Zdrowie

Świadome wejście w kobiecą dojrzałość

Jak poskromić swój strach przed menopauzą i tym co nadchodzi, a czego nie znamy? Przekwitanie.

Świadome wejście w dojrzałośćMenopauza– to słowo budzi wiele, nierzadko skrajnych emocji. Na temat tego szczególnego okresu w życiu każdej kobiety narosło wiele fałszywych mitów. Pierwszy i najbardziej chyba szkodliwy mówi, że menopauza to choroba, nienaturalny stan, który należy leczyć.

„Czy koniec młodości rzeczywiście musi oznaczać koniec naszego życia?”

Wiele moich pacjentek wkraczających w okres menopauzy jest przekonanych, iż z całą pewnością czeka je trudny czas. Spodziewają się wielu przykrych dolegliwości: uderzeń gorąca, gwałtownych i nieuzasadnionych zmian nastroju, itd. Z mojego doświadczenia wynika zupełnie inna prawda: tylko od nas zależy, jak przeżyjemy ten czas. Moje pacjentki, które są kobietami szczęśliwymi i spełnionymi, przechodzą ten okres życia zupełnie bezboleśnie i łagodnie. Te, które mają problemy, i te, które spodziewają się menopauzalnej katastrofy, faktycznie cierpią.

Czy koniec młodości rzeczywiście musi oznaczać koniec naszego życia? Czy wkraczając w wiek dojrzały musimy usuwać się w cień, przepełnione poczuciem straconego czasu?

Przekwitanie – doskonały czas, by zadbać o siebie

Wszystkie kobiety gorąco zachęcam do  skutecznego  afirmowania  swojej dojrzałej kobiecości. Nadszedł czas, by zadbać o siebie. Nigdy jeszcze w Twoim życiu nie było lepszego momentu na to, by zajrzeć w głąb siebie i na nowo odkryć swoją siłę i mądrość. Warto wsłuchać się w swoje ciało, naszego najlepszego przyjaciela.

Menopauza- świadectwo kobiety dojrzałej

Musimy uwierzyć, że menopauza to czas zmian na lepsze. Kiedy wkraczamy w okres przekwitania, wzmacnia się nasza wiara we własne sądy i opinie, wzmaga nasza intuicja; czujemy też  przypływ energii. To doskonała okazja, żeby rozwinąć w sobie kobieca siłę.

5 aspektów kobiecej siły:

  1. Biologia
  2. Troska o siebie
  3. Relacje i więzi międzyludzkie
  4. Pasja i cele, zaradność, pomysłowość
  5. Łatwość w przystosowywaniu się do zmian

O biologii wiemy wiele – stosunkowo łatwo dobrać odpowiednią hormonalną terapię zastępczą i zmienić złe nawyki żywieniowe. Trudniej z troską o siebie – całe życie uczono nas, że najważniejsi są inni i ich potrzeby, a myślenie o sobie to egoizm. Tymczasem troszczenie się o siebie z miłością jest obowiązkiem każdej z nas. Warto również przyjrzeć się naszym relacjom z najbliższymi – wszelkie nieprawidłowości w tej materii poważnie odbijają się na naszym zdrowiu (na przykład bardzo często kobiety z plamieniem, bardzo cierpią z powodu chorób lub śmierci rodziców). Kolejny aspekt kobiecej siły to pasja i cele – do tej pory całe nasze życie było podporządkowane najbliższym i ich potrzebom: mężowi, dzieciom, rodzicom i pracy zawodowej. Z braku czasu zaniedbałyśmy to, co sprawiało nam przyjemność. Warto wrócić do swoich pasji i na nowo odkryć radość, jaką nam dawały. A może czas poszukać nowych zainteresowań?

Ostatnią z pięciu cech kobiecej siły jest łatwość w przystosowaniu się do zmian. Bardzo często w okresie przekwitania przeżywamy wiele trudnych sytuacji: nasi rodzice chorują i umierają, dzieci opuszczają rodzinne domy, by założyć swoje rodziny. Należy założyć, że zmiany te są nieuniknione, ale podchodzić do nich bez lęku. W końcu jesteśmy silne i mądre!

Wsłuchaj się w siebieOkres klimakterium to czas, gdy warto się wsłuchać w siebie

Wiele kobiet w czasie menopauzy szuka pomocy rozmaitych specjalistów. Niestety wiele kobiet nie wsłuchując się w to, co mówi ich ciało, posłusznie bierze pigułki, zapominając, że  każda z nas jest odrębną i niepowtarzalną osobą, z odrębnym od innych układem cech fizycznych i psychicznych,  i niepowtarzalnym ciągiem okoliczności życiowych i swoim własnym bagażem doświadczeń.

„Najważniejsze jest jednak spojrzenie w siebie i dokładne wsłuchiwanie się w swoje ciało.”

Współczesna medycyna pomniejsza kobiecą moc. Niestety wiele kobiet odpowiedzialność za swoje zdrowie powierza  wyłącznie specjalistom. A przecież nasze ciała są tak doskonałe i mądre, że same mówią nam, czego nam trzeba i co powinnyśmy robić. Stosowana w trakcie menopauzy Hormonalna Terapia Zastępcza (HTZ) rzeczywiście przynosi ulgę w  przekwitaniu. Należy jednak pamiętać, iż każda z nas potrzebuje innej ilości hormonów: niektórym w zupełności wystarczą preparaty ziołowe, inne  powinny przyjmować leki o silniejszym działaniu. Za każdym razem terapia powinna być dobierana indywidualnie dla każdej z nas.

Najważniejsze jest jednak spojrzenie w siebie i dokładne wsłuchiwanie się w swoje ciało. Musimy uwierzyć, że same dla siebie jesteśmy najlepszymi lekarzami – w końcu same znamy siebie  najlepiej. Wszystkie Panie gorąco zachęcam do mądrego i odpowiedzialnego przeżywania swojej dojrzałości. Jest  to niezwykły czas, by wzmocnić  się  przed właściwą  starością  oraz realizować  swoje  pasje życiowe. Nasze warsztaty mają przygotować  wszystkie  panie do świadomego  przeżywania  swojej dojrzałości oraz  realizacji  najgłębszych  pasji  życiowych.

"Siła jest w Tobie"

dr med. n. P. Agrawal

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj koniecznie:

W książce „Siła jest w Tobie” znajdziemy kompleksowe wyjaśnienie, jakie jest zadanie hormonów w okresie przekwitania, czym jest hormonalna terapia zastępcza i jak ją prawidłowo stosować? Jak ważna jest właściwa, zbilansowana dieta? (W książce znajdują się nawet przepisy na zdrowe posiłki, wspomagające czy nawet zastępujące HTZ). Jakie pułapki niesie ze sobą katowanie się zalecanymi wszędzie rygorystycznymi dietami (Gnębione ciało się mści) i jedzenie wysokoprzetworzonych posiłków? Jakie suplementy stosować na jakie dolegliwości? Jakimi ziołami się wspomagać? Jak naturalnymi sposobami łagodzić mogące wystąpić w okresie przekwitania objawy bezsenności czy uderzeń gorąca? Jak zapobiegać chorobom, których wszyscy się boimy (Alzeimer, choroby nowotworowe)? Skąd się biorą torbiele i mięśniaki, i jak można im zapobiec? Książka odpowiada na te i na dziesiątki innych pytań. Przejdź do pełnej recenzji tej książki.

Książkę można zamówić na: www.preetigin.pl

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.