Dziecko

Jakie pieluszki wybrać dla malucha?

Co warto wiedzieć o pieluszkach wielorazowych.

Jakie pieluchy wybrać?Narodziny małego dziecka to niezwykłe wydarzenie. Malutkie rączki, malutkie nóżki, ciekawe świata oczy, niewinna minka, może kilka włosków na głowie- kto nie rozczuliłby się na ten widok?! Wkrótce następuje dzień powrotu do domu. Malec trafia do swojego nowego pokoju, gdzie już czeka na niego łóżeczko, ubranka, zabawki i… pieluszki. To właśnie te ostatnie są tematem dzisiejszych rozważań.

Nad doborem pieluszek warto pomyśleć jeszcze przed narodzinami malca, albo chociaż w pierwszych tygodniach jego życia. Przede wszystkim, warto zadać sobie pytanie, czy wybrać pieluszki jednorazowe czy wielorazowe?

Pieluszki jednorazowe, potocznie nazywane „pampersami” (od nazwy pierwszego producenta jednorazowych pieluch) są powszechnie używane na całym świecie. Dlaczego rodzice się na nie decydują? Przede wszystkim ze względu na wygodę ich stosowania.  Procedura jest banalnie prosta: zakładamy dziecku pieluszkę na pupę, a gdy pieluszka jest pełna moczu lub trafia do niej kupa, ściągamy pieluszkę i wyrzucamy do śmietnika, zamieniając ją na nową. Nasze dziecko jest teraz zadowolone i może wesoło ganiać z suchą i czystą pieluszką, więc i my jesteśmy szczęśliwi.

Czy jest to jednak najlepsze rozwiązanie?

Pampersy a ekologia

A czy zastanawialiście się jak wyglądają dalsze losy zużytej pieluszki? Z naszego domowego śmietnika trafia ona do osiedlowego kontenera, potem do śmieciarki, a następnie na wysypisko, gdzie rozkładać się będzie przez- UWAGA- 1000 lat!

Szacuje się, że każdy mały człowiek w okresie swojego dzieciństwa zużywa ok. 3000 pampersów. Czy naprawdę chcemy doprowadzać do takiego stosu śmieci?

Jaka jest alternatywa dla pampersów?

Odpowiedz jest prosta- pieluszki wielorazowe.
Wiele osób zastosowanie pieluch wielorazowych utożsamia z powrotem do „tetrowych” doświadczeń naszych mam i babć. W rzeczywistości, wielorazowe pieluchowanie to raczej udoskonalenie praktyk tetrowych o bardziej praktyczne i kolorowe rozwiązania.

Pieluszki wielorazowe, dla zdrowia Twojego dziecka
Pielucha wielorazowa- rodzaje

Pieluszki wielorazowe składają się najczęściej z dwóch części.

1. Otulacz PUL-owy

Mogą to być pieluszki tetrowe z otulaczem- czyli wodoodpornym materiałem, zabezpieczającym przed przeciekaniem. Pieluszkę zmieniamy zawsze wtedy, gdy jest mokra, natomiast otulacz pierzemy co 5 przewinięcie.
Na dwa pierwsze miesiące życia dziecka wystarczą 3 otulacze i kilka pieluszek tetrowych

2. Kieszonki PUL

Innym rozwiązaniem są kieszonki PUL, w których umieszczamy wkładki chłonne.  Powierzchnia kieszonki PUL pokryta jest przeważnie laminatem, który zatrzymuje wilgoć, a jednocześnie przepuszcza powietrze. Wybór wkładki chłonnej, którą umieścimy w kieszonce, zależy od nas. Może to być zwykła tetra, albo specjalna wkładka mikrofibrowa (dostępna w sklepach z pieluszkami wielorazowymi).

W odróżnieniu od otulacza, kieszonkę PUL pierzemy częściej. Za każdym razem, gdy przebieramy pieluszkę.

Korzyści ze stosowania pieluszek wielorazowych

– nie zawierają chemikaliów;

W składzie pieluszki jednorazowej znajdują się m.in. polietylen, poliakrylan sodu (nie stosowany np. w tamponach z powodu zagrożenia syndromem szoku toksycznego), chlor, substancje zapachowe (wywołujące podrażnienia skóry u niemowląt), a w żelu absorbującym wilgoć- rakotwórczy benzol.

– oddychający materiał zapobiega przegrzewaniu się pupy dzieci ( oraz jąder- u chłopców);

Tworzywa sztuczne w pieluszkach jednorazowych powodują, że skóra w pieluszce nie oddycha, a temperatura wewnętrzna wzrasta z 34 do 37 stopni Celsjusza, powodując przegrzanie moszny

– są wyprodukowane z przyjaznych dla skóry dziecka materiałów, dzięki czemu nie powodują podrażnień skóry, a więc nie wymagają również stosowania przeciwdziałających podrażnieniom maści

– po „odpieluchowaniu” malca, pieluszki można odsprzedać lub użyć przy kolejnym dziecku;

– nawet po doliczeniu kosztów prania, ich stosowanie jest o połowę tańsze niż stosowanie pieluszek jednorazowych.

Pieluszki wielorazowe są zdrowe dla pupy Twojego dziecka, a jednocześnie mniej kosztowne dla Ciebie i dla środowiska. Nie pierwszy raz, troska o zdrowie łączy się z troską o Matkę Ziemię.

Czy dzieci muszą chodzić w pieluchach jednorazowych?

Warto żyć w stylu eko od pierwszych chwil.
K. Nowotarska

Źródło:
http://dziecisawazne.pl/cala-prawda-o-pieluchach-jednorazowych/

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.