Na czym polega jej fenomen, dlaczego jest tak zachwalana, jakie daje efekty i dla kogo jest przeznaczona? Pasta dr Budwig skutecznie walczy z nowotworem.
Kim była dr Budwig?
Dr Johanna Budwig, urodzona w 1909 roku, zmarła w 2003, niemiecka pani biochemik, w ciągu swojego niespełna 100 letniego życia była 7-krotnie nominowana do nagrody Nobla. Była pionierką badań nad kwasami omega-3 i olejem lnianym. Owocem jej badań jest pasta, którą w głównej mierz doceniono dopiero po śmierci jej pomysłodawczyni. Powszechnie nazywana „pastą dr Budwig” jeszcze przez wiele pokoleń będzie sławiła nazwisko jej twórczyni.
Co to jest pasta dr Budwig
Pasta dr Budwig nie jest skomplikowanym lekarstwem tworzonym w pracowniach farmaceutycznych. Tę opartą na prostym przepisie pastę, może zrobić każdy w swoim domu. Przepis oparty jest na dwóch podstawowych składnikach: oleju lnianym i chudym twarogu. Pasta dr Budwig jest skuteczna i stosowana przez tysiące ludzi na całym świecie.
Koncepcja dr Budwig
Głównym założeniem dr Budwig było, że przyczyną większości schorzeń osób przewlekle chorych jest nadmierna produkcja oksydazy. Ten enzym tkankowy rozkładany jest przez nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w innych enzymach produkowanych przez organizm. Nadprodukcja oksydazy mogłaby więc być regulowana przez nienasycone kwasy tłuszczowe, jednak wymagałoby to dostarczenia do organizmu chorego dodatkowych „porcji” tych kwasów. Tymczasem, nawet jeśli w spożywanym jedzeniu znajdują się niezbędne kwasy tłuszczowe, to podczas obróbki termicznej jak gotowanie lub poprzez zawarte w pokarmie konserwanty, aktywność nienasyconych kwasów tłuszczowych jest niszczona.
Ponadto, dr Budwig zaobserwowała, że cechą wspólną osób przewlekle chorych jest brak fosfatydów i lipopretein (w tym kwasów omega-3) we krwi, przez co organizm tych osób jest silniej i niestety skuteczniej atakowany przez nowotwory.
Na bazie tych założeń dr Budwig rozpoczęła 3-miesięczną terapię, w ramach której chorym podawano brakujące składniki odżywcze, co zaowocowało stopniowym cofaniem się takich chorób, jak nowotwory, anemia, dysfunkcje wątroby i cukrzyca.
Skuteczność tej terapii zainspirowała dr Budwig do poszukiwania naturalnego sposobu uzupełniania tych składników, czego efektem jest mieszanina twarogu i oleju lnianego, znana właśnie pod nazwą pasty dr Budwig.
Lecznicze właściwości pasty dr Budwig
Dieta dr Budwig oparta na spożywaniu pasty zalecana jest zwłaszcza przy leczeniu nowotworów łagodnych oraz złośliwych. Jak donoszą źródła internetowe, pasta okazała się skutecznym „lekarstwem” nawet u pacjentów, których nowotwór został zaklasyfikowany przez środowisko medycyny akademickiej za nieuleczalny i śmiertelny.
Poza tym, pasta dr Budwig daje korzystne rezultaty w następujących chorobach:
- arytmia,
- atak i zawał serca,
- astma oskrzelowa,
- cukrzyca,
- schorzenia woreczka żółciowego,
- artretyzm,
- wrzody żołądka,
- schorzenia wieku starczego,
- stwardnienie rozsiane.
„(…) Nowotwór jest łatwo uleczalny. Terapia polega jedynie na odpowiedniej diecie. Reakcja na nią jest natychmiastowa; komórki nowotworowe są słabe i bardzo podatne na uszkodzenia. Dr Budwig bardzo precyzyjnie rozpoznała biochemiczny punkt załamania się nowotworu”
– dr Dan C. Roehm (onkolog i kardiolog, który podjął się zbadania zasad diety dr Budwig)
JAK ZROBIĆ PASTĘ DR BUDWIG?
Pasta dr Budwig – przepis i przygotowanie
Składniki (dzienna porcja dla 1 chorego):
- 6-8 łyżek oleju lnianego
- mały kubek 0%-owego jogurtu naturalnego (ewentualnie maślanka lub kefir)
- 12,5 dkg białego twarogu (chudego, najlepiej 0%-ego)
Całość przez 5 minut miksujemy.
Po zmiksowaniu można do pasty dodać przyprawy nadając jej smak słodki, słony, kwaśny, ostry. Według własnego uznania.
Bardzo dobrze smakuje pasta Budwig z dodatkiem łyżeczki kurkumy i imbiru, szczypty soli i pieprzu. Idealnie pasuje do kanapek, a kurkuma dodatkowo wzmacnia jeszcze działanie przeciwnowotworowe pasty.
Można także zrobić wersję słodką z cynamonem, wanilią i rodzynkami (koniecznie naturalnie suszonymi, bez siarczynów).
Dawkowanie i przechowywanie pasty Dr Budwig
Pasta powinna mieć konsystencję kremu mleczno-jajecznego. Dodawać się ją powinno do śniadania, obiadu i kolacji. Można rano przygotować porcję na cały dzień i stopniowo dodawać do posiłków, tworząc z niej sosy i desery, a pomiędzy posiłkami przechowywać pastę w szklanym naczyniu (np. słoiczku) w lodówce.
Uwaga!
Zgodnie z zaleceniami dr Budwig, osoby bardzo ciężko chore powinny spożywać pastę świeżo przygotowaną. Wersja przygotowywania pasty na cały dzień, wskazana jest więc tylko w mniej zaawansowanej chorobie.
W przypadku osób dotkniętych chorobą nowotworową, kuracja powinna trwać min. 3 miesiące. Dopiero po tym czasie można stopniowo zmniejszać dawkę pasty.
Profilaktycznie pastę dr Budwig spożywa się przez 2 tygodnie.
Kurkuma zwalcza raka. Poznaj działanie hinduskiej przyprawy.
Zdjęcia autorskie oraz dzięki uprzejmości autorów z pixabay.com
Zostaw komentarz