Dom i ogród

Ekologiczne mieszkanie, czyli jak żyć w stylu eko?

Wielu z nas martwi się problemami związanymi z kryzysem klimatycznym i dlatego coraz częściej zastanawiamy się nad zmianą zwyczajów, które negatywnie wpływają na stan naszej planety. Na szczęście istnieją proste i sprawdzone sposoby, dzięki którym bez problemu rozpoczniemy nowy ekologiczny rozdział w naszym życiu. Jakie? Podpowiadamy poniżej.

Ekologiczne gadżety, czyli czym zastąpić plastik?

Słoiki

Torebki plastikowe, do których wkładamy owoce, warzywa czy orzechy opanowały nie tylko supermarkety, ale również targowiska. Pamiętajmy, że tego typu woreczki są niezwykle nieprzyjazne dla środowiska, a proces ich rozkładu może trwać nawet do czterystu lat. Zamiast korzystać z torebek, na zakupy przynośmy własne słoiki lub koszyki, do których sprzedawcy będą mogli nałożyć wybrane przez nas produkty.

Torby płócienne

Plastikowe woreczki nie są jedynym problemem, z którym zmaga się świat naturalny. Podobnie rzecz się ma z reklamówkami. Do niedawna darmowe, od jakiegoś czasu zostały objęte obowiązkową opłatą, a mimo to wciąż bardzo prężnie funkcjonują w obiegu. Jeśli jednak na sercu leży nam dobro środowiska, zaprzestańmy korzystania z plastikowych siatek i zmieńmy je na płócienne torby na zakupy.

Recykling i kompostowanie, czyli co zrobić ze śmieciami?

Recykling

Recykling jest podstawowym elementem życia ekologicznego. Segregacja śmieci w znaczący sposób wpływa na zmniejszenie eksploatacji złóż naturalnych oraz zdecydowanie ogranicza ilość produkowanych przez nas odpadów. Przystępując do eko-rewolucji, zacznijmy więc od zafundowania sobie kilku pojemników na śmieci, do których będziemy wrzucać odpowiednio posegregowane odpady.

Kompostowanie

Kompostowanie to prosty sposób na zagospodarowanie odpadów organicznych. Duży procent codziennie produkowanych przez nas śmieci to resztki warzyw, owoców i innych roślin, które przechowywane w kompostowniku po pewnym czasie zamieniają się w kompost. Tak powstały nawóz organiczny możemy efektywnie wykorzystać w przydomowym lub balkonowym ogródku.

Oszczędzajmy energię!

Ważnym krokiem na drodze do eko-życia jest rozsądne korzystanie z energii elektrycznej. Najlepszym sposobem na ograniczenie jej zużycia jest zaopatrzenie się w listwę z wyłącznikiem prądu. To tanie i niezwykle przydatne urządzenie pozwoli nam na większą kontrolę zużywanej przez nas energii.

Kominek z płaszczem wodnym, czyli ekologiczne ogrzewanie

Ci z nas, którym wiecznie doskwiera zimno, ucieszą się na wieść, że istnieje ekologiczny sposób na ogrzewanie domu. Od dawna wiadomo, że wiele pieców i palenisk domowych emituje zatrważające ilości pyłów, które później widujemy pod postacią smogu. Nie chcąc przyczyniać się do zanieczyszczenia powietrza, zainwestujmy w nowoczesny kominek z płaszczem wodnym, który możesz kupić na https://kratki.com/sklep/pl/category/2/wklady-kominkowe/3. Takie urządzenie gwarantuje pewność, że nasz komfort nie niszczy środowiska.

Energia słońca

 

Kolektory słoneczne. Na co zwracać uwagę przed ich zakupem?

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.