Zdrowie

Gdy zimno na dworze – sięgnij po przyprawy

Poznaj pogromców przeziębienia- czyli rozgrzewajace napoje „bez prądu”.

Rozgrzewające napojeMiód, sok z malin, czosnek i cebula oraz cytryna – to znani pogromcy przeziębienia. Warto o nich pamiętać, gdy pogoda  nie rozpieszcza. Jeśli chcemy zimą „kichać na przeziębienie” i nie dać się wirusom, możemy także rozgrzewać się za pomocą przypraw. Za każdym razem, gdy zmarznięci docieramy do pracy, czy wracamy  do domu, sięgnijmy po kubek rozgrzewającego napoju. A nic nie rozgrzewa lepiej, jak przyprawy.

Imbir, kardamon, cynamon, wanilia, goździki czy chili zaczarują swoim smakiem nie tylko najzwyklejszą herbatę. Dodane także do innego, gorącego napoju sprawią, że poczujemy przyjemne ciepło. Dzięki właściwościom rozgrzewającym, antybakteryjnym i przeciwzapalnym pomogą, gdy boli nas gardło, a zatkany nos utrudnia swobodne oddychanie.

Oto kilka pomysłów na gorące napoje, po wypiciu których naprawdę zrobi się… goooooorąco.

Nie jest tajemnicą, iż „korzenie” czyli pyszne trio: goździki, cynamon i imbir idealnie nadają się do gorącego wina. Jednak trudno takim napojem prawdziwie „wyskokowym” delektować się na przykład w pracy… Nie mniej skuteczna, chociaż pozbawiona „prądu”, może okazać się tutaj wzbogacona o rozgrzewające przyprawy herbatka, zarówno czarna, jak i zielona, czerwona czy owocowa.

Imbir- strażnik dróg oddechowych

Do herbaty imbir możemy dodawać w wersji sproszkowanej, jednak warto spróbować także świeżego korzenia tej przyprawy (dodając go nie  używamy już  do naszego napoju cytryny). Imbir bogaty jest w substancje przeciwzapalne, dlatego chroni przed zakażeniami drogi oddechowe.

kawa z przyprawamiKawa, która rozgrzeje i doda energii

Za pomocą przypraw można odmienić także smak kawy. Kawa z imbirem, kardamonem czy cynamonem – to prosty sposób, by zaskoczyć zmarzniętych gości i pomóc im się szybko rozgrzać się po przyjściu do nas. Taka kawa nie tylko rozgrzewa, ale i dodaje energii, a podanie do niej korzennego pierniczka czy cynamonowego jabłecznika w smaczny sposób wzmocni rozgrzewające działanie.

Kompot jabłkowy- rozgrzeje i uwolni nos od kataru

Cynamon i goździki wspaniale komponują się z jabłkami. Od czasu do czasu warto skusić się także na gorący, jabłkowy kompot (lub pitny kisiel) z dodatkiem goździków i cynamonu. Cynamon zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa. Poprawia także krążenie. Do kompotu z jabłka bardzo dobrze pasuje dodać kawałek korzenia imbiru. Taki napój ma wtedy działanie oczyszczające ze śluzu i rozgrzewające.

Czy wiesz, że….

Cynamon oraz wanilia dobrze współgrają także ze smakiem kakao czy mleka. Laskę wanilii dobrze jest przekroić wzdłuż i wydrążyć z niej ziarenka. Ziarenka i 2 części waniliowej laski wrzucamy do mleka i gotujemy na wolnym ogniu. Aby dodać ostrego smaczku czekoladzie, można oprószyć ją odrobiną chili. Słodkie z ostrym współgra rewelacyjnie, tworząc ciekawy, smakowy duet.

Co powstrzyma dreszcze?

Goździki i odrobina chilli pomogą podkreślić smak gorącego barszczyku. Warto wiedzieć, iż tą ostatnią z przypraw wykorzystuje się także w przypadku dreszczy oraz stanów zapalnych dróg oddechowych (chilli łagodzi przekrwienie błon śluzowych).

Na grypę i przeciwbólowo

Jak brakuje nam czasu na przyrządzanie wymyślnych trunków, możemy przyrządzić rozgrzewający napój z samych goździków.

Jak przygotowac napój z goździków?

Kilka goździków wystarczy zalać wrzątkiem i zaparzać pod przykryciem 10 minut. Goździki mają właściwości antyseptyczne i znieczulające, dlatego też taki napój polecany jest zarówno w przypadku grypy, jak i… bólu zębów.

Kardamon przy pierwszych objawach przeziębienia

Kiedy czujemy, że efektem naszego przemarznięcia są pierwsze objawy przeziębienia, warto zadziałać szybko, posiłkując się przyprawami. W czasie leczenia przeziębienia dużo zastosowań ma kardamon. Przyprawa ta udrażnia drogi oddechowe i łagodzi kaszel, zapobiega namnażaniu się wirusów i wzmacnia organizm. Warto więc czy to do herbaty, kawy, mleka, kakao czy gorącej czekolady w takiej sytuacji dodawać właśnie kardamon.

K. Głowacka

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.