Oto sprawdzony, wielokrotnie udoskonalany przepis na piękny, wyrośnięty biszkopt do tortu, ciasta z galaretką, do przełożenia kremem, kto jak woli.
Ten przepis na biszkopt jest najlepszy, udoskonalany przez długi czas i próbowany w różnych wersjach, proporcjach. Polecam mieć składniki do niego w temperaturze pokojowej, chociaż jeżeli ochota na ciasto jest spontaniczna i akurat jajka są w lodówce, to też się na pewno uda.
JAK ZROBIĆ WSPANIAŁY BISZKOPT BEZ PROSZKU DO PIECZENIA?
Jeżeli zastanawiamy się, czy to jest w ogóle możliwe, żeby osiągnąć biszkopt wysoki na ok. 8-10 cm bez proszku do pieczenia, to ja mówię, że oczywiście!
Taki biszkopt piekę już od lat w moim domu, zawsze bez proszku, żeby był zdrowy dla najmłodszych nawet dzieci, a przede wszystkim po prostu najpyszniejszy.
A oto tajemnica wspaniałego biszoptu:
- najlepsze możliwe produkty
- technika wykonania
Jeżeli chodzi o technikę wykonania, to długo dochodziłam do tego, jak sprawić, żeby biszkopt po pieczeniu nie opadł. Tutaj dzielę się tą tajemnicą, by każdy mógł zrobić fantastyczny biszkopt do swojego ciasta. Sposób jest prosty. Trzeba się go tylko trzymać.
Składniki na duży biszkopt (dzielić na 3):
- 10 JAJ
- 10 ŁYŻEK CUKRU (może być trzcinowy, ale kolor biszkoptu będzie bardziej karmelowy)
- 10 ŁYŻEK MĄKI (polecam ekologiczną, jasną, pszenną)
RADA 1: Jeżleli chodzi o mąkę, to można dać 3 łyżki mąki krupczatki, a 7 łyżek tortowej. Sprawi to, że biszkopt będzie bardziej puszysty i „lekki”. Osobom początkującym polecam jednak najpierw wypróbować przepis tradycyjny, z jednym rodzajem mąki.
RADA 2: Ja jestem zawsze zwolenniczką zmniejszania ilości cukru w ciastach. Jednak w przypadku biszkoptu nie można tego robić, gdyż odpowiednie, równe proporcje składników odgrywają ogromną rolę w sukcesie pieczenia biszkoptu. Dlatego ich nigdy nie zmieniamy. Jeżeli lubimy mniej słodkie ciasta, to polecam zmniejszyć ilość cukru w kremie, którym będziemy przekładali krążki biszkoptowe lub nasączenie biszkoptu wodą z cytryną. To przełamie słodki smak ciasta.
Jeżeli chcemy zrobić mniejszy biszkopt, np. na dwa blaty, to proporcjonalnie zmniejszamy ilość składników. Dwa blaty wychodzą dobrze z 6 jaj.
WYKONANIE:
Włączyć piekarnik na 180 stopni, góra i dół piekarnika. Blaszkę okrągłą o średnicy ok. 26 cm wyłożyć na spodzie papierem do pieczenia i zamknąć obręcz. Nożyczkami obciąć wystający papier. Nie smarować boków blaszki żadnym tłuszczem.
Umyć i osuszyć jajka, przygotować w miseczce 10 łyżek mąki. Następnie oddzielić żółtka od białek i ubijać białka mikserem na sztywną pianę. Następnie stopniowo dodawać łyżką cukier i nadal ubijać, aż piana będzie jednolita i błyszcząca. Jak osiągniemy efekt super ubitej piany z cukrem dodajemy, ciągle miksując, po kolei żółtka. Za każdym razem miksujemy ok 10-15 sekund i wrzucamy kolejne żółtko. Na końcu kontynuujemy miksowanie jeszcze ok 5 minut, aż piana będzie sztywna i lśniąca. Cały proces miksowania trwa ok 12-15 minut i ważne, by go nie skracać.
Po ubiciu jajek z cukrem należy stopniowo dodać mąkę.
JAK DODAĆ MĄKĘ DO JAJEK Z CUKREM, BY BISZKOPT NIE OPADŁ?
Po odpowiednio długim procesie ubijania jaj i w odpowiedniej kolejności ich dodawania, to jest druga tajemnica udanego biszkoptu – umiejętne dodanie mąki.
Należy przesiewać mąkę łyżka po łyżce do ubitych jajek, za każdym razem bardzo delikatnie mieszając raz włączonym, raz wyłączonym mikserem. Włączamy mikser tylko na dwa, trzy obroty przy dodaniu łyżki mąki, następnie wyłączamy i ręcznie ruszając mikserem, delikatnie mieszamy mąkę z masą jajeczną. Bardzo ważne, by było to delikatne, bo masa może się stać „ciężka” i biszkopt opadnie w pieczeniu. Jeżeli mieszamy tylko łyżką ręcznie, to zdarza się dość często, że w cieście pozostają grudki mąki i źle to wygląda oraz smakuje w cieście.
Dlatego polecam połączyć w technice mieszania mąki z masą jajeczną delikatne dwa obroty łopatek miksera, a później już wyłączonymi ręcznie zrobić delikatnie kilka ruchów. W taki sposób biszkopt będzie puszysty i jednolity.
Przełożyć ciasto do blaszki i piec w piekarniku ok 40-50 min. Po wyjęciu można zrzucić blaszkę z biszkoptem z ok. 20-30 cm na podłogę, co pomaga biszkoptowi wyrównać powierzchnię po pieczeniu. Ważne, by blaszka była równo ułożona i upadła jednolicie. Jest to jednak niekonieczne i nie każdy lubi takie rozwiązania. Delikatnie, jeszcze ciepły biszkopt okrajamy nożem, tak by nie pokaleczyć boków, zostawiamy do ostygnięcia. Po ostygnięciu kroimy na trzy blaty.
Barbara
Zostaw komentarz