Uroda

Czy kosmetyki ekologiczne różnią się od konwencjonalnych?

Naturalnie! Poznaj podstawowe różnice.

Wyłącznie od nas samych zależy, jakich kosmetyków używamy do pielęgnacji. Przeciwnicy stylu eko mówią, że nie warto używać kosmetyków ekologicznych, bo są zbyt drogie. Zwolennicy ekologicznego stylu życia odwołują się natomiast do naturalnego pochodzenia składników, z których produkowane są kosmetyki ekologiczne i polecają ich stosowanie.

Decyzja, które kosmetyki wybrać i używać zależy jednak od indywidualnych potrzeb i troski o zdrowie. Zanim podejmie się decyzję o zakupie kosmetyku ekologicznego, warto dokładnie zapoznać się z różnicami pomiędzy opatrzonymi certyfikatem kosmetykami ekologicznymi, a tymi najczęściej spotykanymi na półkach sklepowych- kosmetykami konwencjonalnymi.

Kosmetyki ekologiczne

ZA

PRZECIW

 Charakteryzują się lepszą tolerancją w reakcji ze skórą wrażliwą  Mogą powodować alergie

  • w szczególności u osób uczulonych na jeden ze składników zawartych w kosmetyku
 Niektóre z nich, jak np. te produkowane na bazie olejków eterycznych, mają bardzo ładny zapach.

 Nie zawierają „poprawiających” zapach substancji syntetycznych, mogących wywoływać reakcje alergiczne, nowotwory oraz zaburzenia pracy naszego organizmu.

 Mają naturalny zapach

  • ponieważ nie zawierają sztucznych dodatków zapachowych, ich zapachy są w 100%  naturalne i nie każdemu mogą odpowiadać.
 Mniej się pienią

  • ze względu na mniejszą ilość substancji chemicznych charakteryzują się mniejszym pienieniem
 Zawarte w nich naturalne składniki opierają się na podobnym budulcu, jak struktura skóry

  • nie powodują przesuszenia i podrażnienia skóry oraz zaburzenia wydzielania łoju i potu
 Wyższa cena:

  • zawierają głównie naturalne składniki, zdecydowanie droższe od sztucznych składników zawartych w kosmetykach konwencjonalnych, przez co koszt ich wyprodukowania jest większy
 Zawierają substancje organiczne

  • są doskonałym źródłem, niemożliwej do reprodukcji drogą chemiczną), siły życiowej.
  • dodają użytkownikom kosmetyków witalności
 Gorzej chronią przed promieniowaniem UVA

  • nie zawierają chemicznych filtrów.
 Mają  tłustą konsystencję

Najważniejszą różnicę pomiędzy kosmetykami konwencjonalnymi i ekologicznymi stanowi składnik bazowy, z którego są one robione. W przypadku kosmetyków ekologicznych są to oleje pozyskiwane z roślin uprawianych w ekologicznych gospodarstwach. Składniki kosmetyków ekologicznych są nierafinowane, dzięki czemu zachowują swoją wartość biologiczną.  Są bogate w cząsteczki budulcowe podobne do tych, które występują w ludzkiej skórze, dzięki czemu wytwarzane z nich kosmetyki są łatwiej wchłaniane.

Tymczasem, kosmetyki konwencjonalne składają się głównie z syntetycznych olejów pochodzenia petrochemicznego, które zamiast wnikać w skórę, pozostają tylko na jej powierzchni.

Kosmetyki ekologiczne

Kosmetyki konwencjonalne

Zawartość składników organicznych

min.  95%

max. 5%

Zawartość substancji odżywczych

min. 15%

max. 1%

W porównaniu kosmetyków naturalnych i chemicznych, istotną rolę odgrywają  także emulgatory, czyli składniki odpowiedzialne za łączenie olejków z wodą, wpływające na konsystencję kosmetyków. W kosmetykach naturalnych są to emulatory pochodzenia roślinnego. Zaś do produkcji kosmetyków konwencjonalnych wykorzystywane są surowce syntetyczne PEG, które mogą powodować przepuszczanie przez skórę niektórych środków toksycznych znajdujących się w środowisku.

Wybór kosmetyków ekologicznych to gwarancja naturalnych składników, które bez obaw możemy wypróbować na własnej skórze i choć ekologiczna kuracja pielęgnacyjna jest droższa z punktu widzenia naszych finansów, zanim skierujemy swój wzrok w stronę tańszych kosmetyków konwencjonalnych, warto się zastanowić, jaki koszt ponosi nasza skóra w starciu z zawartymi w nich sztucznymi składnikami. Czy na pewno warto?

Chcesz wiedzieć więcej o kosmetykach eko? Przeczytaj: Kosmetyki BIO – ekologicznie od ziarenka do pudełka. Liczy się każdy etap produkcji.

K. Nowotarska

Źródła:

Bio-Beauty.pl

K. Czyż, „Surowce kosmetyków naturalnych, czyli ile natury w produktach organicznych”, “Przemysł kosmetyczny”, nr 1/2010.

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.