Dom i ogród, Zdrowie

Bycie eko w codziennym życiu, od czego zacząć?

Ekologia i zmiany klimatu to tematy, które w ostatnim czasie są coraz częściej poruszane w mediach. Sami również zauważamy potrzebę dbania o środowisko oraz dostosowania naszych nawyków do potrzeb planety. Czasem jednak od razu się zniechęcamy, ponieważ wybieramy wygodę, innym razem rezygnujemy, bo myślimy, że zmiana na życie eko może nas zbyt dużo kosztować. Poniżej przedstawiamy kilka prostych i tanich w realizacji kroków w stronę życia less waste.

Rezygnacja z rzeczy jednorazowych

Podstawowym sposobem na zmniejszenie naszego śladu węglowego jest redukcja produkowanych przez gospodarstwo domowe odpadów oraz zminimalizowanie zużycia energii pochodzącej z nieodnawialnych źródeł. Ślad węglowy to ilość gazów cieplarnianych uwalnianych bezpośrednio lub pośrednio poprzez działania człowieka albo produkcję towarów. Ważne jest zatem nie tylko wyłączanie telewizora lub radia, kiedy ich nie oglądamy albo nie słuchamy, ale również zwracanie uwagi na towary, które kupujemy. Do produkcji każdego z nich zużywa się energię, która wpływa na planetę oraz klimat.

Kupując ubrania lub sprzęty starajmy się stawiać na jakość, a nie ilość. Duże znaczenie ma również wybieranie rzeczy wielorazowych zamiast tych, których będziemy mogli użyć jeden raz. Najpopularniejszym i najczęściej spotykanym w życiu codziennym przykładem takiego produktu są torby na zakupy. Zrezygnujmy z ciągłego kupowania foliówek, a idąc do sklepu zabierajmy własne bawełniane torby na chleb, owoce, warzywa oraz pozostałe produkty. Możemy również korzystać z własnych wielorazowych pojemników, do których kupimy wędliny, sery lub produkty sypkie.

Najlepszy sposób na wodę – filtracj                       a

Równie łatwo możemy zrezygnować z wody w jednorazowym plastiku. Tak samo smaczna i zdrowa ciecz płynie przecież w naszych kranach. Wystarczy przefiltrować ją przed wypiciem, aby usunąć smak i zapach chloru oraz zanieczyszczenia, które mogą do niej trafić z sieci wodociągowej. Pomocne w tym będą dzbanki filtrujące, które również idealnie wpisują się w ruch less waste, ponieważ można ich używać przez bardzo długi czas. Filtr wymienia się co około miesiąc lub 150 litrów oczyszczonej wody. Jest to nie tylko działanie ekologiczne, ale również przynoszące wiele oszczędności finansowych. Woda kranowa jest kilkaset razy tańsza niż ta w butelkach!

Aby być jeszcze bardziej eko, możesz zdecydować się na szklany dzbanek filtrujący. Dafi Crystal to świetne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie piękny i nowoczesny design oraz wygodne metody. W dzbanku zastosowano wkład z węgla aktywnego oraz z żywicy, która dodatkowo zmiękcza wodę. Dzięki temu na sprzętach kuchennych nie osadza się kamień i mogą Ci dłużej służyć. Często ten model dzbanka Dafi można kupić od razu ze sporym zapasem filtrów, tak jak np. tu: https://filtrosfera.pl/dzbanek-filtrujacy-dafi-crystal-grafit-10-filtrow-dafi-classic. To oszczędność czasu podczas zakupów oraz jednorazowy koszt wysyłki.

Alternatywą dla dzbanków są butelki filtrujące. Możemy je zabrać wszędzie i uzupełnić kranówką w restauracji, muzeum lub na siłowni. Dzięki temu nie musimy kupować wody, produkując przy tym nowe śmieci. Filtry do butelek Dafi wystarczają na miesiąc. Przez cały ten czas możesz nie kupować jednorazowego plastiku. To ulga dla środowiska oraz Twojego portfela. Materiałem, z którego został wykonany filtr do butelki Dafi jest węgiel pochodzący ze spalania łupin orzechów kokosowych. Jest on w pełni naturalny i bezpieczny.

Segregacja i minimalizm

Równie ważne, co redukowanie odpadów, jest ich segregowanie. Tylko dzięki temu w przyszłości będą mogły zostać poddane recyklingowi. Pamiętajmy zatem o wyrzucaniu śmieci do właściwych pojemników. W ten sposób możemy dać im drugie życie. Przed kolejnymi zakupami warto zrobić też listę potrzebnych produktów i przestać kupować pod wpływem chwili i impulsu. Z badań wynika, że wyrzucamy nawet 30% żywności. Rocznie daje to 1,3 miliarda ton. Wprowadzanie zmian zacznijmy od własnego gospodarstwa domowego. Jeśli coraz więcej z nas zauważy potrzebę ekologicznego życia być może uda się nam odmienić los planety i nie powiększyć wysp odpadów na oceanach.

Sok z owoców czarnego bzu na kaszel i infekcje u dzieci oraz dorosłych

Zupa dyniowa z curry i kminkiem

 

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.