Zdrowie

Właściwości dyni

Czy wiesz jakie właściwości posiada dynia? Jak korzystnie wpływa na nasze zdrowie jedzenie pestek z dyni? Odkryj zdrowy świat dyni.

Co kryje w sobie dynia?

Nie taka dynia straszna, jak ją na halloween szykują. W rzeczywistości bowiem dynia to bogate źródło witamin i składników odżywczych.  Dzięki zawartym w dyni składnikom, warzywo to korzystnie wpływa na nasz wzrok i układ pokarmowy. Poza tym, podobnie jak buraki odkwasza organizm.

Potrawy z dyni

Poza tym, a może przede wszystkim, jest warzywem niskokalorycznym, gdyż ok. 100 g to zaledwie 25 kcal. Cud warzywo do potraw dietetycznych.

Pestki z dyni – działanie

Na szczególną uwagę zasługują zaś nasiona dyni, zawierające białko, lecytynę, wapń, cynk, żelazo i inne. Pestki dyni od wielu lat używane są jako domowy lek o działaniu przeciwpasożytniczym, a konkretniej przeciw robakom, gliście ludzkiej i tasiemcowi jelitowemu. Zawarte w niej fitosterole, sprzyjają zapobieganiu niektórym chorobom, m.in. przerost prostaty. Zalecane są również jako jeden ze sposobów walki z wypadaniem włosów i trądzikiem.

Pestki z dyni

Przepisy na potrawy z dyni

Jakie potrawy można zrobić z dyni? Wspaniale smakuje zupa z dyni z kluseczkami lanymi, placuszki z dyni, czy choćby kompot z dyni. Warto spróbować!

K. Nowotarska

Źródła:

Portal Ochoroba.pl

H. Dębski, D. Dębska, Warzywa w kuchni, Warszawa 1989.

Olej z dyni. Właściwości i zastosowanie.

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.