Na co warto zwrócić uwagę, dbając o rozwój niemowlęcia? Odpowiada nasz ekspert – Magdalena Pyzio.
Rozwój zdrowego niemowlęcia jest starannie zaplanowanym procesem przebiegającym według określonych prawideł fizjologicznego rozwoju.
Charakteryzuje go niezwykła harmonia, która umożliwia doskonałe przejście z etapu noworodka do niemowlęcia stawiającego w wieku około dwunastu miesięcy pierwsze kroki.
Rozwój niemowląt jest zróżnicowany osobniczo, co oznacza że nie wszystkie niemowlęta osiągają dokładnie w tym samym czasie te same umiejętności psychoruchowe.
Jakie opóźnienia w czynnościach psychoruchowych niemowlęcia powinny zaniepokoić rodziców?
Nieznacznie opóźnienie występowania danych czynności psychoruchowych nie jest niepokojące, pod warunkiem że prezentowane przez niemowlę wzorce są poprawne w zakresie jakości. Bardzo ważne jest zatem aby porównywać rozwój swojego dziecka z wyznaczonymi normami rozwoju fizjologicznego nie tylko pod względem ilościowym, czyli sprawdzając, czy w danym miesiącu niemowlę prezentuje dane wzorce psychoruchowe, ale również pod względem kontroli jakości wykonywanych wzorców.
Poniżej przedstawione zostaną często występujące zaburzenia w rozwoju niemowląt, które powinny zwrócić uwagę rodziców.
Niepokojące objawy w rozwoju niemowląt:
- nadmierne odginanie główki często połączone z „wzorcem odgięciowym” całego tułowia;
- prężenie nóżek z „baletowym” ustawieniem stóp;
- usztywnianie nóżek i rączek podczas czynności pielęgnacyjnych – trudności w ubieraniu, przewijaniu, zmianie pozycji;
- silne zaciskanie piąstek często z kciukiem schowanym w dłoni (szczególnie po 3 m-cu życia);
- drżenie nóżek, rączek;
- niechęć do leżenia na brzuchu;
- niechęć do zmian pozycji (przy próbach zmian pozycji silny płacz);
- asymetria niemowląt (szczególnie po 3 m-cu życia):
– stałe asymetryczne ułożenie główki – pochylenie do jednego barku, skręt w jedną stronę, spłaszczona potylica po jednej stronie;
– stałe skracanie tułowia po jednej stronie, wydłużanie po drugiej;
– asymetria funkcjonalna zauważalna podczas motoryki spontanicznej: chwytanie tylko jedną rączką, przechylanie się podczas podporu ciągle na jedną tą samą stronę, chwytanie tylko jednej stopy, zaciskanie jednej rączki, obrót przez jeden bok, siad skośny na jedną stronę, wstawanie przez klęk jednonóż ciągle przez tą samą nogę.
Wymienione nieprawidłowości nie muszą oznaczać znaczących zaburzeń, które uniemożliwią prawidłowy rozwój psychoruchowy niemowlęcia.
Najczęściej są oznakami minimalnych dysfunkcji ośrodkowego układu nerwowego, które zazwyczaj wymagają niewielkiej interwencji terapeutycznej.
W razie zauważenia podobnych objawów przy współpracy z lekarzem pediatrą należy rozważyć wizytę u lekarza rehabilitacji specjalizującego się w diagnostyce niemowląt lub u neurologa dziecięcego, którzy w razie potrzeby zalecą odpowiednio dobraną terapię. Czasami wystarczy kilka wizyt u fizjoterapeuty specjalizującego się w terapii niemowląt, aby rozwiązać problemy ruchowe niemowlęcia.
W kolejnych artykułach przyjrzymy się bliżej niektórym z wymienionych problemów rozwojowych niemowląt, postaramy się znaleźć ich przyczynę, poruszymy także problem terminologii związanej z nieprawidłowościami rozwojowymi. Dokonamy także przeglądu metod fizjoterapeutycznych stosowanych w rehabilitacji niemowląt.
Magdalena Pyzio
Zostaw komentarz