Dziecko

Przykłady śniadań dla dziecka

Co jedzą nasze dzieci i co warto im podawać na śniadanie, by były zdrowe.

Jakie śniadanie dla dziecka do szkoły?

Prawidłowe wzorce żywieniowe kształtowane od dzieciństwa i wczesnej młodości są podstawą w wypracowaniu właściwego sposobu żywienia na dalsze lata życia.

Dlatego zwracajmy szczególną uwagę na to, co jedzą nasze pociechy i dokładajmy starań, przygotowując im śniadanie do szkoły.

Sposób odżywiania już od najmłodszych lat wpływa na stan zdrowia człowieka.

Pierwsze i drugie śniadanie dziecka powinno być jedzone regularnie, o stałej porze dnia, w równych odstępach czasu. Poranny posiłek zjedzony przed wyjściem z domu lub w szkole powinien spełniać kryteria norm żywieniowych przewidzianych dla dzieci i młodzieży.

Śniadania dla dzieci w każdym wieku

I Śniadanie

Powinno być atrakcyjne, smakowite dla dziecka i nastolatka oraz urozmaicone pod względem doboru produktów i potraw. W zestawie śniadaniowym powinien być uwzględniony produkt o wysokiej wartości odżywczej z każdej, z poniżej wyszczególnionych grup:

  • produkty zbożowe – pieczywo pełnoziarniste, razowe, bułki z ziarnami, żytnie, owsiane, grahamki, płatki zbożowe podawane z niewielką ilością tłuszczu i wysokowartościowymi produktami białkowymi,
  • mięso i jego zamienniki – to źródło pełnowartościowego białka – jaja, ryby, sery, mleko, różnego rodzaju pasty np. z nasion roślin strączkowych – fasoli, cieciorki, soczewicy, grochu. Mleko podawane może być w formie zupy mlecznej z dodatkiem kaszy lub płatków zbożowych. Produkt mleczny powinien być stałym elementem I i II śniadania,
  • warzywa i owoce – niezbędny dodatek do każdego posiłku w postaci np. liścia sałaty, krążków papryki, plasterków ogórka, pomidora, rzodkiewki, posiekanego szczypiorku, natki pietruszki, koperku, sałatek i surówek; owoce – najlepiej sezonowe: jabłka, śliwki, truskawki, maliny itp. należy podawać w stanie świeżym, ale również cenne są mrożone, suszone, w postaci soku bez dodatku cukru. Można z nich przygotować sałatkę lub surówkę, najlepiej z dodatkiem oleju tłoczonego na zimno lub oliwy z oliwek,
  • napój – najlepiej mleczny (kefir, jogurt, koktajl, kakao, bawarka, kawa zbożowa z mlekiem), ale także woda pitna, soki warzywne i owocowe 100%, herbatki ziołowe i owocowe.

II Śniadanie

Drugie śniadanie do szkoły powinno być spożywane podczas przed południowej, długiej przerwy między lekcjami. Pełnowartościowe pod względem odżywczym II śniadanie, zjedzone wspólnie z rówieśnikami oraz z nauczycielem, na przerwie śniadaniowej trwającej 15-20 minut jest także ważnym elementem edukacyjnym i wychowawczym.

Co jedzą dzieci w szolePrzepisy na śniadanie dla dziecka

Dobrym rozwiązaniem jest kanapka z razowego pieczywa lub bułki z ziarnami, z niewielką ilością masła, z dodatkiem produktu białkowego np. chudej wędliny, żółtego sera lub z pastą: rybną, jajeczną lub twarogową. Bardzo ważnym elementem tego posiłku są warzywa (pomidory, ogórki, rzodkiewki, papryka, sałata) oraz owoce (jabłko, mandarynka, śliwka, banan). Do posiłku dziecko powinno wypijać napój np. mleczny – maślankę, kefir, jogurt pitny, mleko oraz soki owocowe, warzywne lub owocowo-warzywne, wodę mineralną. Śniadanie spożywane w szkole powinno być urozmaicone, barwne, atrakcyjne dla ucznia i wygodne do spożycia. Obecnie coraz popularniejsze jest umieszczanie śniadania w specjalnym lekkim pojemniku z przegródkami, który umożliwia poręczne zapakowanie śniadania i spożycie posiłku (jednorazowa łyżeczka, widelczyk, serwetka).

Właściwe zachowania w sferze żywienia przekazane dziecku i nastolatkowi w domu rodzinnym i utwierdzone w szkole na trwałe zapadają w świadomości człowieka. Ważne jest aby rodzice, opiekunowie, a także nauczyciele i wychowawcy w szkole nie tylko wskazywali sposoby prawidłowego odżywiania, ale sami do nich się stosowali.

dr inż. Jolanta Mikołajczak

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Zakład Żywienia Człowieka

Źródło: Mikołajczak J., Biernat J. „Śniadania w szkole” (w druku)

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.