Odżywianie i dieta

Słodkie życie, ale od dziś bez cukru

Unikaj cukru rafinowanego! Sprawdź, dlaczego.

Któż z nas nie lubi słodkości?

Wyczuwana już koniuszkiem języka słodycz sprawia, że jedzenie słodkich rzeczy dostarcza niebywałej przyjemności. Spożywanie produktów słodkich to jednak nie tylko kwestia jedzenia. To sposób na jesienną chandrę, mała chwila zapomnienia, a nawet nagroda za ciężką pracę, czy małe „grzeszki”.

Tak oto ciasta, ciasteczka, batoniki, czekoladki i inne łakocie rosną do roli powiernika naszych smutków i towarzysza  zwycięstw. Mało kto jednak wie, że taki przyjaciel może się okazać toksyczny.

Dlaczego słodycze są niezdrowe?

Wynika to przede wszystkim z faktu, iż większość łakoci dostępnych w sklepach, a nawet tych przygotowywanych w  domach, zawiera mnóstwo rafinowanego cukru.

Cała prawda o białym cukrze

Cukier powszechnie dostępny w sklepach, to tzw. cukier rafinowany. Jest całkowicie pozbawiony witamin i substancji mineralnych. Jedyne co cukier dostarcza , to „puste” kalorie, zakwaszając przy tym niebezpiecznie organizm.

Sir Frederick Banting współodkrywca insuliny, odnotował w roku 1920 w Panamie, że wśród właścicieli plantacji cukru, którzy jedli duże ilości produkowanego przez siebie rafinowanego cukru panuje powszechnie cukrzyca. Nie stwierdził jej natomiast u tubylców, którzy żuli jedynie surową trzcinę cukrową.

Wynika to z faktu, iż w procesie czyszczenia i przetwarzania trzciny cukrowej i buraków cukrowych (podczas rafinacji) są one również „oczyszczane” z naturalnych substancji mineralnych.

Gdzie w ciele odkłada się nadmiar cukru?

Spożywany cukier w pierwszej kolejności magazynowany jest  w  wątrobie w formie glukozy. Jednak z uwagi na to, że pojemność wątroby jest ograniczona, nadwyżka cukru rafinowanego powoduje rośnięcie wątroby, która  przypomina pompowany balon. Gdy osiągnie już swoja maksymalną powierzchnię, nadmiar glukozy wraca do krwi w postaci kwasów tłuszczowych. Te zaś przenoszone są do każdej części naszego ciała, odkładając się głównie w najmniej aktywnych miejscach, takich jak: pośladki, biodra i brzuch.

Nadmiar cukru w postaci  kwasów tłuszczowych przedostaje się następnie do serca i nerek, co zaburza ich prawidłowe funkcjonowanie.

Szkodliwość cukru rafinowanego.

Jakie szkody wywołuje cukier rafinowany w organizmie ?

  • drenuje i wypłukuje z organizmu cenne witaminy i substancje mineralne,
  • spożywany codziennie może powodować wytworzenie ciągłego stanu nadmiernego zakwaszenia organizmu, co zaburza jego równowagę i wymaga nadrobienia niedoborów pierwiastków, powodując próchnicę zębów, odwapnienie kości i ogólne osłabienie,
  • powoduje nadwagę,
  • wywiera silny, negatywny efekt na funkcjonowanie mózgu,
  • powoduje senność i znaczący spadek zdolności zapamiętywania,
  • obniża odporność organizmu,
  • „wypłukuje” chrom z organizmu,
  • przyspiesza procesy starzenia się organizmu,
  • zaburza wchłanianie substancji odżywczych,
  • sprzyja występowaniu bólów głowy (migren)
  • a nawet może sprzyjać chorobom nowotworowym w obrębie piersi, jajników, jelit i prostaty, będąc pożywką dla komórek nowotworowych.

Czy nie można w ogóle jeść słodyczy i cukru?

Pragnienie życia w zdrowiu wcale nie wyklucza słodkich przyjemności. Podobnie jednak jak w każdym innym aspekcie życia wymaga wiedzy na temat zdrowych zamienników.

Dowiedz się więcej na temat słodkich, zdrowszych od cukru dodatkach do deserów i innych słodkości.

O zdrowych zamiennikach cukru– już wkrótce.

K. Nowotarska

Źródła:

http://dobrametoda.com

http://www.roik.pl/co-najmniej-59-czynnikow-szkodliwosci-bialego-cukru/

O autorze

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny.