Dziecko, Zdrowie

Katar u niemowlaka – naturalny sposób by go pokonać.

Jak pokonać katar u noworodka lub niemowlaka, gdy ten przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu? Jako mama małych dzieci znam dobry i skuteczny sposób na katar u maluszka.

Jeżeli dziecko cierpi z powodu kataru, to rodzic szuka sposobu jak mu pomóc i ulżyć. Dzisiejsza porada jest idealnym rozwiązaniem dla matek karmiących piersią, których małe dziecko ma zatkany nosek.

Sprawdzony i skuteczny sposób na wszelki rodzaj kataru u noworodków lub niemowląt – mleko mamy.

Jeżeli Twoje malutkie dziecko ma zatkany nosek, ciężko mu się oddycha, nie może ssać piersi, bo katar tak mocno przeszkadza, to polecam zakraplać nosek świeżo odciągniętym pokarmem.

Zanim jednak to zrobisz, to przygotuj się odpowiednio:

  1. Użyj do wstępnego oczyszczenia noska dziecka wody morskiej. Po aplikacji do każdej dziurki nosa odczekaj ok 1-2 minuty.
  2. Oczyść nosek dziecka aspiratorem. Ja używam „Katarek Plus” oraz odkurzacza, bo to najlepiej oczyszcza nos.
  3. Odciągnij laktatorem odrobinę swojego pokarmu, dosłownie potrzeba ok. 1-2 ml.
  4. Przygotowany wcześniej pojemniczek po soli fizjologicznej (5 ml), który otwieramy (za każdym razem biorę nowy, czysty pojemniczek) i wylewamy zawartość (można użyć do przemycia oczu lub noska), napełnij 1-2 ml odciągniętego pokarmu. Można też używać szklanego zakraplacza, który można kupić w aptece lub ewentualnie dobrze wymytego pojemniczka z dozownikiem po np. lekarstwie do nosa, który już się skończył, a aplikator da się odkręcić i przegotowaną letnią wodą wypłukać pozostałą zawartość. Za każdym razem po aplikacji pokarmem trzeba od razu dobrze przepłukać, gdyż mleko kobiece jest bardzo tłuste i zostawić do przeschnięcia do następnego razu.

Foto: Barbara4xMAMA

Jak zakroplić dziecku nosek pokarmem?

  1. Wypróbuj najpierw na chusteczce lub swojej ręce, delikatnie przyciskając pojemniczek, jak mocno leci pokarm z pojemniczka.
  2. Usiądź wygodnie, najlepiej po turecku i połóż dziecko na jednym boczku z lekko uniesioną główką na swojej nodze, następnie dotknij noska i bardzo delikatnie zakropl jedną dziurkę. Najlepiej położyć kropelkę do nosa i rozmasować ją po całej dziurce, dociskając skrzydełko noska. UWAGA! – trzeba ostrożnie zakraplać, tak by pokarm w zbyt dużej ilości nie wpadł do noska, bo dziecko się może zakrztusić. Jeżeli się tak zdarzy, to należy dać dziecko do pozycji pionowej, pozwolić odkaszleć dziecku, przytulić i uspokoić.
  3. Następnie zakraplamy drugą dziurkę.

Jeżeli niemowlę jest już starsze i korzysta z leżaczka, to wygodnie zakrapla się nosek w pozycji pionowej, gdy dziecko siedzi, bądź leży sobie z uniesioną główką.

Polecam tę czynność wykonywać kilka razy dziennie w zależności od intensywności kataru. Szczególnie jeżeli katar przybrał kolor zielonkawy, to dość szybko można zauważyć, jak skuteczne są kropelki z mleka mamy, tak szybko zmienia się on znowu w przezroczysty. A dlaczego tak się dzieje?

MLEKO MAMY, TO NIE TYLKO POKARM, TO TAKŻE LEKARSTWO NA WIELE DOLEGLIWOŚCI.

Kobiecy pokarm jest skarbnicą wszelkich składników odżywczych i budulcowych, ale także ma właściwości antybakteryjne i bakteriostatyczne, hamując rozwój  i namnażanie się bakterii oraz antyseptyczne, kojąc stany zapalne, podrażnienia oraz przyspieszając regenerację tkanek. Działa także antywirusowo.

KATAR U NOWORODKA – CO ZROBIĆ?

Jeżeli katar pojawia się już nawet u dwutygodniowego dziecka, co nie jest wcale zaskoczeniem i rzadkością, gdy w domu jest rodzeństwo w wieku przedszkolnym, to jedynym bezpiecznym i skutecznym sposobem na katar jest mleko mamy. Sposób zakraplania jest taki sam, jak u niemowlaka.

Foto: Barbara4xMAMA

Przy problemach z zatkanym nosem zawsze sprawdzają się oczywiście spacery na świeżym powietrzu. W połączeniu z naturalnym lekarstwem jakim jest mleko mamy, katar powinien szybko złagodnieć, by w końcu zniknąć.

OTO NASZA HISTORIA – KATAR U NOWORODKA

Zdarzyła się również u mojego synka taka sytuacja, gdy miał dwa tygodnie, a w nosku pojawiła się najpierw przezroczysta wydzielina, która następnie w dwa dni zamieniła się w zieloną. Wiedząc, że najlepszym lekarstwem dla maluszka jest zawsze pokarm matki, spróbowałam zastosować go jako kropelki do nosa. Czyściłam nosek kilka razy dziennie z użyciem soli fizjologicznej, do tego po czyszczeniu dwa razy dziennie wkraplałam mój pokarm, zawsze świeżo odciągnięty. Na drugi dzień katar był już przezroczysty, po około 3-4 dniach nie było go już w ogóle.

Mleko mamy jest absolutnie najlepszym skutecznym preparatem, który można zastosować w wielu przypadłościach u dziecka. Do tego każda karmiąca mama ma go za darmo i zawsze pod ręką.

 

Życząc zdrowia,

Barbara 4xMama

Rozszerzanie diety niemowlęcia – zasady ogólne, tydzień 1-2

 

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.