Zdrowie

Jak wyleczyć wiosenne przeziębienie

Poznaj 4 domowe sposoby na odzyskanie zdrowia.

Obniżona odporność i zmienne warunki pogodowe sprawiają, że jesteśmy bardziej podatni na przeziębienia. Jak sobie z nimi radzić w naturalny sposób? Jakiś czas temu podawaliśmy przepis na syrop z cebuli– doskonałe lekarstwo na kaszel, nie tylko dla najmłodszych. Dziś kolejne 4 proste metody radzenia sobie z objawami zaziębienia, wg wskazówek dr Michała Tombaka.

  1. Inhalacje
  2. Wkładki do nosa
  3. Syrop „MOC”
  4. Napój na noc

1. Inhalacje

Inhalacja jest metodą zapobiegania i leczenia wielu schorzeń dróg oddechowych, polegającą na wdychaniu rozpylonego środka leczniczego. Podczas inhalacji, środek leczniczy trafia bezpośrednio do dróg oddechowych czyli do miejsca, na które powinien oddziaływać. Efekt leczenia widać stosunkowo szybko, a do tego można je stosować bez względu na wiek chorego. Inhalacje doskonale nadają się również w ramach działań profilaktycznych, do upłynnienia wydzieliny zalegającej w oskrzelach lub regeneracji nabłonka.

Do przeprowadzenia inhalacji potrzebne będzie:

– kilka ziemniaków,

– koper,

– olej roślinny,

– soda oczyszczona,

oraz

– garnek,

– ręcznik.

Przygotowanie:

Ugotuj ziemniaki bez obierania ich ze skórki (tzw. „w mundurkach”), dodaj stosowany w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych koper. Następnie odlej część wody i do gorących ziemniaków dodaj 2 łyżki stołowe oleju roślinnego i pół łyżeczki sody oczyszczonej.  Całość podgrzej na ogniu. Narzuć na głowę koc lub ręcznik i pochyl się nad garnuszkiem z parującymi ziemniakami. Staraj się głęboko oddychać ustami, wdychając parę z ziemniaków.

Stosowanie:

Inhalacje można stosować kilka razy dziennie.

2. Wkładki do nosa

Do przygotowania wkładek będą  potrzebne: średnia cebula i gaza higroskopijna (dostępna m.in. w aptece).

Cebulowe wkładki do nosa są skuteczną metodą leczenia, z uwagi na niezwykłą zdolność cebuli do absorpcji bakterii z otoczenia.

Przygotowanie:

Cebulę zetrzeć drobno na tarce i ułożyć na gazie. Gazę zwinąć w miniaturowe walce i w ten sposób uzyskane tampony włożyć po jednym do każdego otworu nosowego.

Stosowanie:

3 razy dziennie, po 15 minut

3. Syrop „MOC”

Syrop według przepisu dr Tombaka, nazwany przeze mnie syropem „MOC” od trzech głównych składników mikstury:

– miodu,

octu,

– cebuli.

Przepis na syrop jest następujący:

Pół dużej cebuli zetrzeć na tarce i zalać 1,5 łyżki stołowej octu. Całość położyć na gazie i wycisnąć tak, by otrzymać sok. Do otrzymanego w ten sposób soku dodać 3 łyżki stołowe miodu i wymieszać.

Dawkowanie:

Po 1 łyżeczce syropu, co pół godziny.

4. Napój na noc

Kolejną metodą radzenia sobie z przeziębieniem jest napój, który należy spożywać przed snem.

Składniki napoju:

– dżem malinowy (lub rozgniecione maliny- świeże lub mrożone)

miód

– wódka/koniak

– cytryna

Przygotowanie:

Do małego naczynia dodać po jednej łyżce stołowej dżemu, miodu i alkoholu. Całość wymieszać, a następnie dodać sok wyciśnięty z połowy cytryny. Tak uzyskaną miksturę przelać do szklanki, a następnie dodać do niej przegotowaną wodę.

Dawkowanie:

Pić powoli, 1 szklankę dziennie, przed snem.

Podane sposoby leczenia można wykorzystać na dwa sposoby: wybrać jedną, dla siebie najodpowiedniejszą lub stosować łącznie, zwiększając szansę na wyleczenie.

Życzę zdrowia,

K. Nowotarska

Źródła:

http://www.aeromedika.pl/s.php?d=1

M. Tombak, Jak żyć długo i zdrowo, Łódź 2008.

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.