Zdrowie

Żyworódka pierzasta – lekarstwo z parapetu

Poznaj roślinę, o zaskakujących właściwościach leczniczych.

Trudno o lek skuteczny na wszystkie dolegliwości. Natura obdarza nas jednak produktami, które posłużyć mogą jako antidotum na wiele przypadłości. Takim lekiem mogą być np. rosnące w ogrodzie pomidory, o zdrowotnych właściwościach, może to także być uprawiana na polu kapusta, mająca działanie lecznicze. Czasami jednak nie trzeba wychodzić z domu, by natrafić na naturalny, skuteczny specyfik leczniczy. Ja taki ostatnio znalazłam  na swoim parapecie.

Żyworódka pierzasta (łac. Kalanchoe pinnata), bo o niej mowa, trafiła na mój parapet zupełnie przypadkiem. Wyglądała dość niepozornie, a nieraz już okazywało się, że ta niepozorność idzie w parze z niezwykłymi możliwościami. Tak było i tym razem.

Na co działa żyworódka pierzasta?

W chorobie, ku zdrowiu lekarstwem żyworódka

Ta niezwykła roślina jest przede wszystkim bogatym źródłem witaminy C, posiada również właściwości przeciwzapalne i regenerujące, dzięki czemu doskonale sprawdza się przy leczeniu pierwszych objawów przeziębienia i anginy.

Przykładowo, aby pozbyć się uciążliwego kaszlu, wystarczy od czasu do czasu zjeść liść żyworódki lub popijać sok wyciśnięty z jej liści. Na katar poleca się smarowanie sokiem z żyworódki okolic zatok przynosowych. Najlepszy efekt osiąga się rozprowadzając sok kilka razy dziennie. Natomiast przy anginie, sok z żyworódki rozprowadzamy w rejonie migdałków.

Roślina do rany przyłóż

Żyworódka doskonale spisuje się również w przypadku stłuczeń, płytkich ran ciętych i oparzeń. Stłuczenie można opatrzyć gazą nasączoną sokiem z żyworódki, a następnie całość dokładnie przymocować bandażem. Ranę ciętą można przemyć  sokiem lub przetrzeć świeżym liściem rośliny. A w przypadku poparzeń skóry, najlepiej nasączyć chusteczkę sokiem z żyworódki i przecierać oparzone miejsce. Leczenie uszkodzeń skóry żyworódką osiągnie najlepsze efekty, gdy proceder powtarzać się będzie kilkukrotnie w ciągu dnia.

Żyworódka – sposób na haluksy

Pierzasta roślina przyniesie również ukojenie dla Twoich stóp. Jeśli po całym dniu pracy, Twoje stopy są zmęczone, możesz posmarować je sokiem z żyworódki. Wcieraj sok w stopy, zaczynając pod spodem palców, potem przez powierzchnię stopy, aż po pięty. Sokiem z żyworódki możesz również posmarować kostki u nóg i haluks.

Soku z żyworódki użyć możesz również w działaniu profilaktyczny. Jeśli czeka cię dzień pracy na stojąco lub wieczór spędzony głównie na parkiecie, przed wyjściem z domu posmaruj stopy leczniczym sokiem, a Twoje stopy dłużej pozostaną w dobrej formie, nie dając szans zmęczeniu.

Dodatkowym atutem smarowania stóp żyworódką, jest likwidacja przykrego zapachu, jaki niekiedy towarzyszy zmęczonym stopom.

W czym tkwi leczniczy sekret żyworódki?

Dzięki dużej zawartości mikro i makroelementów, takich jak mangan, miedź, selen, glin, krzem, potas, wapń i żelazo, żyworódka okazuje się skutecznym, a przede wszystkim naturalnym lekarstwem na wiele schorzeń.

Skąd wziąć żyworódkę?

Przede wszystkim rozejrzyj się dokoła. Nawet jeśli nie masz takiej rośliny wśród swoich kwiatków na parapecie, być może posiada ją ktoś z Twoich znajomych lub bliskich. Gdy znajdziesz już właściwą doniczkę, poproś jej właściciela o kilka sadzonek liściowych, znajdujących się na brzegach rośliny. Wrzuć sadzonki do doniczki z ziemią i poczekaj. Ta mało wymagająca roślina z łatwością się przyjmuje i z pewnością nie trzeba  długo czekać na pierwsze listki, jakie wypuści.

Możesz również popytać o żyworódkę w pobliskich kwiaciarniach, supermarketach i hurtowniach kwiatowych.

Jak dbać o żyworódkę?

Żyworódka jest rośliną o grubych liściach, magazynujących wodę na dłużej, dlatego też wystarczy ją podlewać dwa razy w tygodniu, by mogła nam służyć, gdy tylko będziemy jej potrzebować.

Świetny pomysł na prezent na każdą okazję.

Kto by pomyślał, że zwykła roślina z parapetu może się okazać naturalnym lekiem?

Nie ukrywam, że odkąd poznałam ją od tej cennej strony,  to doniczka z żyworódką, owinięta w ozdobną wstążeczkę, często trafia do moich znajomych i bliskich, przy okazji urodzin, imienin czy innych świąt, wręczona przeze mnie zamiast bukietu ciętych kwiatów.

W końcu, czy można w lepszy sposób życzyć bliskim zdrowia?

K. Nowotarska

Źródła:

http://www.kuzdrowiu.pl

http://www.swiatkwiatow.pl

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.