Zdrowie

Burak czerwony – doskonały dla smaku i dla zdrowia

Poznaj lecznicze właściwości buraka czerwonego. Zauroczy cię jego smak, zaskoczą zdrowotne właściwości.

Zastosowanie buraka cukrowegoDawno, dawno temu, bo aż w starożytności, w rejonach Morza Śródziemnego uprawiana była roślina dwuletnia, zwana burakiem ćwikłowym. W Polsce buraki podawane były dopiero w średniowieczu, na stole Władysława Jagiełły. Obecnie, mieszczą się w czołówce najpopularniejszych warzyw goszczących w naszych jadłospisach.

Buraki czerwone a zdrowie

Korzeni buraków używamy przede wszystkim do przygotowania barszczu czerwonego oraz ćwikły do mięsiw na stół wielkanocny.

Tym niemniej jednak, wzrost popularności świeżych soków warzywnych spowodował również wzrost zainteresowania sokami z buraka, które nie tylko obniżają ciśnienie, ale i wpływają na wzrost liczby czerwonych krwinek we krwi. Picie soków z buraków udrażnia również żyły, poprawia krążenie krwi, zapobiegając jednocześnie powstawaniu zakrzepów, co jest bardzo cenne w profilaktyce zawałowej.

Burak czerwony właściwości

Burak w pierwszej kolejności ceniony jest za walory smakowe. Warto jednak na pierwszym miejscu pamiętać o cennych właściwościach. Burak zawiera mangan, wapń, kobalt, fluor, potas, magnez i wiele innych. Jest również bogatym źródłem witamin z grupy B, witaminy C i karotenu (poznaj dokładny opis zawartości składników odżywczych i witamin w buraku, liczby mówią same za siebie).

Równowaga kwasowo-zasadowa organizmu

Podobnie jak dynia, buraki odkwaszają organizm. To informacja szczególnie ważna dla wielbicieli mięs i pieczywa, tj. pożywienia o charakterze kwasotwórczym. Dzięki spożyciu buraków, osoby te mogą osiągnąć, niezwykle ważną dla naszego zdrowia, równowagę kwasowo- zasadową.

Burak jako naturalny lek

Nie ulega również wątpliwości, że burak to cenny lek naturalny. Czerwony kolor świadczy o zawartości antocyjanu, który posiada działanie przeciwnowotworowe. Poza tym, buraki zawierają betainę, chroniącą wątrobę i przewody żółciowe.

Warto korzystać z dobrodziejstw buraka, przyrządzając często z niego pyszne dania takie jak: barszcz czerwony, sałatki, ćwikłę oraz przede wszystkim niezastąpiony, domowej produkcji zakwas oraz sok z buraka.

K. Nowotarska

Źródła:

Portal Kuchnia Bobyy

H. Bębski, D. Dębska, Warzywa w kuchni, Warszawa 1989.

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.