Dom i ogród, Polecane

Nie wyrzucaj baterii do śmietnika – to zbrodnia na środowisku

Świadomość ekologiczna Polaków sukcesywnie wzrasta. Wciąż jednak zdarzają się osoby, które po prostu nie wiedzą, że wyrzucona wprost do śmietnika bateria niesie duże zagrożenie dla środowiska i zdrowia. Dlaczego segregacja baterii jest taka ważna? Przeczytasz poniżej.

Baterie – powszechne, choć niebezpieczne

Z pewnością w każdym domu znajdą się urządzenia zasilane bateriami (np. piloty do urządzeń RTV, zegarki, zabawki, ciśnieniomierze, termometry czy kalkulatory). Ogromna większość sprzedawanych na rynku baterii to baterie jednorazowe. Tymczasem ich akumulatorowe odpowiedniki można wykorzystywać nawet kilkaset razy. Akumulatorki są więc produktem daleko bardziej ekologicznym. W codziennym, normalnym użytkowaniu, baterie nie są niebezpieczne. Kłopot z nimi pojawia się wtedy, kiedy przestają spełniać swoją funkcję, wyczerpują się, i trzeba coś z nimi zrobić.

Pokaż co masz w środku – rodzaje baterii

Wyróżniamy wiele rodzajów baterii. Podstawowym kryterium podziału jest rodzaj zastosowanego w baterii ogniwa. W języku potocznym używa się określeń: bateria zwykła (czyli cynkowo-węglowa) oraz bateria alkaliczna (o właściwościach baterii alkalicznych przeczytasz tutaj). Na rynku występują też baterie srebrne, rtęciowe, litowo-manganowe, cynkowo-powietrzne, niklowo-kadmowe.

Baterie zawierają w sobie różne metale ciężkie, które nie są naturalnie neutralizowane oraz inne szkodliwe substancje. Dla przykładu ołów, rtęć, kadm, nikiel, lit – w realny sposób negatywnie wpływają one na zdrowie człowieka. Trzeba sobie uświadomić, że jedna malutka bateria guzikowa, taka jakich używa się w zegarkach na rękę, może zatruć aż jeden metr sześcienny gleby, przy okazji zatruwając wodę. Jeśli wrzucimy taką baterię do odpowiedniego pojemnika, a nie do ogólnego kosza na śmieci, nic takiego się nie stanie.

Segreguj baterie i dbaj o środowisko

Specjalne pojemniki na zużyte baterie znaleźć można prawie w każdej szkole, urzędzie czy większym sklepie. Segregacja baterii to nic trudnego. Jeśli nie masz możliwości za każdym razem po wykorzystaniu baterii oddać jej od razu do punktu zbiórki, możesz wygospodarować w domu osobny kartonik czy woreczek, w którym przechowasz zużytą baterię do chwili, kiedy będziesz miał możliwość oddanie jej do recyklingu. Bardzo słuszną inicjatywą są organizowane w szkołach zbiórki baterii, warto bowiem już u najmłodszych zaszczepiać przekonanie, że dbając o środowisko naturalne, dbają także o swoje zdrowie. Do uczestnictwa w takich szkolnych zbiórkach dzieci zachęcane są także przez organizatorów ogólnopolskich konkursów z atrakcyjnymi nagrodami.

Co się dzieje z bateriami wrzuconymi do odpowiedniego pojemnika?

Baterie zebrane w pojemnikach trafiają do zakładów przetwarzających zużyte baterie. Najpierw są sortowane pod względem rodzaju (chodzi o rozdzielenie od siebie baterii o różnych składach chemicznych). Takie sortowanie odbywa się mechanicznie, a następnie jeszcze raz ręcznie, dla większej dokładności. W związku z tym, że rodzajów baterii jest bardzo dużo, do każdego z nich stosuje się odpowiednio dostosowane procedury recyklingu, tak by jak najefektywniej odzyskiwać surowce do ponownego przetworzenia.

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.