Olej rzepakowy jest w diecie źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. W kuchni używany jest do gotowania, smażenia i do potraw na zimno. Ekologiczny olej rzepakowy tłoczony na zimno to olej wysokiej jakości.
Tłuszcze – za i przeciw
Tłuszcze w diecie:
- to bardzo dobre źródło energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu;
- umożliwiają wykorzystanie witamin A, D, E i K jako ich rozpuszczalniki;
- sprawiają, że potrawy lepiej smakują, ponieważ smakowo-zapachowe składniki potraw rozpuszczają się w tłuszczach.
Z drugiej strony jedzenie nadmiernej ilości tłuszczu wiąże się bezpośrednio z otyłością oraz z ryzykiem chorób serca i układu krążenia. Jeść czy ograniczać – słowem kluczowym w tej sprawie jest JAKOŚĆ, czyli rodzaj używanego tłuszczu.
Zalecenia międzynarodowych organizacji zdrowia:
Przyjmuje się następujące rekomendacje jakości tłuszczów w diecie, w przeliczeniu na dzienne zapotrzebowanie na energię:
1) tłuszcze powinny dostarczać do 30% ;
2) z tłuszczów nasyconych nie powinno pochodzić więcej niż 10%;
3) wielonienasycone kwasy tłuszczowe (omega 6 i omega 3) powinny dostarczać 6-10%;
4) tłuszcze trans – mniej niż 1%
5) pozostała część energii powinna pochodzić z tłuszczów jednonienasyconych, do których należy olej rzepakowy.
Jak wybierać dobre tłuszcze?
Zdecydowanie na cenzurowanym są tłuszcze nasycone. Są w produktach pochodzenia zwierzęcego takich jak mięso, wędliny, nabiał czy jaja. Tłuszcz palmowy, powszechnie dodawany do pieczywa cukierniczego, jest również tłuszczem nasyconym. Najważniejszą zasadą przy wyborze tłuszczów wysokiej jakości – wybierać produkty w jak najbardziej naturalnej formie, a nie te wysoko przetworzone, gdzie znajduje się dużo „ukrytego” tłuszczu. Jeśli nie ma się własnego gospodarstwa, gwarantują to produkty z gospodarstw z certyfikatem ekologicznym.
Certyfikat ekologiczny gwarantuje jakość roślin oleistych
Olej rzepakowy BIO jest wytwarzany z nasion rzepaku z upraw ekologicznych. W takich uprawach nie mogą być stosowane nawozy sztuczne, pestycydy i inne sztuczne środki ochrony roślin. W rolnictwie ekologicznym nie stosuje się modyfikacji genetycznych GMO. Jakość oleju rzepakowego BIO, oprócz pochodzenia z rolnictwa ekologicznego, gwarantuje też sposób otrzymywania oleju.
Olej rzepakowy tłoczony na zimno
Oleje wyciskane z różnych oleistych nasion powinny charakteryzować się swoim niepowtarzalnym smakiem, ponieważ potwierdza to ich naturalny sposób otrzymywania. Informacja na opakowaniu, że olej rzepakowy jest z pierwszego tłoczenia nie informuje konsumenta o warunkach produkcji. Tylko napis olej rzepakowy tłoczony na zimno i olej rzepakowy nierafinowany gwarantują, że przy jego wytwarzaniu nie stosowano ekstrakcji za pomocą rozpuszczalników chemicznych, rafinowania ługami czy pozbawiania zapachów pod wpływem pary w bardzo wysokiej temperaturze.
Cechy wysokojakościowego oleju rzepakowego
Olej rzepakowy BIO wysokiej jakości ma następujące cechy:
- jest umieszczony w ciemnej, szklanej butelce;
- ma certyfikat ekologiczny – eko liść uznawany w całej Unii Europejskiej;
- napis olej rzepakowy tłoczony na zimno;
- olej rzepakowy nierafinowany – czyli wyciskany tylko mechanicznie (w prasach), w stosunkowo niskiej temperaturze.
Tylko taki olej rzepakowy BIO zachowuje zawartość witaminy E chroniącą przed jełczeniem i przed wolnymi rodnikami.
Jak używać olej rzepakowy BIO?
Do smażenia, pieczenia używa się tłuszczu z przewagą kwasów tłuszczowych jednonienasyconych, a są to:
– olej słonecznikowy wysokooleinowy (napis o takim przeznaczeniu oleju, z takiej odmiany słonecznika znajduje się na butelce),
– olej rzepakowy
– olej sezamowy
– oliwa z oliwek
Olej rzepakowy nierafinowany, czy olej rzepakowy tłoczony na zimno najlepiej używać na surowo. Tłuszcz jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania narządów, układu odpornościowego, wyglądu skóry, ale ważne, aby dostarczać go w jak najbardziej naturalnej postaci, z daleka od produktów wysoko przetworzonych.
Zostaw komentarz