Przygotowanie do lata. Jaki krem z filtrem wybrać?
Tej wiosny przeważa deszcz, silny wiatr i chłód, a słońca wciąż nam mało. A jednak już teraz warto się przygotować na słoneczną ekspansję.
Dlaczego lubimy słońce?
Podstawową zaletą słońca jest to, że przy pomocy promieni słonecznych w naszym organizmie wytwarzana jest witamina D3, odpowiedzialna za zdrowie naszych zębów i kości. Słońce naładowuje nas siłą i pozytywną energią, działa profilaktyczne przeciwnowotworowo oraz jest ochroną przeciwbakteryjną. Poza tym, słońce sprzyja dobremu samopoczuciu.
Wystarczy 15 minut dziennie na słońcu by zapewnić organizmowi optymalną dawkę witaminy D. |
Czy słońce może nam zaszkodzić?
Wyróżniamy 2 rodzaje promieniowania: UVA i UVB.
Promieniowanie UVA stanowi 95% promieniowania ultrafioletowego, docierającego do powierzchni ziemi. Jest obecne przez cały rok, przenika przez chmury, szyby okienne i naskórek. Przy długotrwałym działaniu powoduje fotostarzenie, przejawiające się zwiotczeniem skóry i utratą jej jędrności oraz przyspiesza tworzenie się zmarszczek. Poza tym może powodować:
- alergię słoneczną, której towarzyszy zaczerwienienie naskórka i swędzenie,
- zaburzenia pigmentacji, objawiające się pojedynczymi plamkami,
- nowotwory skóry.
Czy wiesz, że
Biała, luźna koszulka chroni Twoją skórę porównywalnie do balsamu z faktorem 6. |
Promieniowanie UVB stanowi tylko 5% promieniowania ultrafioletowego i odpowiada za opalanie skóry, jak również przy długotrwałym działaniu- za oparzenia.
Oparzenia słoneczne to jednak nie tylko zaczerwieniona mocno skóra i niekomfortowe samopoczucie, ale i poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Zdaniem wielu dermatologów, osoby wielokrotnie narażone na poparzenia słoneczne, znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowalności na czerniaka skóry.
Największe stężenie promieniowania UVB jest późną wiosną i latem, w godzinach od 10 do 16tej, dlatego właśnie w tym okresie powinniśmy szczególnie chronić i dbać o skórę.
Jak chronić skórę przed szkodliwymi skutkami promieniowania?
Kąpieli słonecznych należy zażywać świadomie i z umiarem, najlepiej wyłącznie po godzinie 16-tej.
A jeśli musimy na słońcu pozostać nieco dłużej?
Aby zabezpieczyć skórę przed negatywnymi skutkami promieniowania warto wyposażyć się w balsam z faktorem ochronnym. Z uwagi na to, że najczęściej i najbardziej narażona na promieniowanie jest skóra twarzy, do jej ochrony warto użyć balsamu o wyższym faktorze niż do pielęgnacji reszty ciała.
Krok 1: Wybierz bezpieczny preparat
Uwaga!
Wybierając krem ochronny pamiętaj, że oprócz odpowiedniego faktora ochronnego i ceny, liczy się również skład kosmetyku. |
W cyklu artykułów Wybieram zdrowe kosmetyki przedstawiliśmy jakich składników kosmetyków (a więc i balsamów ochronnych) należy unikać podczas zakupu niezbędnych preparatów.
Krok 2: Porównaj kosmetyki dostępne w sklepach i wybierz opcje najlepszą dla Ciebie.
Dziś postanowiliśmy pójść o krok dalej. Wybrałyśmy kilka balsamów ochronnych do twarzy, oferowanych przez sklepy z ekologicznymi kosmetykami i dokonaliśmy ich porównania w oparciu o takie kryteria jak: cena, pojemność, posiadane eko- certyfikaty oraz właściwości.
Ekologiczna ochrona przed słońcem – wybieramy krem ochronny do twarzy
Który z balsamów będzie najlepszy dla Ciebie? Osądź sama i podziel się z nami swoją opinią.
Źródło:
Informacje dostarczone przez wybrane sklepy z kosmetykami ekologicznymi
http://www.zeberka.pl/art.php?id=4632
http://www.laroche-posay.pl/artyku%C5%82/ochrona-przeciws%C5%82oneczna/a6088.aspx
Zostaw komentarz