Cała prawda o glutaminianie sodu. Pod jakimi nazwami się kryje? Co to jest syndrom chińskiej restauracji? Dlaczego jedzenie z dodatkiem glutaminianu sodu jest dla nas niezdrowe? Warto poczytać.
Zastanawialiście się kiedyś, jak to się dzieje, że zupa pomidorowa w proszku, która przeważnie nie ma nic wspólnego z pomidorami, a już tym bardziej z bazą rosołową, pachnie i smakuje jak prawdziwa zupa? Odpowiedzialne za to są tzw. ulepszacze, które znajdziecie wśród składników takiej zupy „pomidorowej”.
Dziś opowiemy o jednym z nich, a konkretniej o „glutaminianie sodu”- popularnym dodatku stosowanym głównie w kuchni chińskiej, ale i wegetariańskiej i nisko proteinowej.
Co to jest glutaminian sodu?
Glutaminian sodu, inaczej sól sodowa kwasu glutaminowego to podstawowy „ulepszacz” smaku żywności przetworzonej. Kwas glutaminowy został odkryty przez japońskiego naukowca prof. Kikunae Ikeda, który odizolował ten kwas z bulionu z wodorostów morskich. Sam w sobie nie ma konkretnego smaku, ale mocno podkreśla smak innych składników, z którymi zostanie zmieszany. Dziś glutaminian sodu jest syntetyzowany chemicznie.
Gdzie używa się glutaminianu sodu?
Glutaminian sodu znaleźć można w zupach w proszku (np. tzw. gorących kubkach), sosach w proszku lub gotowych sosach w słoikach, kostkach rosołowych, różnego typu suszonych jarzynkach (np. w Vegecie), przyprawach do mięs, soli czosnkowej, ketchupie, konserwach mięsnych oraz sosie sojowym.
Mało kto jednak wie, że glutaminian sodu znaleźć można również w szamponach i mydłach.
Pod jaką nazwą ukrywa się glutaminian sodu?
Poszukując glutaminianu sodu w składzie produktów, należy zwrócić szczególną uwagę na inne nazwy, pod którymi może się kryć:
- E 621
- kwas glutaminowy,
- glutaminian,
- autolizowane drożdże,
- autolizowane proteiny drożdżowe,
- ekstrakt z drożdży,
- pokarm drożdżowy,
- teksturowane proteiny,
- jednopotasowy glutaminian,
- kazeinian sodu,
- glutaminian sodu,
- „naturalne smaki”,
- hydrolizowana kukurydza.
W kosmetykach zaś znajdziesz go jako hydrolizowane proteiny lub aminokwasy.
Czy glutaminian sodu jest szkodliwy dla ludzkiego organizmu?
Wpływ glutaminianu na mózg
Glutaminian sodu wpływa na działanie neuroprzekaźników, przez co neurony stają się nadmiernie pobudzone.
W ramach badań nad wpływem glutaminianu sodu na organizm, w latach pięćdziesiątych podano ten składnik szczurom. Okazało się, ze już pojedyncza dawka niszczy neurony szczurów i powoduje uszkodzenia podwzgórza mózgu. Warto dodać, że badania dowiodły również, że ludzie są 6 razy bardziej podatni na działanie glutaminianu sodu niż szczury.
Wpływ glutaminianu na wagę
Ponadto, glutaminian sodu może być odpowiedzialny za nagły przyrost wagi. Współczesne badania dowodzą, że spożywanie glutaminianu sodu 3-krotnie zwiększa ryzyko wystąpienia nadwagi lub otyłości. Okazuje się również, ze nawet jeśli ograniczymy ilość kalorii w naszej diecie, ale pozostaniemy przy spożywaniu produktów zawierających glutaminian, nasza waga może wzrosnąć.
Syndrom chińskiej restauracji
Konsekwencją spożywania produktów zawierających glutaminian sodu może być również zmiana ciśnienia krwi, arytmia, migreny, bóle stawów i mięsni, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia mowy i wzroku, wysypka na skórze i trudności z koncentracją. Wśród skutków spożywania glutaminianu sodu wymienia się również występowanie tzw. syndromu chińskiej restauracji, przejawiającego się zawrotami głowy, palpitacjami serca, nadmierną potliwością, niepokojem i podrażnieniami śluzówki żołądka. Ponadto istnieją także badania, które mówią, że glutaminian sodu osłabia wzrok, na co dowodem są narody azjatyckie, których znaczna część społeczeństwa ma duże wady wzroku, a w kuchni serwuje się i spożywa największe ilości tego dodatku spożywczego.
Zdrowe zamienniki dla produktów z glutaminianem sodu
Żyjemy dziś szybko, a czas ma dla nas niezwykłą wartość. W życiowym pośpiechu, sięganie po gotowe rowiązania w kuchni staje się jednak podstępną formą oszczędności czasu, bo wiąże się z wysokim kosztem po stronie naszego zdrowia. Jesteśmy tego coraz bardziej świadomi, a jednak większość z nas nie do końca wie jak skończyć ze starymi przyzwyczajeniami.
Rezygnacja z produktów zawierających glutaminian sodu również nie jest prosta jeśli nie wiemy, czym zastąpić te produkty w naszej kuchni. Dlatego, poniżej kilka dobrych zamienników bez E-621 na opakowaniu:
- zamiast kostki rosołowej – świeże warzywa i zioła (np. tymianek, lubczyk) lub mieszanka suszonych przypraw bez chemicznych dodatków,
- zamiast Vegety – sól morska,
- zamiast barszczu czerwonego w proszku – sok z kiszonych buraków,
- zamiast sosu pomidorowego instant – pasteryzowane, przetarte soki z pomidorów (przygotowane w sezonie) z dodatkiem oliwy,bazyli, oregano i szczypty ostrej papryki
- zamiast kupnego majonezu – jogurt naturalny lub majonez własnej produkcji.
Każdy kto spróbuje przekona się, że żaden chemiczny składnik nie daje zmysłom takiej rozkoszy jak naturalne produkty z iskrą domowego ogniska.
K. Nowotarska
Źródła:
www.mojdietetyk.pl
www.wolnemedia.net
www.dzecisawazne.pl
Poznaj inne szkodliwe substancje zawarte w żywności, dzięki naszym KARTOM ZDROWEJ WIEDZY.
Zostaw komentarz