Dziecko

Żywienie dzieci – śniadanie to ważny posiłek w diecie ucznia

Śniadanie powinno dostarczać dziecku 25-30% dziennego zapotrzebowania na energię. Przeczytaj, jak przygotować zdrowe śniadanie swojemu dziecku.

Regularne spożywanie śniadań przez dziecko i nastolatka umożliwia realizację ich zapotrzebowania na energię i niezbędne składniki odżywcze. Śniadanie powinno dostarczać 25-30% dziennego zapotrzebowania na energię, a także być źródłem białka, wapnia, żelaza, witamin C, A i innych niezbędnych minerałów.

Owsianka

Wraz z wiekiem i rozpoczęciem nauki w szkole, pogorszeniu ulega sposób żywienia dzieci i młodzieży. Jest to wynikiem nieracjonalnego rozkładu zajęć w szkole, krótkich przerw między lekcjami, a także stopniowego usamodzielniania się dzieci w sferze wyboru produktów spożywczych, przy niskim poziomie wiedzy o potrzebach żywieniowych organizmu.

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia

Znaczna część uczniów nie spożywa śniadania przed wyjściem z domu do szkoły, pomimo że jest to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Szkoły nie zawsze zapewniają możliwość zjedzenia tego wartościowego posiłku. Znaczna grupa dzieci i młodzieży nie je śniadania w szkole, zastępując je często niekorzystnymi dla zdrowia produktami, zakupionymi w sklepikach szkolnych. Uczniowie wybierają najczęściej wyroby czekoladowe, chipsy, gazowane, wysokosłodzone napoje, które tylko tłumią uczucie głodu, a nie dostarczają wartościowych składników odżywczych. Słodkie napoje gazowane wypierają spożywanie odżywczych soków owocowych i napojów mlecznych, zubożając tym samym dietę w wapń i witaminę C.

Śniadanie dla dziecka w szkole

Uczniowie spożywający posiłki w szkole, w tym pożywne śniadanie, częściej jedzą owoce, warzywa, piją więcej mleka i napojów mlecznych, a mniej wysokosłodzonych napojów gazowanych. Częściej jedzą pełnoziarniste produkty zbożowe, a rzadziej ciastka, słone przekąski i wysokoenergetyczne napoje.

Co jeść na śniadanie w szkole?

Śniadania oferowane w szkole powinny spełniać kryteria norm żywieniowych opracowanych dla danej grupy dzieci i młodzieży, co znacząco podnosi jakość całodziennej diety.

Uczniowie przebywający do sześciu godzin w szkole powinni zjeść w tym czasie przynajmniej jeden posiłek – II śniadanie lub ciepłe danie, natomiast przebywający powyżej sześciu godzin powinni spożyć w szkole dwa posiłki.

Nieregularne jedzenie porannych posiłków może być przyczyną niedoborów składników odżywczych

Jajko na śniadanie

Niespożywanie lub nieregularne jedzenie porannych posiłków może być przyczyną niedoborów składników odżywczych. Uniemożliwia to zaspokojenie potrzeb energetycznych młodego organizmu. Ma to niekorzystny wpływ na wzrost i rozwój psychofizyczny, może spowodować nieujawnienie się wszystkich genetycznie uwarunkowanych cech rozwoju, nieprawidłowe kształtowanie budowy, struktury oraz funkcji tkanek i narządów całego organizmu. W tak młodym wieku są to zmiany jeszcze niezauważalne, mogą jednak obniżać odporność na czynniki środowiskowe, prowadzą do niższej wydajności pracy oraz zwiększonej podatności na choroby w latach późniejszych.

Nieregularne spożywanie posiłków i opuszczanie śniadań wydłuża przerwy między posiłkami. Efektem może być m.in. hipoglikemia (obniżenie stężenia glukozy we krwi) oraz spowolnienie tempa przemian metabolicznych. Wpływa to niekorzystnie na zdolność uczenia się, relacje z rówieśnikami, powoduje spadek koncentracji, senność, apatię, obniża chęć do podejmowania wysiłku umysłowego i fizycznego. Organizm, dostosowując się do niskiego dowozu energii z pożywieniem, zmniejsza wydatki energetyczne. Zaburzeniu ulega także bilans energii, obniża się termogeneza , stwarzając ryzyko nadwagi i otyłości.

Dbajmy o nasze dzieci i ich prawidłowy rozwój = Dbajmy o prawidłowy schemat żywienia dzieci

Właściwa organizacja i możliwość zaoferowania w szkole pełnowartościowego śniadania oraz ciepłego posiłku jest ważna zwłaszcza po przeprowadzonej reformie szkolnictwa, która wraz z wprowadzeniem obowiązkowych zerówek w szkołach oraz gimnazjów, wydłużyła czas przebywania uczniów poza domem. Regularne spożywanie mniejszych objętościowo 4-5 posiłków w ciągu dnia, a więc także I i II śniadania, sprzyja dobrej koncentracji, osiąganiu lepszych wyników w różnego rodzaju testach, także sprawnościowych.

dr inż. Jolanta Mikołajczak

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Zakład Żywienia Człowieka

Źródło: Mikołajczak J., Biernat J. „Śniadania w szkole”


O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.