Zdrowie

Przygotuj się do wiosny. Oczyść ciało, zacznij jeść zdrowo.

Zaplanuj kontrolowany post dla zdrowia i urody.

Zmiana nawyków żywieniowychCo to jest kontrolowany post?

Jest to odpowiednio przeprowadzona kuracja oczyszczająca, polegająca na całkowitym lub częściowym przegłodzeniu organizmu i uruchomieniu jego procesów samotrawiących, dzięki którym zostają wydalane z organizmu nagromadzone złogi i toksyny.

Ograniczenie dietetyczne dotyczy rezygnacji ze słodyczy, tłuszczów zwierzęcych i mięsa przez określony okres czasu. Eliminuje się dopływ tłuszczy i cukrów do organizmu, by uruchomić tzw. odżywianie wewnętrzne.

Post najczęściej trwa ok. tygodnia, ale są kuracje postem o długości do 6 tygodni.

Można również zastosować jednodniowy post, oparty wyłącznie na owocach i warzywach (albo bardziej restrykcyjny o chlebie i wodzie), który przeprowadzany regularnie, na przykład w każdy piątek, stopniowo będzie oczyszczał organizm i pomoże przygotować mocno zatrute ciało do dłuższego postu.

Przykładowa dieta postna owocowo-warzywna:

Podczas takiej diety można przyjmować:

–         płyny w postaci wody, herbatek ziołowych oraz soków owocowych i warzywnych,

–         warzywa: korzenne, dyniowate, liściaste (w postaci świeżej, gotowanej lub duszonej),

–         wybrane owoce np. jabłko, grejpfrut i cytryna.

Zakazane jest wówczas spożywanie w szczególności: kawy, alkoholu, mięsa, nabiału, zbóż, tłuszczy i bardzo słodkich owoców.

Jakie są zdrowotne korzyści  postu?

  • poprawa samopoczucia,
  • działanie oczyszczające i rewitalizujące,
  • uruchomienie naturalnych mechanizmów samoregulacyjnych, ułatwiających detoksykację organizmu,
  • zapoczątkowanie procesu tzw. odżywiania wewnętrznego, polegającego na czerpaniu energii z własnych białek i tłuszczów,
  • zmniejszanie masy ciała i prawdopodobieństwa zachorowania na miażdżycę,
  • ochrona przed otyłością,
  • profilaktyka antynowotworowa,
  • zapobieganie nadciśnieniu, cukrzycy, chorobom układu krążenia,
  • wyeliminowanie złych nawyków żywieniowych.

Co warto wiedzieć zanim rozpocznie się post?

Do postu należy się dobrze przygotować. Warto poszerzyć swoją wiedzę, sięgając do odpowiednich książek autorów zajmujących się zdrowym odżywianiem i oczyszczaniem organizmu, jak Michał Tombak, dr Ewa Dąbrowska, czy Stefania Korżawska. W ich książkach można znaleźć przykłady różnych chorób i historii ludzi, którzy dzięki postowi i zdrowej diecie wyleczyli się z bardzo poważnych, mogło by się wydawać, że nie do wyleczenia w sposób konwencjonalny, dolegliwości i chorób.

Pamiętajmy, iż żyjemy w umiarkowanej strefie klimatycznej, gdzie od jesieni do wiosny jest  chłodno i wilgotno. Dlatego tak ważne jest prowadzenie tzw. ciepłego postu, o czym pisze w swoich książkach Stefania Korżawska. Warto post przeprowadzać w okresie, kiedy jest obfitość naszych polskich warzyw i owoców. Sezon dojrzałego, późnego lata jest najlepszym czasem na pełne oczyszczanie i odnowienie swojego ciała.

„W dzisiejszych czasach bardziej jesteśmy narażeni na skutki nadmiaru, niż niedoboru pokarmu”

Post od wieków

Już od czasów prehistorycznych ludzie pościli. Wówczas jadłospis przygotowywał im najlepszy z dietetyków- natura. Dieta prehistorycznych ludów uzależniona była wówczas od pór roku, efektów polowania i owocowania roślin. W obliczu nieurodzajów, wojen i zaraz nasi przodkowie nie raz musieli się mierzyć z niedostatkiem pożywienia i głodem. Było to przymusowe, ale korzystne oczyszczenie i odtrucie organizmu, które uwalniało od złogów, toksyn i kilogramów.

Post z wiary

Do poszczenia zachęca również religia. W Kościele Rzymskokatolickim szczególne ograniczenia żywieniowe obowiązują w okresie Wielkiego Postu i Adwentu. W Środę Popielcową i Wielki Piątek pości się zupełnie lub częściowo, rezygnując z jedzenia mięsa i przyjmując się do syta tylko jeden posiłek. Wyznawcy Islamu w okresie Ramadanu przez cały miesiąc nie mogą nic jeść ani pić od wschodu do zachodu słońca. Natomiast w hinduizmie obowiązuje całkowity zakaz spożywania m.in. jajek, mięsa i przetworów mięsnych, czyli pożywienia, którego przygotowanie wymaga cierpienia zwierząt.

K. Nowotarska

Źródła:

www.poradnikzdrowie.pl

www.apetyt-na-zdrowie.pl

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.