisy poczułam ekscytację dziecka w sklepie ze słodyczami, czy jak kto woli zakupoholiczki na wyprzedaży. „To polecę mamie, na wzmocnienie paznokci”, „a to tacie- na kłopoty z dziąsłami”, „tego sama użyję na włosy”- komentowałam. Przepisy w książce to jednak nie tylko rozwiązanie na kłopoty ze skórą, czy włosami.

Niektóre z nich są jak wielki, kolorowy lizak, którego smaku nie znamy, ale chcemy spróbować, bo wygląda apetycznie, albo jak nowe kolczyki, do których jeszcze nie mamy stroju, ale błyszczą tak uroczo, że „musimy je mieć”. Przykładowo: jesienna kąpiel kasztanowa z olejkami, albo maseczka poziomkowa. Czy to nie brzmi zachęcająco?

Nie musisz być mistrzem, by przygotować kosmetyczny rarytas

Co ciekawe, przepisy są naprawdę proste. W większości z nich występuje maksimum 2 do 3 składników, a przygotowanie kosmetyku przeważnie sprowadza się do rozgniecenia owocu czy wyciśnięcia soku, w skrajnych przypadkach do zagotowania mikstury.

Wygląda na to, że od dziś owoce przestaną w moim domu królować wyłącznie na talerzach.

Serdecznie polecam!

K. Nowotarska

Książka dostępna jest w salonikach prasowych RUCH (w maju i czerwcu 2013 r.), w  sklepie wydawnictwogaj.pl, na allegro.pl oraz wybranych sklepach internetowych i księgarniach.

UWAGA! Wygraj poradnik !

Weź udział w naszym konkursie i wygraj

jeden z 3 poradników

„ABC kosmetyki naturalnej. Tom I- Owoce.”

Poznaj szczegóły.

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.