Zdrowie

Jak rozpoznać miód naturalny? Przetestuj swój miód

Czy wiesz jak sprawdzić, czy kupiony miód jest w 100% naturalny?

Naturalny miód od pszczół

Jak poznać prawdziwy miód?

Jest na to kilka prostych domowych sposobów. Ale najpierw dowiedzmy się skąd  bierze się zagrożenie, że miód, który kupimy nawet na targowisku, może być sztuczny.

Otóż, nieuczciwi pszczelarze, chcąc zmniejszyć koszty produkcji, a zwiększyć ilość produkowanego miodu, dosładzają miód cukrem. Proces ten polega na ustawieniu przed ulem wody z rozpuszczonym cukrem. To powoduje, że pszczoły, zamiast nektaru, zbierają syrop cukrowy. Dlatego warto znaleźć sprawdzonego dostawcę i wziąć pod uwagę, że najtańszy miód może być „podrabianym”.

Innym praktykowanym zabiegiem jest podgrzewanie miodu, aby dłużej zachował postać płynną. Proces ten, oparty na działaniu wysokimi temperaturami na enzymy znajdujące się w  miodzie, powodują ich rozpad, a tym samym ten niezwykły dar od pszczół traci swoje działanie biologiczne i cudowne właściwości.

Zrób test na prawdziwość miodu

Miód naturalny w postaci płynnej wraz z upływem czasu ulega naturalnej krystalizacji. Jeśli Twój miód, zakupiony w supermarkecie nawet po 4 miesiącach nadal ma taką samą płynną konsystencję, to niepokojący znak.

Test I

Nabierz na czystą łyżeczkę miód i wlej go ponownie do słoika. Jeśli na miodowej powierzchni zrobi się wnęka, Twój miód prawdopodobnie nie jest naturalny.

Test wyłaniający prawdziwy miód

Test II

Do szklanki z zimna wodą wlej łyżeczkę miodu. Jeśli miód opada wolno i nierównomiernie, jest to dobry znak. Natomiast, gdy miód spływa równo i szybko się rozpuszcza, oznacza to, że jest sztuczny.

Test III

Łyżeczkę miodu lej wolnym strumieniem na talerzyk. Prawdziwy miód opada wolno, nieprzerwanym strumieniem, a na talerzyku tworzy stożek. „Ulepszony” miód natomiast, opada szybko i nie tworzy stożka.

Test IV

Potrzebujesz ołówka kopiowego lub miękkiego B6. Nałóż na rękę odrobinę miodu i dotknij go rysikiem. Naturalny miód nie zmienia koloru, z kolei sztuczny barwi się na ciemno.

Warto dodać, że nieliczni pszczelarze prowadzą tzw. dekrystalizację – blokowanie krystalizacji. Odbywa się to w specjalnych cieplarkach, które kontrolują temperaturę procesu, a tym samym możliwość przegrzania się miodu. Taki miód zachowuje swoje właściwości lecznicze. Problemem jest jednak umiejętność rozróżnienia przez zwykłego nabywcę, czy płynność tego słodkiego roztworu jest efektem dekrystalizacji, czy podrabiania.

Sprawdź jakie sekrety ukryte są w prawdziwym miodzie.

M. Leja

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.