Dom i ogród

Jaką pościel wybrać dla alergika?

Prawdy i mity na temat najlepszej pościeli dla osób z alergią. Przekonaj się, jaka pościel dla alergika będzie najlepsza.

Nasz organizm wyposażony jest w układ immunologiczny, którego zadaniem jest chronić nas przed wirusami, bakteriami itp. Jeśli więc w naszym organizmie pojawi się jakieś zagrożenie, komórki krwi dają sygnał do produkcji przeciwciał, służących unieszkodliwieniu intruza. Istnieją jednak sytuacje, w których nasz układ immunologiczny nie działa poprawnie. Wówczas, uznaje za zagrożenie całkiem niewinne substancje, takie jak np. fruwające pyłki w powietrzu. Podstawowym objawem posiadania „nadgorliwego” układu immunologicznego jest kichanie, łzawienie czy wysypka. Objawy te stanowią podstawę do zdiagnozowania alergii.

Pierwszy sygnał alergii

Pierwsze objawy alergii pojawiają się u dzieci. Właśnie dlatego tak istotne jest dokładne (acz nie przesadne) obserwowanie maluchów. Zwłaszcza jeśli alergia występowała już w naszej rodzinie. Albowiem, jak wynika z badań alergia może być dziedziczna. Przykładowo, jeśli jedno z rodziców ma alergię, prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie ją miało wynosi ok. 20-40%. Jeśli zaś oboje rodzice są uczuleniowcami, ryzyko alergii u dziecka wzrasta do 30-60%. Przy czym, nawet jeśli żadne z rodziców nie ma alergii, nie można jej wykluczyć u dziecka (wówczas ryzyko alergii u dziecka wynosi ok. 10%).

Alergia a postęp cywilizacyjny

Powodów zachorowań jest oczywiście wiele. Coraz częściej podkreśla się w tym względzie rolę zmian cywilizacyjnych. Nie pierwszy raz, postęp postrzega się jako źródło zła, jednak zamiast popadać w panikę, warto przyjrzeć się jego pozytywnym aspektom. Wśród nich, na szczególna uwagę zasługuje fakt, iż coraz lepiej radzimy sobie z alergią, poznajemy nowe sposoby radzenia sobie z uczuleniem, a przede wszystkim łamiemy utarte przekonania odnośnie tego co dla alergika najlepsze.

Alergia i pokój

Dziś również sprzeciwimy się skostniałym przekonaniom odnośnie jednego z codziennych aspektów życia alergika, a mianowicie jego snu, a konkretniej pościeli. Zgodnie z założeniem tradycyjnej szkoły, alergik to osoba która śpi w pokoju bez dywanów, zasłon i żaluzji, jak również bez kwiatów doniczkowych (bo ziemia to skupisko grzybów i pleśni) oraz kwiatów sztucznych (bo gromadzą kurz). Dla spokojnego snu alergik powinien pozbyć się z sypialni wszelkich książek i drobiazgów. Ściany sypialni alergika powinny być pokryte farbą hamująca rozwój pleśni, w żadnym razie nie przyciągającą kurz tapetą. Poza tym, alergik nie powinien używać w pokoju wentylatora, gdyż w ruchomym powietrzu krąży więcej odchodów roztoczy i pyłu. Dodatkowo, obowiązuje bezwzględny zakaz otwierania okna w sypialni w okresie kwitnienia i pylenia roślin. Założenia tradycyjnej szkoły mogą się wydawać surowe, a sypialnia przykładnego alergika żyjącego w zgodzie z tymi założeniami zdaje się bardziej przypominać klasztorną cele, czy bunkier, a nie relaksująca i harmonijną przestrzeń wypoczynku, ale cóż, taki to ciężki żywot alergika. Czy na pewno tak musi być?

Sterylne życie alergika

Współcześni specjaliści kręcą głową z dezaprobatą i nie ma się im co dziwić, skoro to właśnie w przesadnie sterylnych warunkach, w których obecnie wychowywane są dzieci, poszukiwać można powodów, dla których ich układ immunologiczny robi się nadgorliwy i wrogi, nawet względem nieszkodliwych substancji w naszym otoczeniu. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których dziecko wychodzi z „domu dla alergika” to przedszkola, szkoły lub innych miejsc, nie przystosowanych do jego uczulenia. Jednocześnie, trudno się spodziewać by możliwe było ograniczenie jego kontaktu z tego rodzaju placówkami. Zamiast popadać w „aranżacyjną ascezę”, lepiej walczyć z alergenami za pomocą systematycznego sprzątania, wietrzenia i prania.

Spokojny sen

Rozbieżne zdają się być również podejścia do właściwej dla alergika pościeli. Tradycjonaliści uznają, że najlepsza jest pościel wypełniona włóknami poliestrowymi lub poliestrowo-silikonowym granulatem, albo pościel z mikrofazy. Podstawowa zaleta pościeli ze sztucznych włókien jest to, ze jest lekka, puszysta i przewiewna. Poza tym, można ją prać w pralce i nawet po wielu takich praniach jest odporna na przenikanie roztoczy. Tradycyjna szkoła całkowicie odrzuca możliwość spania alergika pod pościelą z pierza.

Tymczasem, okazało się, że pościel z pierza wcale nie jest dla alergika większym zagrożeniem od pościeli z włókien syntetycznych. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Szwecji, poziom alergenów roztoczy kurzu w poduszkach syntetycznych był aż 8 razy większy od poduszek z pierzu. Poza tym, syntetyczna pościel może być źródłem niebezpiecznych substancji chemicznych.

Jaka pościel dla alergika?

W obliczu całkowicie zaprzeczających sobie teorii, rodzi się więc pytanie: jaka pościel będzie najodpowiedniejsza dla alergika? Jakiś czas temu natrafiłam na temat pościeli firmy Allerguard, produkowanej w Polsce na bazie japońskiej i duńskiej technologii. Jest ona wypełniona pierzem, jednakże poddawana jest specjalnej obróbce termicznej, dzięki czemu pierze pozbawiane jest właściwości alergizujących. Na uwagę zasługuje również fakt, iż pościel ta tkana jest z bardzo gęstego materiału, który nie przepuszcza odchodów roztoczy kurzu, a jednocześnie przepuszcza powietrze. Co ciekawe, pościel ta nie jest szyta, tylko klejona. Poza tym, nadaje się do prania. Jej wadą z pewnością jest wysoka cena. Cały zestaw to bowiem koszt rzędu 2 tysięcy złotych.

Pamiętajmy jednak, że sypialnia to miejsce gdzie spędzamy dużą część naszego życia, dlatego też tego rodzaju wydatek nigdy nie będziemy postrzegać jako pieniędzy wyrzuconych w błoto, a prędzej jako inwestycję w poprawę jakości życia naszego, a przede wszystkim naszych dzieci.

K. Nowotarska

Źródło:

http://alergicznie.pl/alergie/jaka-posciel-wybrac-porady-dla-alergikow/169

http://www.allerguard.com.pl/

O autorze

Powiązane artykuły

1 komentarz

  • bozenaK 20 września 2019 o 09:09

    Jestem alergikiem i swoją pościel kupiłam w sklepie expert snu, jestem z niej zadowolona w nocy sie wysypiam bardzo dobrze,a sama pościel jest bardzo milutka w dotyku, wykonana jest z materiałów bardzo dobrej jakości.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.