Zdrowie

Wielki Post to czas pracy nad sobą

Szansa na zdrowie ciała i ducha.

Wielki post to czas pracy nad sobąTrwa Wielki Post. Dla niektórych osób jest to wyjątkowy czas ze względu na wiarę i głębokie przeżywanie Męki Jezusa, dla innych może być tylko 40-dniowym okresem przybliżającym do wiosny. Warto jednak zagłębić się w tym wyjątkowym czasie w siebie.

Dlaczego tak ważny jest w życiu post?

Żyjemy w niezwykle dynamicznych i pełnych dobrobytu czasach. Dlatego też tak trudno jest nam się oderwać od kolorowej, przepełnionej reklamami rzeczywistości. Wsiąkliśmy już w ten tryb życia zupełnie. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się do widoku pełnej lodówki i pękających w szwach półek sklepowych, że stłumiliśmy naturalną potrzebę naszego organizmu, jaką jest potrzeba oczyszczenia.

Post jest czasem wstrzemięźliwości zupełnej lub częściowej od jedzenia. W dawnych czasach był to okres, który następował najczęściej w momencie opróżnienia zapasów ze spiżarni i braku nowych płodów ziemi, czyli najczęściej późną zimą i wczesną wiosną. Idealnie tak, jak przypada Wielki Post przed świętem Wielkanocy.

Dzięki ograniczeniu ilości spożywanego jedzenia następowało w organiźmie stopniowe oczyszczenie i wyciszenie. Im prostsze jedzenie człowiek przyjmował, tym bardziej zbliżał się do Boga.

Post w XXI wieku

Warto również w dzisiejszych czasach pamiętać o tym niezwykłym czasie, jakim jest Wielki Post. Warto zrobić rachunek sumienia i zastanowić się, co ja robię, by ten niezwykły czas uczcić i potraktować wyjątkowo. Jest to szansa na pracę nad sobą i refleksje serca oraz ducha, ale także na poświęcenie swojemu ciału uwagi.

Co ja robię dla swojego ciała?

Zadajmy sobie pytanie, co ja robię w ciągu roku dla swojego ciała, by je oczyścić, wzmocnić i napełnić siłami witalnymi? Może właśnie teraz jest ta chwila, by zatrzymać się, zastanowić przez chwilę i podjąć decyzję o oczyszczeniu swojego ciała z toksyn i złogów, tym samym sprawiając, że duch również oczyści się i nabierze sił. Tak to właśnie jest, że dzięki postowi i ograniczeniu w jedzeniu, człowiek zyskuje niebywałe siły i zbliża się do Boga. Uzyskuje też dzięki ograniczeniu jedzenia wielki spokój ducha.

Jak zacząć post?

Wyrzeczenie się na czas 40 dni cukru i słodyczy lub obietnica ograniczenia ilości jedzenia jest wspaniałym początkiem do bardziej restrykcyjnego i trudnego postu, który można przeprowadzić latem lub jesienią.

Można spróbować pościć przez krótszy czas, na przykład eliminując z diety cukier przez dwa tygodnie. To jest też praca nad sobą, nad siłą woli i wytrwałością.

Jest to także przygotowanie do prawdziwego postu oczyszczającego organizm ze złogów i toksyn, który opisujemy w artykule Przygotuj się do wiosny. Oczyść ciało, zacznij jeść zdrowo.

Basia

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.