Dziecko, Mamy Dzieci, Odżywianie i dieta

Rozszerzanie diety niemowlęcia – zasady ogólne, tydzień 1-2

Jak prawidłowo rozpocząć rozszerzanie diety niemowlęciu karmionemu piersią? Kiedy to zrobić? Co podać jako pierwsze? Jak często i ile razy w ciągu dnia? Przedstawiam sprawdzony sposób na łagodne i przyjazne dziecku rozszerzanie menu. Oto najważniejsze zasady.

 

Foto: Barbara 4xMama

Z jednej strony moment rozszerzania jadłospisu niemowlęcia to chwila pełna emocji, której nie można się już doczekać, ale z drugiej strony pojawia się wiele obaw i pytań, na które nie zawsze łatwo znaleźć odpowiedź.

Przedstawiam najważniejsze zasady łagodnego i prawidłowego rozszerzania diety niemowlęcia karmionego wyłącznie piersią do ok. 6 miesiąca życia. Oparłam je głównie o moje doświadczenie, ale także na podstawie kilku cennych książek, o których później napiszę.

12 ZASAD ROZSZERZANIA DIETY NIEMOWLĘCIA

 1. Jedzenia i picia każdy musi się nauczyć. Twoje Dziecko jest malutkie i nie umie jeszcze dobrze trzymać sztućców oraz kubeczka. Jedzenie to nowa przygoda! Niechaj będzie miła i pyszna.
 2. Twoje Dziecko jest indywidualnością. Przy wdrażaniu nowych smaków daj mu czas na poznanie i polubienie zapachu, smaku, konsystencji jedzenia oraz picia.
 3. Zawsze miej cierpliwość dla Dziecka podczas karmienia. Dużo się uśmiechaj, mów do Dziecka i śpiewaj, jeśli chcesz. Chwal Dziecko, mówiąc, że ładnie je i świetnie sobie radzi z łyżeczką, widelczykiem, kubeczkiem.
 4. Nigdy nie krzycz na niemowlę. Ono jest naprawdę malutkie i wszystko jest dla niego nowe, nieznane. To, jak zostanie wprowadzone w świat smaków będzie miało bardzo ważne znaczenie w przyszłości.
 5. Rozszerzanie menu niemowlęcia polecam zacząć ok. 6 miesiąca życia Dziecka.
 6. Przez pierwszy okres podawania jedzenia i picia, to jest do ok 8-9 miesiąca życia, a najlepiej do roczku, podawaj jedzenie zrobione w domu, codziennie świeże. Nie używaj gotowych słoiczków jeżeli to tylko możliwe.
 7. Przygotowując niemowlęciu jedzenie oraz picie używamy tylko naturalnych produktów, nie stosujemy soli oraz cukru.
 8. Dziecku gotuj jedzenie i picie ZAWSZE  z produktów najwyższej jakości, tzn. ekologicznych lub wyhodowanych we własnym ogrodzie, z dala od przemysłu i ruchliwej drogi.
 9. Do sporządzania picia dla Dziecka używaj najlepszej wody, jaką jesteś w stanie zdobyć: własna studnia głębinowa, kupiona woda mineralna. Nie używaj wody kranowej.
 10. Dla niemowlęcia ZAWSZE wyparzaj sztućce, talerzyki i kubeczek przed podaniem jedzenia lub picia.
 11. Przed podaniem jedzenia przygotuj sobie dodatkową łyżeczkę lub nawet kilka sztuk. Pozwól Dziecku trzymać łyżeczkę w rączce podczas, gdy drugą będziesz je karmić. Może się zdarzyć, że będziecie się wymieniać łyżeczkami podczas karmienia, co jest też ciekawym doświadczeniem i miłą zabawą dla Dziecka.
 12. Niemowlę nie robi specjalnie bałaganu. Ono po prostu nie umie inaczej. Nie koordynuje jeszcze dobrze swoich ruchów. Dlatego pozwól Dziecku na doświadczenie brudnej buzi i rączek, a także ubrudzenie śliniaczka. Posprzątaj dopiero po zakończeniu karmienia, nie w trakcie, żeby nie wybijać Dziecka z rytmu jedzenia.

 

ROZSZERZANIE DIETY NIEMOWLĘCIA – TYDZIEŃ 1 i 2

Dwa pierwsze tygodnie rozszerzania menu niemowlęcia, to mnóstwo emocji. Od uśmiechu po łzy. Zarówno dziecka, jak i rodzica. Nie każde dziecko otwiera od razu buzię do jedzenia. Jednak nie należy się tym początkowo martwić. Jedzenie to przygoda. Niechaj będzie piękna i pyszna.

TYDZIEŃ NR 1 (MARCHEWKA)

 • Wprowadzamy jeden posiłek do menu dziecka.
 • Najlepiej niech to będzie w godzinach pomiędzy 11 a 13. Zawsze o stałej porze.
 • Wprowadzamy jeden składnik, przez ok.5-7 dni.
 • Pamiętajmy, że jak już rozpoczynamy rozszerzanie menu, to należy codziennie to kontynuować.
 • Dziecko karmimy najlepiej po drzemce, aby było zadowolone.
 • Zaraz po podaniu jedzenia przystawiamy Dziecko jeszcze do piersi, by się napiło lub uzupełniło posiłek o mleko mamy.

Przepis na krem (mus) z marchewki:

Do garnka wlewamy 1,5 szklanki wody, wrzucamy do niej obraną marchewkę (1-2 sztuki) i gotujemy do miękkości. Następnie wkładamy marchewkę z odrobiną wody do wysokiego naczynia i miksujemy blenderem.

Konsystencja musu nie może być zbyt rzadka, gdyż utrudni to karmienie łyżeczką i Dziecko może się denerwować.

Przed podaniem jedzenia Dziecku należy ostudzić jedzenie tak, by miało odpowiednią temperaturę. W innym przypadku Dziecko może się poparzyć i wystraszyć lub zniecierpliwić podczas oczekiwania, jak będziemy studzili każdą łyżeczkę jedzenia z osobna.

TYDZIEŃ NR 2 (MARCHEWKA + KORZEŃ PIETRUSZKI LUB DYNIA LUB BURACZEK)

 • Nadal jeden posiłek w ciągu dnia, staramy się podawać o tej samej porze.
 • Dziecko już nauczyło się smaku marchewki i teraz wzbogacamy go o drugi składnik.
 • W zależności od pory roku, staramy się wybrać takie warzywo, na które jest sezon, np.: na wiosnę korzeń młodej pietruszki lub botwinka, a jesienią np. dynia lub ziemniak.
 • Przez 2-3 dni dajemy marchewkę np. z korzeniem pietruszki, a przez kolejne 2-3 dni marchewkę z dodatkiem botwinki (w ten sposób nasze Dziecko pozna w drugim tygodniu dwa kolejne smaki).
 • Zaraz po podaniu jedzenia przystawiamy Dziecko jeszcze do piersi, by się napiło lub uzupełniło posiłek o mleko mamy.

Przepis na krem (mus) z marchewki i dodatkowego warzywa:

Do garnka wlewamy 1,5 szklanki wody, wrzucamy do niej obraną marchewkę (1-2 sztuki) oraz wybrane dodatkowe warzywo, np. jedna pietruszka. Gotujemy do miękkości. Następnie wkładamy ugotowane warzywa z odrobiną wody do wysokiego naczynia i miksujemy blenderem.

Konsystencja musu nie może być zbyt rzadka, gdyż utrudni to karmienie łyżeczką i Dziecko może się denerwować.

MOJA RADA: 

Polecam podawać do picia Dziecku w ciągu dnia wywar z warzyw, które gotowaliśmy, np. wywar z marchewki i korzenia pietruszki (jest bardzo zdrowy).

Wspaniale jako napój sprawdza się także delikatna i cieniutka herbatka z zaparzonego majeranku (działa kojąco i rozgrzewająco na brzuszek Dziecka).

Picie można podawać w specjalnym kubeczku dla dziecka lub z kieliszka plastikowego, ewentualnie szklanego o grubej ściance.

 

Barbara 4xMama

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.